هفته نوزدهم بارداری چه بخوریم؟

هفته نوزدهم بارداری
زمان تقریبی مطالعه 11 دقیقه

هفته نوزدهم بارداری یکی از مهمترین هفته های بارداری است و نشان می دهد شما به خوبی توانسته اید نیمی از زمان بارداری خود را پشت سر بگذارید و سازگاری بیشتری با این وضعیت داشته باشید. بی شک تعداد کثیری از خانواده ها هستند که دلشان میخواهد هر چه زودتر صاحب یک دختر دوستداشتنی و یا یک پسر قوی شوند، منتها زمان بارداری مهمترین دوران زندگی هر زن بارداری است که بایستی علاوه بر سلامتی خودتان، به سلامتی جنین هم توجه لازم را داشته باشید. روزها و هفته های اول با تغییر وضعیت کم کم به شرایط عادت خواهید کرد و هفته نوزدهم به دلیل تغییرات بالینی که برای مادر و جنین خواهد داشت زمان مهم و قابل توجهی است که باید به خودتان بیشتر از هر زمان دیگری توجه داشته باشید. از این رو قصد داریم در این مطلب در رابطه با تغییرات بالینی بدن مادر و تغذیه دوران بارداری خصوصا  هفته نوزده بارداری مطالب مهم و مختصری را برایتان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

تغییرات زنان باردار در هفته نوزده بارداری

هفته نوزده بارداری شما را با تغییرات بیشتری روبرو می کند، در این دوران تغییراتی را در وضعیت بیرونی و ظاهری خود مشاهده می کنید که قبل از آن نشان داده نمی شد. در ادامه به تغییراتی که در هفته نوزده بارداری خواهید داشت می پردازیم.

هفته نوزدهم بارداری
هفته نوزدهم بارداری

خشک شدن پوست

در هفته نوزده ممکن است پوستتان به دلیل افزایش سوخت و ساز بدنتان و یا به دلیل حساس بودن به گرما، خشک شود. خشک شدن پوست از علائم تغییرات بالینی در سیستم بدنی شما خواهد بود. چرا که در این زمان بدن دچار کم آبی شده و حجم خونی شما افزایش می یابد که در نهایت باعث افزایش متابولیسم بدن می شود و خشکی پوست را به همراه خواهد داشت. در این زمان بهتر است با لوسیون هایی همچون لوبریکانت، پوست خود را مرطوب نگه دارید و به اندازه کافی از مایعات استفاده کنید. برای جبران کم آبی بدن، تنها مایعاتی که برای شما مناسب است، آب خواهد بود. نوشیدنی های دیگر به دلیل وجود کافئین و مواد دیگر برای سلامتی شما و جنین مناسب نیست. از این رو به اندازه کافی آب بنوشید و از نوشیدنی های دیگر اجتناب ورزید.

درد ناگهانی در بخش پایین شکم!

مسلما در چنین زمانی که تنها یک هفته با نیمه دوران بارداری خود فاصله دارید، ممکن است دردهای ناگهانی در بخش پایینی شکم به سراغتان بیاید. چنین دردی ممکن است در حد تیر کشیدن باشد و یا تا کشاله ران دردش را احساس کنید، گاهی هم ممکن است در اثر انجام فعالیت روزانه در هر دو طرف شکم احساس درد ریزی داشته باشید. جالب است بدانید: این درد علت خاص خودش را دارد و زمانیکه رحم شما در حال رشد است، رباط ها و ماهیچه هایی که در حال کشیده شدن هستند باعث ایجاد درد در ناحیه شکم شما می شوند. در بیشتر مواقع این درد پایدار نیست منتها در صورت ماندگاری بایستی به پزشک مراجعه کنید.

تغذیه هفته نوزده بارداری

بی شک تغذیه مناسب خصوصا در چنین هفته‌ی مهمی بسیار اهمیت دارد و سلامتی شما و فرشته کوچکی که در رحم شما زندگی می کند را تضمین می کند. مهمترین مواد غذایی که در این زمان باید مورد استفاده قرار گیرد، پروتئین است. در واقع پروتئین به رشد بدن جنین کمک می کند و باعث رشد سلول های جنین می شود. از این رو می توانید روزانه مقداری گوشت قرمز، گوشت سفید و تخم مرغ استفاده کنید، در این مواد غذایی پروتئین به مقدار لازم وجود دارد و می تواند سلامتی شما و جنین را تضمین کند.
در این زمان بدن شما به کلسیم هم نیاز دارد و برای تامین نیاز روزانه کلسیم بدن می توانید دو لیوان شیر و یا ماست هم به تغذیه خود اضافه کنید تا بتواند کلسیم بدنتان را تامین کند. غالبا پزشکان و متخصصان توصیه می کنند مصرف هر ۴ نوع مواد غذایی برای بدن مادر در هفته نوزده بارداری لازم است و بایستی از هر ۴ گروه به مقدار لازم مصرف شود. از این رو میوه ها و سبزیجات هم همانند پروتئین برای بدن مادر مهم است. میوه ها و سبزیجات حاوی مواد معدنی مهمی هستند که برای سلامتی نقش بسزایی را ایفا می کند.

هفته نوزدهم بارداری
هفته نوزدهم بارداری

نکته مهمی که باید بدانید!

در هفته نوزده بارداری به دلیل فشارهایی که به دستگاه گوارش شما وارد می شود ممکن است حالت تهوع داشته باشید و به دلیل تغییرات هورمونی، اسید معده زیادی ترشح شود، از این رو توصیه می شود به هیچ عنوان گرسنه نمانید و وعده های غذایی کوچک را در برنامه غذایی خود داشته باشید تا احساس گرسنگی نکنید و حالت تهوع به سراغتان نیاید. گرسنگی برای سلامتی جنین هم ضرر دارد و خطرات زیادی برای فرشته کوچکتان خواهد داشت.

این مطلب را نیز بخوانید  ۱۲+۱نکته ساده برای خرید اینترنتی سیسمونی نوزاد

تغذیه مجاز در بارداری

بی شک برای داشتن نوزادی سالم، شاداب و باهوش باید یک رژیم غذایی مفید و سالم داشته باشیم. یک رژیم غذایی سالم به غذایی گفته می شود که حاوی تمامی مواد مغذی، ویتامین ها و مواد لازم برای رشد نوزاد باشد و این اطمینان را به ما بدهد که جنین تمامی آنچه برای سلامتی نیاز دارد را از طریق برنامه غذایی ما دریافت می کند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که بهترین رژیم غذایی چیست و چه مواد مغذی را در خودش دارد؟ به صراحت می توان گفت: یک برنامه غذایی سالم برنامه ای است متعادل که حاوی پروتئین، مواد معدنی، اسیدهای چرب ضروری و کربوهیدرات بوده خصوصا در دوران بارداری بایستی از غذاهایی که ارزش غذایی بالایی دارند استفاده کنیم چرا که فقط خودمان نیستیم و فرشته کوچک و دوستداشتنی در جنین ما در حال رشد است که بایستی تمام و کمال به او توجه کنیم. برخی از مادران بی تجربه تصور می کنند که به دلیل بارداری بایستی به اندازه چند نفر غذا بخورند، در حالیکه هدف از داشتن یک برنامه غذایی متعادل این نیست که به اندازه چند نفر غذا بخوریم و دچار اضافه وزن کاذب شویم، به این معناست که با مصرف مواد غذایی با ارزش، مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز را به بدن خودمان و جنین انتقال دهیم. از این رو تغذیه دوران بارداری بسیار اهمیت دارد و باید آن را در راس کار قرار دهیم.

هفته نوزده بارداری و مصرف کربوهیدرات

بهتر است بدانید: کربوهیدرات یکی از مواد غذایی با ارزش در دوران بارداری است. موادی همچون نان جو، ماکارونی، انواع سبزیجات و حبوبات غنی از کربوهیدرات هستند که در دوران بارداری برای سلامتی اهمیت بسزایی دارد. برخی از کربوهیدرات ها به هیچ عنوان برای سلامتی مفید نیستند به طور مثال شیرینی، چوب شور، شکر و نان سفید که در گروه کربوهیدرات های ساده هستند برای سلامتی مضر بوده و به هیچ عنوان نباید از آنها در برنامه غذایی خود استفاده کنید.

هفته نوزده بارداری و  مصرف پروتئین

برای یک زن باردار خصوصا در هفته نوزده بارداری توصیه می شود که روزانه چیزی در حدود ۷۵ گرم پروتئین مصرف کند. پروتئین نقش مهمی در سلامتی بدن مادر و جنین دارد و اکثر پزشکان در دوران بارداری به مصرف پروتئین تاکید می کنند. غالبا به زنان بارداری که کمبود وزن دارند مقدار بیشتری توصیه می شود از این رو می توانید با توجه به نظر پزشک خود یک برنامه غذایی مفید و سالم غنی از پروتئین داشته باشید.

هفته نوزده بارداری و مصرف میوه و سبزیجات

اگر افراد می دانستند میوه و سبزیجات تا به چه اندازه برای سلامتی مفید است هرگز این دو را از برنامه غذایی خود حذف نمی کردند!  در واقع سبزیجات حاوی ویتامین بتا کاروتن، میزان بالایی از فیبر، ویتامین E، ویتامین B، کلسیم، ریز مغذی و مواد معدنی است که برای سلامتی مادر و جنین بی نظیر است، اگر از گروه افرادی هستید که مدام یادتان می رود میوه و سبزیجات مصرف کنید، پیشنهاد می کنیم آنها را در جلوی دیدتان قرار دهید. در اینصورت با دیدنشان می توانید در طول روز از آنها مصرف کنید.

حبوبات را به برنامه غذایی خود اضافه کنید!

لازم است بدانید: حبوبات باید بخشی از برنامه غذایی شما در دوران بارداری باشد! در حالت عادی هم، حبوبات یکی از مهمترین مواد غذایی سالم و مفید برای حفظ سلامتی و افزایش سیستم ایمنی بدن است، خصوصا در حال حاضر که هفته نوزدهم بارداری خود را می گذرانید و بایستی بیشتر از هر زمان دیگری به تغذیه خود توجه داشته باشید. جالب است بدانید: حبوبات غنی از مواد مغذی هستند و با برخورداری از ویتامین های گروه B ، فولات، منیزیم و سلنیوم تمامی مواد مغذی لازم را به بدن شما و جنین می رساند و می توانید این اطمینان را داشته باشید که برنامه غذایی سالم و مفیدی را انتخاب کرده اید. در واقع جنین برای رشد تمامی قسمت های بدن، به این مواد مغذی نیاز دارد و فولات یکی از مهمترین موادی است که از جنین محافظت می کند.

هفته نوزده بارداری و مصرف فیبر

مصرف فیبر برای درمان خیلی از بیماری ها مفید است، فیبر از یبوست جلوگیری می کند و با افزایش تحرک روده یبوست را درمان می کند. میوه، سبزیجات، حبوبات و غلات حاوی مقدار زیادی فیبر است که برای سلامتی اهمیت بسزایی دارد.

آهن یک ماده ضروری برای سلامتی!

فرقی نمی کند در کدام ماه بارداری هستید، آهن برای سلامتی و رشد جنین بسیار لازم است و بایستی با مصرف مواد غذایی حاوی آهن این اطمینان را داشته باشید که روزانه مقدار کافی از آهن را دریافت می کنید. خیلی از پزشکان هم آهن را به عنوان یکی از مکمل های ضروری در دوران بارداری تجویز می کنند. این ماده در اسفناج، عدس، غلات، گوشت قرمز و لوبیا چشم بلبلی وجود دارد  و اگر در گروه افرادی هستید که دچار فقر آهن هستید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

این مطلب را نیز بخوانید  نوشیدنی های مناسب برای کودکان

هفته نوزده بارداری و چربی مفید

برنامه غذایی متعادل به این معناست که بتوانید چربی های سالم را جایگزین چربی های اشباع و غذاهای سرخ کرده کنید! اگر در هفته نوزده بارداری خود هستید توصیه می کنیم از خوردن غذاهای چرب و چیلی، فست فودها و مواد غذایی آماده خودداری کنید و از چربی های سالم استفاده کنید، به طور مثال از مواد غذایی استفاده کنید که غنی از اسیدهای چرب ضروری است، گردو، بذر چیا، بذر کتان، روغن زیتون، ماهی چرب، آووکادو، تخم آفتابگردان و کدو حلوایی غنی از اسیدهای چرب ضروری هستند که نه تنها بدن شما را از انواع بیماری ها در امان نگه می دارند بلکه به رشد مغز جنین کمک بسزایی می کنند.

هفته نوزده بارداری و نمک ممنوع!

یکی از چیزهایی که در دوران بارداری بایستی مصرف آن را به حداقل برسانید نمک است! غذای شور خصوصا نمک برای زنان باردار خطر آفرین است و اگر به مقدار زیاد مصرف کنید دچار ورم پاها خواهید شد. بنابراین سعی کنید یک برنامه غذایی سالم و مفید را در اولویت قرار دهید تا سلامتی خود و جنین را تضمین کنید.

مایعات بیشتری مصرف کنید!

به صراحت می توان گفت: مصرف زیاد مایعات نه تنها برای شما خطری ندارد بلکه بسیار مزیت دارد. شما در دوران بارداری بایستی روزانه ۸ لیوان آب بنوشید، نوشیدن آب یکی از سالم ترین نوشیدنی هاست که برای سلامتی هر فردی لازم است. از نوشیدنی های حاوی کافئین پرهیز کنید و آب بنوشید. در واقع آب هم از یبوست جلوگیری می کند و هم تمامی مواد سمی را از بدن دفع می کند از این رو روزانه مقدار زیادی آب مصرف کنید.

ویتامین های ضروری دوران بارداری

غالبا پزشک یکسری از مکمل های ضروری را در دوران بارداری تجویز می کند که حاوی ویتامین ها و مواد مغذی لازم برای سلامتی شما و جنین است. در زمان مصرف هر مکمل حتما به هشدارها و نکاتی که در بروشور نوشته شده است توجه کافی داشته باشید تا دوز بیشتری را مصرف نکنید. همچنین لازم است بدانید: دوران بارداری یکی از حساس ترین دوران هاست و بایستی قبل از مصرف هر دارو و مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

فولیک اسید مصرف کنید!

فولیک اسید یکی از مهمترین و اصلی ترین ویتامین های دوران بارداری است که مصرف آن ضروری است و به عنوان مهمترین ویتامین برای جلوگیری از نقص لوله عصبی نوزاد شناخته می شود. این ویتامین در دوران قبل از بارداری هم توصیه می شود و در دوران بارداری بایستی دوز بیشتری را مصرف کنید. فولیک اسید در سبزیجات، جگر، لوبیا سفید، مارچوبه و آووکادو وجود دارد.

هفته نوزده بارداری و ویتامینB6

ویتامین B6 برای افزایش سوخت و ساز بدن بسیار مفید است و شما را سرحال و شاداب می کند، خستگی دوران بارداری را کاهش داده و به رشد مغز نوزاد کمک می کند. از این رو با تجویز پزشک می توانید از این ویتامین در طول روز استفاده کنید.

هفته نوزده بارداری و ویتامین D

نور خورشید یکی از راههای طبیعی برای دریافت ویتامین دی است. زمانیکه در معرض نور خورشید قرار می گیرید ویتامین دی لازم را دریافت خواهید کرد. همچنین این ویتامین در روغن جگر ماهی هم به مقدار کافی یافت می شود. از این رو اگر نمی توانید از نور خورشید استفاده کنید، بهتر است از روغن جگر ماهی استفاده کنید. همچنین برخی از شیرها نیز غنی از ویتامین دی هستند که می توانید از این روش هم استفاده کنید. در خیلی از موارد هم پزشکان مصرف قرص را پیشنهاد می کنند.

غذاهای ممنوع در هفته نوزده بارداری

به همان نسبتی که غذاهایی برای سلامتی مادر و جنین نیاز است، به همانقدر هم باید از خوردن برخی از مواد غذایی اجتناب کنید تا سلامتی شما و جنینتان را به خطر نیندازد. همانطور که گفته شد در این دوران ترشح اسید معده زیاد است و باید از خوردن غذاهایی با ادویه تند، نوشابه های گازدار و همچنین غذاهای ترش دوری کنید. همچنین اگر در گروه افرادی هستید که سوزش معده دارید باید از خوردن غذاهای چرب و پرحجم دوری کنید تا باعث سوزش معده و حالت تهوع نشود.

هفته نوزدهم بارداری
هفته نوزدهم بارداری

اگر حالت تهوع دارید بخوانید!

غالبا مادران از حالت تهوع صبحگاهی رنج می برند و برخی از آنها هم در طول روز دچار تهوع می شوند و به دنبال راهی برای درمان تهوع صبحگاهی می گردند. در خیلی از مواقع نخوردن غذاهای ترش و با ادویه تند می تواند این مشکل را حل کند. منتها اگر درمان نشد می توانید از مواد غذایی حاوی ویتامین B6 استفاده کنید و یا پودر زنجبیل را در آب حل کنید و مقداری از آن را میل کنید.

این مطلب را نیز بخوانید  بینایی نوزاد یک ماهه,نوزاد چه چیزی را میبیند؟

چه مواد معدنی در دوران بارداری نیاز دارید؟

اکنون به مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری می پردازیم و تمامی آنچه باید در طول دوران بارداری برای سلامتی خودتان و فرشته دوستداشتنی مصرف کنید را برایتان ارائه می دهیم.

کلسیم یکی از مهمترین مواد معدنی!

اگر می خواهید سلامتی و استحکام استخوان و دندان های خود و کودکتان را تضمین کنید روزانه به مقدار کافی کلسیم مصرف کنید. در واقع کلسیم یکی از مهمترین و اصلی ترین مواد معدنی برای سلامتی استخوان ها و دندان هاست که با بهبود خونرسانی، باعث سلامتی قلب می شود و از لخته شدن خون جلوگیری می کند. لازم است بدانید: کلسیم یکی از مواد معدنی ضروری برای رشد جنین است که بایستی این مواد معدنی را از مادر دریافت کند. از این رو توصیه می شود چیزی در حدود ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم را از طریق مواد غذایی و یا مکمل به بدن خود برسانید. مواد غذایی حاوی کلسیم مصرف کنید، به طور مثال تن ماهی، حبوبات پخته شده، سبزیجاتی که برگ سبز دارند حاوی مقدار زیادی از کلسیم هستند که می توانید در کنار مکمل های غذایی به مقدار کافی کلسیم دریافت کنید.

هفته نوزده بارداری و مصرف ید!

برای کنترل سوخت و ساز بدن و بهبود عملکرد غده تیروئید، شما نیاز به ید دارید. پزشکان روزانه ۲۲۰ میکروگرم ید به زنان باردار تجویز می کنند که می توانید از تخم مرغ و شیر و همچنین نمک یددار برای دریافت ید کافی استفاده کنید.

هفته نوزده بارداری و منیزیم

منیزیم برای سلامت دندان و استخوان بسیار مهم است، همچنین قند خون را کنترل کرده و باعث بهبود عملکرد پروتئین های بدن می شود. جالب است بدانید: منیزیم یکی از اصلی ترین مواد معدنی برای بازسازی بافت های بدن است و خوردن آن در دوران بارداری از زایمان زودرس جلوگیری می کند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چه مقدار منیزیم برای دوران بارداری نیاز دارید؟ چیزی در حدود ۳۰۰ میلی گرم منیزیم در طول روز نیاز دارید که می توانید با خوردن کدو، جوانه گندم، ماست، بادام و تخمه آفتابگردان مقدار لازم از منیزیم را به بدن خود انتقال دهید.

هفته نوزده بارداری و مصرف کروم

جالب است بدانید: کروم یک مواد معدنی مهم و ضروری برای رشد کودک است که چیزی در حدود ۳۰ گرم در طول روز برای زنان باردار نیاز است. کروم در مواد غذایی همچون: کره بادام زمینی، جوانه گندم، نان گندم و مارچوبه به فراوانی یافت می شود و می توانید با خوردن این مواد غذایی در طول روز، نیاز بدن خود را تامین کنید.

هفته نوزده بارداری و مصرف مس

برای تحریک سوخت و ساز بدن، رشد سلول های بدن و تقویت مو مس مصرف کنید! مس یکی از مهمترین مواد معدنی برای رشد کودک است که باعث سلامتی سیستم گردش خون، سیستم عصبی، استحکام استخوان ها و قلب می شود. بهتر است بدانید: مقدار یک میلی گرم در طول روز نیاز شما  به مس را برطرف می کند.

هفته نوزده بارداری و مصرف روی

روی برای زنان باردار بسیار مفید است و بایستی روزانه ۱۰ الی ۱۱ میلی گرم روی را در برنامه غذایی خود بگنجانید. با توجه به ضروری بودن این ماده معدنی، مصرف آن در دوران شیردهی به  ۱۲ میلی گرم می رسد، از این رو مصرف آن بسیار اهمیت دارد و می توانید با مصرف مکمل های حاوی زینک و مواد غذایی همچون تخمه، بذرها، مغز دانه ها، حبوبات و گوشت قرمز این ماده معدنی را به بدن خود انتقال دهید.

پتاسیم را در برنامه روزانه خود بگنجانید!

پتاسیم برای تنظیم فشار خون، بهبود عملکرد ماهیچه و عصب، تعادل مایعات و بهبود عملکرد سلولی بسیار مناسب است و زنان باردار بایستی روزانه چیزی در حدود ۲۰۰۰ میلی گرم از پتاسیم را به بدن خود برسانند. می توانید در کنار غذاهایی همچون: موز، هندوانه، شیر، سبزیجات، کدو سبز، گوشت و آووکادو از مکمل های حاوی پتاسیم مصرف کنید.

هفته نوزده بارداری و مصرف فسفر

فسفر برای رشد ماهیچه ها، سیستم گردش خون و استخوان بندی بسیار اهمیت دارد و یک زن باردار بایستی روزانه ۷۰۰ میلی گرم مصرف کند. از مواد غذایی حاوی فسفر می توان به ماست، شیر، مغز دانه ها و غذاهای دریایی اشاره کرد.

جان کلام

هفته نوزده بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و بالینی مادر و جنین از دوران مهم بارداری است و بایستی نسبت به تغذیه خود حساسیت بیشتری به خرج دهید و بیشتر از هر زمان دیگری به فکر سلامتی خودتان و فرشته ی دوستداشتنی و کوچکتان باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Call Now Button