زردی نوزاد چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

زردی نوزاد
زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

زردی نوزاد یکی از عارضه های شایع در روزهای اولیه پس از تولد نوزاد است که پدر و مادرها را نگران و مضطرب می کند.

در واقع زردی در اکثر نوزادانی که تازه به دنیا می آیند دیده میشود و تحقیقات نشان می دهد حدود ۸۰ درصد نوزادان از این عارضه رنج می برند، به همین دلیل با توجه به شدت زردی می توان برای درمان زردی نوزاد اقدام نمود.

اگر زردی در سطح بالایی باشد پزشک، بستری شدن در بیمارستان را تجویز می کند، در غیر اینصورت می توانید با روش ها و راهکارهای خانگی برای درمان زردی نوزاد اقدام کنید. ما نیز در این مطلب می خواهیم در رابطه با زردی نوزاد، علائم، تشخیص زردی و روش های درمان زردی نوزاد مطالب مفید و مختصری را برایتان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

زردی نوزاد چیست؟

زمانیکه فرشته کوچکتان تازه به دنیا می آید، با آغاز فعالیت سلول های قرمز، سلول های قرمز پیر تخریب شده و از خودشان بیلی روبین هایی را آزاد می کنند.

بیلی روبین یک ماده شیمیایی است که با از بین رفتن سلول های قرمز پیر در بدن آزاد می شوند و بایستی از طریق کبد از بدن دفع شوند، منتها زمانیکه نوزاد نارس به دنیا بیاید، کبد نوزاد به تکامل نرسیده است و نمی تواند این بیلی روبین ها را از بدن دفع کند، در نهایت بیلی روبین ها که شبیه به رنگدانه های زرد هستند در زیر پوست نوزاد جمع شده و اصطلاحا به آن زردی گفته می شود.

زردی نوزاد چه دلایلی دارد؟

بی شک از مهمترین دلایل زردی، نارس بودن نوزاد است. زمانیکه نوزادتان زودتر از وقت تعیین شده به دنیا می آید، نارس است و اکثر نوزادان نارس دچار زردی می شوند.

این مطلب را نیز ببینید  خلاقانه ترین دکوراسیون اتاق کوچک کودک

از دیگر دلایل زردی، عدم همخوانی گروه خونی مادر و جنین است. تحقیقات نشان می دهد زردی در نوزادانی که دارای گروه خونی ناسازگار با گروه خونی مادر هستند بسیار زیاد است. همچنین شیردهی نامناسب هم باعث زردی می شود.

در واقع زمانیکه بدن نوزاد دچار کم آبی شود و نوزاد تغذیه نامناسب داشته باشد بدنش ضعیف شده و نمی تواند بیلی روبین ها را از بدن خود دفع کند. از این رو این موارد از دلایل زردی در نوزادان است.

زردی نوزاد چیست
زردی نوزاد چیست

چگونه زردی نوزادمان را تشخیص دهیم؟

روش تشخیص زردی نوزاد بسیار آسان است و آزمایش خون اولین روش برای تشخیص زردی است.

پزشک با انجام آزمایش های مناسب میزان بیلی روبین ها را چک کرده و با توجه به سطح زردی روش درمان را تجویز می کند. همچنین در منزل هم می توانید زردی نوزادتان را تشخیص دهید، می توانید در اتاقی که نور کافی دارید با انگشت بر روی بخشی از پوست نوزاد را فشار دهید سپس انگشت خود را بردارید و اگر جای فشرده شده زرد شود نشان دهنده زردی نوزاد است.

با پیشرفت فناوری های جدید، دستگاه بیلی چک یکی از راحت ترین ابزارها برای تشخیص زردی نوزاد است که کافیست از آن برای تشخیص میزان بیلی روبین ها استفاده کنید. این روش نیازی به خونگیری ندارد و در منزل هم انجام می شود. از این رو بهترین روش برای تشخیص زردی نوزاد است.

علائم زردی نوزاد

چگونه زردی را درمان کنیم؟

درمان زردی نوزاد با توجه به شدت بیماری متفاوت است، به طور مثال زمانیکه نوزادتان در زمان تعیین شده با وزن مناسب به دنیا می آید و بیلی روبین ها بالا نیست، زردی خطرناک نبوده و می توانید آن را در منزل هم درمان کنید، منتها اگر نوزادتان نارس باشد و با وزن بسیار کم، بیلی روبین های بالایی تشخیص داده شود بایستی به سرعت درمان شود تا باعث آسیب رساندن به مغز نوزاد نشود.

این مطلب را نیز ببینید  معجزه تأثیر موسیقی روی کودک

راههای درمان زیادی برای زردی وجود دارد که ما در ادامه به بهترین روش های درمان خانگی زردی می پردازیم.

تشخیص زردی نوزاد
تشخیص زردی نوزاد

استفاده از نور خورشید برای درمان زردی نوزاد

یکی از راههای متداول و رایج که اکثر پدر و مادرها برای درمان زردی از آن استفاده می کنند، استفاده از نور خورشید است. اگر فرشته کوچک شما هم دچار زردی شده است و می خواهید از این روش استفاده کنید، روزانه ۲ الی ۳ نوبت، نوزادتان را از پشت پنجره در مقابل نور آفتاب قرار دهید، نور مستقیم برای سلامتی نوزاد مضر است و پرده می تواند نوعی محافظ محسوب شود.

یکی از مزیت هایی که این روش دارد، اینست که نور خورشید باعث تخریب بیلی روبین ها شده و از طریق ادرار نوزاد از بدن خارج می شوند و با چندین بار انجام اینکار زردی نوزادتان درمان می شود.

استفاده از شیردهی منظم

جالب است بدانید: شیر مادر یکی از مهمترین و اصلی ترین منبع تغذیه نوزاد است و شیردهی یکی از عوامل مهم در درمان زردی است. نوزادی که تغذیه مناسب داشته باشد روز به روز رشد می کند و می تواند بیلی روبین ها را از طریق کبد از بدن دفع کند. توصیه می شود هر ۴ ساعت یکبار به فرشته دوستداشتنی خود شیر دهید و حتی در شب هم اینکار را تکرار کنید تا بدن نوزادتان دچار کم آبی نشود و کبد به تکامل برسد.

درمان زردی نوزاد
درمان زردی نوزاد

استفاده از دستگاه زردی نوزاد

یکی از بهترین روش های درمان زردی، اجاره دستگاه زردی است. زمانیکه این دستگاه را اجاره کنید، یک فردی که تخصص کامل دارد تمامی آموزش ها را به شما خواهد داد و می توانید به راحتی از دستگاه استفاده کنید.

این مطلب را نیز ببینید  چگونه شیر مادر را افزایش دهید!

تمامی لباس های نوزاد غیر از پوشک را از تن او درآورده و او را در دستگاه بخوابانید. برای اینکه نور، چشم نوزاد را آزار ندهد بهتر است از یک چشم بند برای او استفاده کنید. می توانید هر ۴ ساعت یکبار نوزادتان را در آغوش بگیرید و به او شیر دهید، سعی کنید او را نوازش کنید و با او حرف بزنید. این روش کاربردی ترین روش است که تاکنون افراد زیادی از آن برای درمان زردی استفاده کرده اند.

در واقع این روش مزیت های فروانی دارد، در کوتاهترین زمان زردی نوزادتان را درمان می کنید، هیچ فاصله ای میان شما و فرشته کوچکتان نخواهد بود و می توانید دستگاه را در اتاقتان بگذارید. از هزینه و انرژی که برای رفت و آمد به بیمارستان هدر خواهید داد جلوگیری کرده و بسیار راحت و آسان است. از این رو به عنوان بهترین و کاربردی ترین روش درمان زردی نوزاد شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button