درمان سرماخوردگی کودکان با چند روش خانگی ساده

درمان سرماخوردگی کودکان
زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

ممکن است یک روز صبح که بیدار می شوید کودکتان را ببینید که گلو درد دارد و از تب درحال سوختن است!

درمان سرماخوردگی کودکان به یکی از دغدغه های پدر و مادرها تبدیل شده است و آنقدر موضوع را خطرناک نشان می دهند که کودک هم دچار نگرانی می شود! کودکی که سرفه و عطسه می کند و تب دارد دچار سرماخوردگی شده است و می توانیم با راهکارهای خیلی ساده آن را درمان کنیم.

به همین منظور ما قصد داریم در این مطلب در رابطه با سرماخوردگی کودکان و درمان آن مطالب مفید و کاربردی را برایتان ارائه دهیم تا بتوانید با این چند روش به درمان سرماخوردگی کودکان بپردازید. با ما همراه باشید.

سرماخوردگی!

سرماخوردگی یکی از بیماری هایی است که همه ما آن را تجربه کرده ایم! یک ویروس بدجنس که گهگاهی به سراغمان می آید و بایستی به سرعت آن را از بین ببریم و خودمان را درمان کنیم. جالب است بدانید:  ۲۰۰ نوع ویروس وجود دارد که می تواند عامل سرماخوردگی باشد منتها یکی از بدترین ویروس ها بنام راینو ویروس یکی از شایع ترین علل سرماخوردگی است که برای درمان آن بایستی راهکارهای کاربردی را مورد توجه قرار داد.

بهتر است بدانید: سرماخوردگی به هیچ عنوان خطرناک نیست و پس از چند روز به سرعت درمان می شود. از این رو فرقی نمی کند فرشته کوچکتان هنوز یک نوزاد است و یا دوران کودکی خود را می گذراند، به راحتی می توانید سرماخوردگی کوچولوی دلبندتان را درمان کنید.

علائم سرماخوردگی

اولین علائم و نشانه سرماخوردگی کودکان، گلو درد است، به احتمال زیاد کودکتان سرفه می زند و از گلو درد شکایت می کند. در واقع مخاط هایی که از بینی به سمت گلو رفته اند باعث تحریک و التهاب گلو شده و کودکتان احساس درد می کند. احساس خستگی، سرفه، عطسه و آبریزش بینی هم از دیگر علائم سرماخوردگی کودکان است.

این مطلب را نیز ببینید  افزایش خلاقیت کودک به همین سادگی

ویروس سرماخوردگی می تواند به سینوس ها هم سرایت کرده و سینوس ها را درگیر کند و همچنین باعث تحریک و درد در گوش های کودک شود. اسهال و استفراغ نیز می تواند از دیگر علائم سرماخوردگی در کودکان باشد.

روش های پیشگیری از سرماخوردگی
روش های پیشگیری از سرماخوردگی

زمانیکه کودکتان ویروسی شد کم کم حالت کلافه کننده ای پیدا کرده و ممکن است رنجور و خسته باشد و با بهانه های مختلف این علائم را به شما نشان دهد. از این رو باید بتوانید با راهکارهای خیلی ساده به درمان سرماخوردگی کودکتان بپردازید.

 

روش های پیشگیری از سرماخوردگی

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی است که به سرعت به کودک انتقال داده می شود و کودک با لمس سطحی که فرد بیمار آن را لمس کرده و یا در آن مکان بوده دچار این عارضه می شود. کتاب، خودکار، راه پله، کامپیوتر و هر چیزی که قابل لمس باشد. در واقع ذرات ویروس سرماخوردگی می تواند تا ساعت ها بر روی سطح زنده باشند و با لمس آنها توسط کودک، به او انتقال داده شود. منتها می توانید با چند راهکار خیلی ساده از سرماخوردگی کودکان جلوگیری کنید.

رعایت بهداشت فردی

یکی از مهمترین موارد در جلوگیری از سرماخوردگی کودکان رعایت بهداشت فردی است. به کودک خود بیاموزید که قبل و بعد از خوردن غذا دست هایش را به خوبی بشوید. حتی در زمان هایی که در مدرسه است و بازی می کند حتما دست خود را بشوید. شستن دست ها با آبگرم و صابون باعث می شود میکروب ها به خوبی از بین رفته و از سرماخوردگی جلوگیری می کند.

این مطلب را نیز ببینید  بیماری سرخک و درمان آن

استراحت کافی

زمانیکه کودکتان بیمار است حتما او را به استراحت تشویق کنید تا این بیماری به فرد دیگری سرایت نکند. استراحت کافی در درمان سرماخوردگی بسیار موثر است. در چنین زمانی ارتباط او با دوستانش را محدود کنید تا به خوبی کودکتان درمان شود. همچنین به کودکتان بیاموزید در زمان عطسه کردن جلوی دهان خود را با یک دستمال تمیز بگیرد. اما چگونه می توانیم سرماخوردگی کودکان را درمان کنیم؟

سرما خوردگی کودکان
سرما خوردگی کودکان

 استراحت کافی برای درمان سرماخوردگی

داشتن خواب کافی باعث درمان سرماخوردگی می شود. در واقع خواب باعث آرامش بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. کودکتان را به داشتن استراحت کافی تشویق کنید. همچنین یادتان باشد در زمان خواب کودکتان را با چندین پتو نپوشانید. بایستی دمای بدن در حد متعادلی باشد و زیاد بالا نرود.

زیر سر کودک را بالا نگه دارید!

زمانیکه زیر سر کودک را کمی بالاتر نگه می دارید، سینوس ها تخلیه شده و کودک احساس بهتری خواهد داشت. قسمت سر تشک را بالا بیاورید تا کودک احساس راحتی داشته باشد. می توانید یک بالش اضافه زیر سر کودک قرار دهید.

استفاده از دستگاه بخور سرد برای درمان سرماخوردگی

این دستگاه باعث ایجاد رطوبت در فضای اتاق می شود . خشکی بینی کودک را کاهش می دهد. از این رو یکی از راههای درمان سرماخوردگی کودکان، استفاده از دستگاه بخور سرد است. همچنین بعد از هربار استفاده از دستگاه بخور حتما دستگاه را بشویید.

درمان سرما خوردگی با روش های خانگی
درمان سرما خوردگی با روش های خانگی

مایعات مصرف کنید!

هرقدر کودکتان از مایعات گرم بیشتر استفاده کند تاثیر بیشتری برای سلامتی او خواهد داشت. آب، آبمیوه و چای برای درمان سرماخوردگی کودکان توصیه می شود. سعی کنید روزانه مصرف مایعات را برای کودکان افزایش دهید.

این مطلب را نیز ببینید  چرا کودکان دچار وسواس می شوند؟ راهکارهای درمان وسواس کودکان

 سوپ مرغ برای درمان سرماخوردگی کودکان

سوپ مرغ یکی از غذاهایی است که برای درمان سرماخوردگی بسیار مفید بوده و از گرفتگی بینی جلوگیری می کند. در واقع ترکیبات سوپ مرغ باعث از بین رفتن التهاب می شود و سرفه و گرفتگی بینی در کودکان را از بین می برد.

 حمام کردن

جالب است بدانید: حمام کردن به درمان سرماخوردگی کمک می کند و احساس بهتری را به کودک القا خواهد کرد. برای تاثیرگذاری بیشتر می توانید چند دقیقه زودتر، آبگرم را باز کنید تا فضای حمام گرم و مرطوب شود و سپس کودکتان حمام کند.

آب نمک غرغره کردن برای درمان سرماخوردگی کودکان

آب نمک غرغره کردن باعث کاهش درد و التهاب گلو می شود. آب گرم را به همراه مقدار کافی نمک هم بزنید و به کودک بدهید غرغره کند. به کودکتان یاد دهید که بعد از چرخاندن آب نمک آن را به بیرون بریزد و قورت ندهد.

سیر

سیر یک ضد باکتری قوی است که می توانید برای درمان سرماخوردگی کودکان، آن را در غذاها به کار ببرید. خورد نسیر در دوران سرماخوردگی می تواند معجزه کند و روند بهبودی را سرعت بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button