چند توصیه مهم در تربیت کودکان

چند توصیه مهم در تربیت کودکان
زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

تربیت کودکان یکی از موضوعات مهم در اکثر پژوهش ها و تحقیقات روانشناسی است. یکی از نکته هایی که در تربیت کودکان وجود دارد، تفاوت های واکنش کودکان است و همین عامل باعث می شود تا والدین روش های مختلف تربیتی را برای کودک خود امتحان کنند و در نهایت آن روش را برگزینند.

بی شک اینکه کودک خوبی داشته باشیم و بتوانیم راهکارهای موثری را در برخورد با آنها انتخاب کنیم بسیار اهمیت دارد و این روزها پدر و مادرها به دنبال این راهکارها هستند. استفاده از یک برخورد قاطع می تواند مسیر تربیتی را هموارتر کند. اگر شما هم کودک ۲ تا ۱۱ ساله ای دارید که می خواهید راهکارهای مهم تربیتی را برای او درنظر بگیرید، پیشنهاد می کنیم با ما تا پایان این مطب همراه باشید.

ثبات تربیت برای تربیت کودکان!

یکی از مهمترین مواردی که در ابتدا باید بدانید: ثباتی است که شما در وضع کردن قوانین تربیتی کودکتان درنظر می گیرید. بی ثباتی باعث گیج شدن کودکتان می شود و یکی از عوامل سرپیچی کردن از قوانین شما خواهد شد. زمانیکه ثبات داشته باشید کودک هم روی خواسته های شما تمرکز می کند و آنها را انجام می دهد. هر پدر و مادر با توجه به واکنشی که کودکشان دارد یک راهکار تربیتی را انتخاب می کند. هر روشی چهارچوب خاص خودش را دارد و در تمام زمان ها یکسان نیست، با اینحال توصیه می شود راهکارهایی را برای تربیت کودکان درنظر بگیرید که ثبات بیشتری داشته باشد و کودک بتواند از آن پیروی کند.

این مطلب را نیز ببینید  قیمت انواع سرویس خواب نوجوان|تخت خواب یک نفره

خیلی از مواقع کودکان والدین را امتحان می کنند و با واکنش های متنوع سعی می کنند ثبات و نظرات قاطع پدر و مادر را محک بزنند که آیا همچنان روی نظرات خود محکم ایستاده اند! در واقع زمانیکه با اصرار و واکنش کودک تغییر عقیده دهید، می تواند بی ثباتی راهکارتان را به کودک اثبات کند. از این رو رعایت ثبات  در تربیت کودکان بسیار مهم و تاثیرگذار است. زمانیکه پدر و مادر اصول ثابت و مشخصی را در راهکارهای تربیتی خود دارند، واکنش‌ها و نتایج امور مختلف از سوی آنها مشخص‌تر خواهد بود و کودکان متوجه می‌شوند که پدر و مادرشان در مقابل موضوعات مختلف چه واکنش‌هایی نشان می‌دهند.

ثبات تربیت برای تربیت کودکان
ثبات تربیت برای تربیت کودکان

برای تربیت کودکان، علت رفتارهای کودک را بررسی کنید!

بررسی کردن ریشه رفتاری کودک بسیار اهمیت دارد. به طور مثال اگر کودکتان مدام لوازم را به زمین پرتاب می کند، بایستی در کنار واکنش درستی که به او نشان می دهید، علت رفتاری او را هم بررسی کنید. واکنش مثبت شما در چنین زمانی می تواند نشان دهنده یک الگوی رفتاری خوب به کودکتان باشد و به مرور بیاموزد که از شما الگوبرداری کند و رفتار درستی داشته باشد، منتها از پرتاب کردن وسایل نباید ساده بگذرید و بایستی ریشه رفتاری کودکتان را متوجه شوید.

چرا او اینکار را انجام می دهد؟ آیا می خواهد با شما لجبازی کند؟ آیا وسایلش را دوست ندارد؟ بی شک اگر علت رفتار کودکتان را بدانید، می توانید پاسخ قانع کننده ای برایش داشته باشید. شناخت و درک درست از رفتار کودک می تواند شما را در انتخاب راهکارهای تربیتی کودک کمک کند و بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

این مطلب را نیز ببینید  درمان کمبود آهن کودکان

برای تربیت کودکان از جنگ قدرت بپرهیزید!

سعی کنید خواسته ها و قوانین تربیت کودکان را درست و معقول انتخاب کنید و آنها را با جدیت و قاطعیت به کودک خود انتقال دهید. برای هرکدام از قوانینی که می خواهید در خانه بگذارید، با کودکتان به جنگ قدرت نروید! سعی کنید روی قوانین پایبند باشید و حرفتان یکی باشد.

اگر در تمام موضوعات وارد بحث شوید، احتمال اینکه کودک با راهکارهایی شما را تسلیم کند وجود دارد، بنابراین از جنگ قدرت بپرهیزید و به هیچ عنوان با کودکتان وارد جنگ نشوید. موضوعات حاشیه ای را کنار بگذارید و روی قوانین مهم تمرکز کنید. روی قوانین مهم کوتاه نیایید و با اصرارهای کودک به او فرصت دوباره ندهید! سعی کنید حرفتان را به کرسی بنشانید تا کودک هم یکبار برای همیشه با این قوانین خو بگیرد و بداند که واکنش شما چه خواهد بود.

تربیت کودکان
تربیت کودکان

برای تربیت کودکان، کارهای خوب کودک را تشویق کنید!

زمانیکه کودکتان کار خوبی انجام می دهد، صبحانه اش را به خوبی می خورد، اسباب بازی هایی که در آشپزخانه ریخته را جم و جور می کند و سرساعت  به رختخواب می رود او را تشویق کنید. یکی از راهکارهای مهم تربیت کودکان تشویق آنها برای انجام کارهای خوب است. کودکان به تشویق نیاز دارند و می تواند برای آنها یک واکنش خوب و مثبت تلقی شود.

تشویق هایتان بیشتر در قالب احساسات مثبت باشند، به طور مثال کودکتان را در آغوش بگیرید و او را به پارک ببرید. در برابر رفتارهای نادرست هم محکم بایستید و آنها را نادیده نگیرید. در واقع این روش برای تربیت کودک بسیار موثر است و به او نشان می دهد که رفتارهای خوب واکنش های مثبتی به همراه دارد و رفتارهای بد، واکنش های منفی به دنبال خواهد داشت.

این مطلب را نیز ببینید  چرا کودکان دچار وسواس می شوند؟ راهکارهای درمان وسواس کودکان

خونسرد باشید و آرامش خودتان را حفظ کنید!

جالب است بدانید: کودکان از عصبانیت والدین لذت می برند و واکنش آنها برایشان جالب است. خونسردی خود را حفظ کنید و قبل از هر واکنشی ابتدا به نوع برخوردتان فکر کنید. در واقع کودکان با از کوره در رفتن شما احساس پیروزی می کنند. از این رو سعی کنید با رفتارهای نامناسب آنها، از کوره در نروید و عصبانی نشوید تا کودکان از موقعیت سوء استفاده نکنند.

تربیت کودکان
تربیت کودکان

چه کسی از کودکتان مراقبت می کند!

تعداد کثیری از والدین، بخشی از ساعات را که در محل کار به سر می برند شخصی را برای مراقبت از کودک خود استخدام می کنند، در این شرایط یکی از مهمترین راهکارهای تربیت کودکان، انسجام قوانینی است که وضع می شود. اگر شما قوانین خودتان و پرستار هم قوانین خاص خودش را به کودک انتقال دهد، کودک دچار نوعی بی ثباتی می شود. سعی کنید قوانین را شما وضع کنید و این قوانین را به پرستار هم انتقال دهید تا یکپارچگی حفظ شود.

تشویق یکسره ممنوع!

برخی از والدین مدام کودک خود را سر هر موضوعی تشویق می کنند. تشویق یکسره هیچ نفعی برای کودک ندارد. سعی کنید صرفا زمانی کودک خود را تشویق کنید که واقعا کار درستی انجام داده است و از تشویق های یکسره پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button