جواب ۹ سوال مهم در مورد خواب نوزاد، مامانا بخونن

خواب نوزاد-کپل پا-نوزاد
زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

با تولد نوزاد تغییرات زندگی پدر مادر‌ها بسیار زیاد میشود.یکی از مهمترین تغییرات که معمولا برای مادرها بیشتر رخ میدهد،ساعت خواب مادر میباشدکه بر اساس خواب نوزاد تغییر میکند.در چند هفته اول پس از تولد نوزاد تحمل این تغییرات ممکن است شما را به ستوه بیاورد،اما راهکارهای این مطلب میتواند به شما در کنترل خواب نوزاد کمک کند.اگر هنوز تجربه داشتن نوزاد را نداشته‌اید،به شما تبریک میگوییم چون تا چند دقیقه دیگر اطلاعات خوبی که تیم کپل پا در مورد خواب نوزاد تحقیق کرده‌اند را در احتیار شما قرار میدهیم.در این مقاله در مورد اهمیت خواب نوزاد،راهکارهایی برای بهتر شدن خواب نوزاد،اهمیت نور و صدا،تاثیر سرویس خواب نوزاد و اتاق کودک در خواب فرزند شما صحبت خواهد شد.

خواب نوزاد-کپل پا-نوزاد در حال خواب
خوابیدن نوزاد

در مورد خواب نوزاد بهتر است این نکات را بدانیم

نکته اول نحوه خواباندن نوزاد:خواب نوزاد بایستی به پشت باشد و به هیچ وجه به طرفین یا به شکم نخوابد.یکی از خطرناکترین و شایع ترین مرگ‌ها سندروم مرگ ناگهانی نوزاد میباشد که بر اثر خفگی اتفاق می‌افتد.

نکته دوم :سعی کنید کاری کنید که نوزاد با کمترین دخالت شما بخوابد اگر شما هر شب نوزاد را خودتان بخوابانید , درواقع به نوزاد این نکته را میفهمانید که باید حتما شرایطی مثل بغل کردن ,نوازش و یا تکان دادن وجود داشته باشد تا نوزاد بخواب برود.

 

اهمیت خواب نوزاد در ماه‌های اول

برای اینکه اهمیت خواب نوزاد را بررسی کنیم بهتر است ببینیم خواب مناسب برای نوزاد چه تاثیری روی رشد و عملکرد نوزاد خواهد داشت:

سوالاتی که در مورد خواب نوزاد باید از خودمون بپرسیم چیا هستن؟نوزاد توی ماه های اول چند ساعت خواب احتیاج داره؟ وقتی نوزاد از خواب پرید دقیقا باید چیکار کنیم؟نظر روانشناسها و متخصص های مطرح دنیا در مورد خواب عمیق نوزاد چیه؟بهتره بچه کنار مادر پدر بخوابه یا تنها؟اگر شما سوالی در مورد خوابیدن نوزاد داشتید در آخر متن بپرسید؟

این مطلب را نیز ببینید  ۱۲+۱نکته ساده برای خرید اینترنتی سیسمونی نوزاد
خواب نوزاد-کپل پا-نوزاد و عروسک
خوابیدن نوزاد

توی ماه ها و هفته های اول بیشتر خواب و تغذیه نوزاد خیلی مهمه و توی هفته های اول نوزاد , تقریبا به ۱۸ _۱۶ ساعت خواب احتیاج داره . نکته ای که خیلی باید توجه کنیم اینه که , خواب نوزاد و همچنین بیداری نوزاد توی ماه های اول در یه نوبت بیشتر از چهار ساعت نشه .بعد از چهار ساعت بیداری محیط خونه رو برای خواب نوزاد آروم و تاریک کنید تا راحت بخوابه. بعد از گذشت حدودا سه ماه نوزاد کم کم خوابش به ۱۵ ساعت میرسه و بیشتر به خوردن شیر برای رشد احتیاج پیدا میکنه.

نکته سوم (روال):یک روال آرامش بخش برای خواب نوزاد داشته باشید.این روال میتواند موسیقی حمام لالایی یا یک بازی آرام باشد این کارها میتواند در آرامش خواب نوزاد کمک کند و همچنین به کودک این حس را میدهد که موقع خواب او فرا رسیده است.

 

 

نکته چهارم( غذای جامد):قبل از ۴ ماهگی غذای جامد به تغذیه نوزاد اضافه نکنید.این کار در ماه‌های اول باعث بدخوابی نوزاد میشود.بعد از ۴ ماهگی به مرور غذاهای جامد را بسیار نرم کنید تا معده کودک آماده هضم شود

سوالات شما در مورد خواب نوزاد

استانداردی برای خواب نوزاد در ماه‌های اول وجود داره؟

خواب نوزاد تا سه ماهگی در ۲۴ ساعت بین ۱۶-۱۸ ساعت خواهد بود و این مقدار خواب بعد از سه ماهگی به آرامی کاهش میابد.نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اجازه ندهید نوزاد بیشتر از ۴ ساعت در سه ماهگی بخوابد و او را بیدار کنید تا تغذبه‌ی خود را نوش جان کند و بعد به خواب برود.

این مطلب را نیز ببینید  دانستنی های تغذیه نوزاد با شیر خشک
خواب نوزاد چند مرحله دارد لطفا مراحل را توضیح دهید

مراحل خواب نوزاد

خواب نوزاد را میتوان از هوشیاری کامل تا خواب عمیق نوزاد به پنج مرحله تقسیم کرد

مرحله اول:که حالت REMنیز گفته میشود.در این حالت نوزاد تقریبا خواب خیلی سبکی دارد و بیشتر میتوان او را بیدار فرض کرد.معمولا نوزاد نیمی از خواب روزانه خود را در حالت REMمیباشد.

مرحله دوم:حالت چرت زدن میباشد که چشم نوزاد به آرامی بازو بسته میشود

مرحله سوم:خواب سبک که نوزاد دست و پایش را گاهی اوقات آرام حرکت میدهد.در این حالت نوزاد احتمال پریدن از خواب نوزاد بر اثر صدا زیاد است

مرحله چهارم:خواب تقریبا سنگین که نوزاد حرکتی نمیکند

مرحله پنجم: خواب سنگین که نوزاد کاملا خواب میباشد و حتی با صدای بلند هم از خواب بیدار نمیشود(رسیدن به این مرحله برای سلامت و رشد نوزاد بسیار اهمیت دارد)

نوزاد بر اساس شرایط بیرونی از حالت اول به پنجم میرسد و برعکسوهمچنین ممکن است نوزاد در طول خواب چند بار این رفت و آمد را انجام دهد.

تاریکی در اتاق نوزاد چه تاثیری روی خواب نوزاد دارد؟

تاریکی در مغز نوزاد باعث ترشح شدن هورمون ملاتونین،که هورمورن خواب نام دارد خواهد شد.این هورمون برای رشد و عملکرد نوزاد بسیار تاثیرگذار میباشد.شما میتوانید روزها کودک را در اتاق روشن(البته با رعایت ایمنی)قرار دهید تا هنگام شب وقتی به اتاق تاریک رفت،مغز نوزاد دستور خواب را به بدن نوزاد بدهد

از لحاظ علمی تلویزیون و موبایل چه تاثیری در خواب نوزاد دارد؟

به گفته Michael Rich،مفوق تخصص نوزاد از بیمازستان بوستون نور موبایل و تلویزیون دارای سه رنگ سبز،قرمز و آبی هستند که رنگ آبی موجود در تمام صفحه نمایش‌ها باعث ایجاد بیخوابی میشود و همچنین رنگ آبی موجود در صفحه نمایش از رفتن به خواب عمیق جلوگیری میکند.شرکت اپل برای این منظور حالت night mood را تمام دستگاه های تولید شده‌ی خود قرار داده تا هنگام مطالعه مطالب رنگ آبی را از صفحه نمایش حذف کند

این مطلب را نیز ببینید  میگرن در بارداری
موقع شیر دادن بچه من زور میخوابه چیکارش کنم؟

یکی از دلایل خواب نوزاد در هنگام شیر دادن این است که شیر با فشار کمی وارد دهان نوزاد میشود.یکی از راهها فشار دادن سینه میباشد که شیر بیشتری به نوزاد میرسد.راه حل دیگر این است که اگر کودک شیر کم میخورد میتوانید او را سر پا بگیرید قلقلک بدهید و به هیجان بیاورید،اما دقت کنید هیجان در هنگام خواب نوزاد باعت مختل کردن خواب نوزاد میشود.اما در هنگام شیر خوردن میتوان این هیجان را افزایش داد تا نوزاد بیشتر شیر بخورد

 

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button