چند عامل برای اینکه کودک خوشبینی تربیت کنیم!

چند عامل برای اینکه کودک خوشبینی تربیت کنیم
زمان تقریبی مطالعه 4 دقیقه

یکی از دلایلی که باعث می شود کودک خوشبینی تربیت کنیم، شادتر بودن کودک در آینده است. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که در سالهای اولیه زندگی خود به گونه ای خوشبین تربیت می شوند، از افراد شاد و با انرژی در جامعه هستند و درصد زیادی از آنها به موفقیت رسیده اند.

در واقع همه چیز در چهارچوب تربیت کودکان تعریف می شود. زمانیکه کودک خوشبینی تربیت کنیم، می توانیم کودکی مستقل و مقاوم داشته باشیم که در مقابل چالش ها و مشکلات زندگی درجا نمی زند و می تواند با آنها کنار بیاید. از این رو بایستی استراتژی تربیت کودکان را به گونه ای درنظر بگیریم که باعث شود کودکانی خوشبین داشته باشیم.

در این زمینه مقاله ها و پژوهش های فراوانی وجود دارد که در آنها روش های زیادی را برای تقویت خوشبینی کودکان ارائه کرده اند که ما در این مطلب می خواهیم راهکارهایی که به شما کمک می کند کودکان خوشبینی تربیت کنید را برایتان ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

برای اینکه کودک خوشبینی تربیت کنید، الگوی مناسبی باشید!

یکی از مهمترین دلایلی که کودک می تواند استراتژی تربیت را به خوبی فراگیرد، داشتن یک الگوی مناسب است. شما به عنوان پدر و مادر می توانید یک الگوی بی نظیر برای کودکتان باشید.

همه چیز را با فکر و برنامه ریزی انجام دهید، در واقع سالهای اولیه زندگی کودک بسیار مهم است و شما می توانید مهمترین نقش را در تربیت کودکتان داشته باشید و با رفتارها و واکنش های مناسب می توانید کودک خوشبینی تربیت کنید.

این مطلب را نیز ببینید  عرق سوز شدن کودکان و راهکارهای درمانی
کودک خوش بین
کودک خوش بین

در مقابل کودک شکایت نکنید!

کودکان بیش از اندازه به نوع رفتاری که پدر و مادر از خود نشان می دهند توجه می کنند. به طور مثال اگر می خواهید کودکتان را به مدرسه ببرید و خودتان رانندگی می کنید، از ترافیک شکایت نکنید،  از اینکه دقایقی در پشت ترافیک مانده اید، غر نزنید، از دیر شدن شکایت نداشته باشید و در مقابل کودکتان مدام از چیزهای منفی حرف نزنید، غر زدن باعث می شود که امواج منفی به کودکتان انتقال داده شود.

کودکتان درحال توجه به رفتار شماست و هر واکنشی که نشان می دهید در ذهن کودکتان خواهد نشست، برخی از خانواده ها مدام در منزل از مسائل مالی و وضعیت اقتصادی ناجور حرف می زنند و مدام شکایت می کنند. زمانیکه مدام روی نقاط منفی تمرکز می کنید و آنها را نشان می دهید، به کودکتان هم انتقال یافته و او نیز از شما الگو برداری می کند. جای اینکه واکنش منفی نشان دهید و روی چیزهای منفی تمرکز کنید، چیزهای مثبت را ببینید و آنها را به کودک انتقال دهید.

می توانید در زمان هایی که کنار هم هستید از موفقیت هایی که داشته اید حرف بزنید، از اتفاقات خوبی که در طول روز داشته اید و در کل از چیزهایی حرف بزنید که خوشایند است و می تواند احساس مثبت و خوبی را به کودکتان انتقال دهید. می توانید یک قانون خوب و جالب در خانه وضع کنید که در زمانی که کنار هم نشسته اید، هریک از اعضای خانواده اتفاق مثبتی که برایش رخ داده است را تعریف کند و با اینکار می توانید یک عادت مثبت را در خانه برقرار کنید و کودکتان یاد می گیرد چطور از اتفاقات مثبت حرف بزند.

این مطلب را نیز ببینید  چند راهکار موثر برای برخورد با کودک بد دهن !

 وظایف کودکتان را مشخص کنید!

برای اینکه کودک خوشبینی تربیت کنید، باید وظایفی را به کودکتان بدهید تا کارهایی را انجام دهند. فرقی نمی کند کودکتان در چه سنی قرار دارد، می توانید با توجه به سنی که دارد کارهایی را به کودک بدهید تا آنها را انجام دهد. این روش باعث می شود کودکتان مسئولیت پذیر شود و بتواند کارهایی را انجام دهد، در واقع کودک با انجام کارهایی که به او سپرده می شود، احساس ارزشمند بودن می کند و حس خوبی به او منتقل می شود و باعث می شود که کودک خوشبینی داشته باشیم.

این کارها می تواند هر چیزی باشد، به طور مثال اگر کودکتان در سن ۴ سالگی است، می توانید جم و جور کردن وسایل اتاق، جمع کردن تخت و تمیز کردن کمد عروسک هایش را به او بسپارید تا آنها را انجام دهد، یکی دیگر از کارهایی که می توانید به کودک خود بسپارید، اینست که کودکتان بعد از خوردن غذا، ظرفش را از روی میز داخل ظرفشویی بگذارد و یا زمانیکه از خواب بیدار می شود تختش را مرتب کند. زمانیکه کودکتان اینکار را روزانه انجام می دهد آن را به عنوان یک مسئولیت درنظر می گیرد و احساس خوبی نسبت به خودش خواهد داشت.

تربیت کودک خوشبین
تربیت کودک خوشبین

کمک کنید کودک تجربه های جدیدی بیاموزد!

برای اینکه کودک خوشبینی تربیت کنیم، باید بتوانیم او را با تجربه های جدیدی آشنا کنیم. گاهی اوقات خانواده ها مدام کودک را از انجام کارها نهی می کنند و برای او محدودیت هایی را ایجاد می کنند که می تواند کودک را دچار آسیب های روحی کند. سعی کنید کودکتان را به انجام کارهای جدید تشویق کنید تا ترس از کودکتان دور شود و بتواند کارهایی را داوطلبانه انجام دهد. کسب تجربه های جدید به کودکتان کمک می کند تا دچار بدبینی و ناتوانی نشود و خودش را قبول داشته باشد.

این مطلب را نیز ببینید  در طراحی دکوراسیون جوان چه نکاتی مهم است؟

مدام از کودکتان دفاع نکنید!

برای اینکه کودک خوشبینی داشته باشید، برای دفاع از کودک عجله نداشته باشید، اجازه دهید کودک واکنش های خودش را نشان دهد. در واقع شما در تمام لحظات در کنار کودکتان نیستید و نمی توانید از او دفاع کنید و کودک شماست که بایستی واکنش مناسب را بیاموزد. زمانیکه کودکتان یاد بگیرد در مقابل برخورد دیگران چگونه از خودش دفاع کند و رفتار مناسب داشته باشد، می تواند همیشه از حقوق خودش دفاع کند. با دفاع کردن عجولانه این قدرت را از او نگیرید و اجازه دهید خودش این واکنش درست را بیاموزد.

خوشبینی
خوشبینی

جلوی کنجکاوی کودک را نگیرید!

کودکان برای اینکه بتوانند احساسات جدیدی را تجربه کنند باید بتوانند کنجکاوی کنند. با دلایل غیر معقول باعث ترس و هراس کودکتان نشوید. به کودکتان استقلال لازم را بدهید تا برای انجام کارها هیچ ترس و هراسی به خودش راه ندهد و با جسارت کارهایش را انجام دهد. بگذارید تا می تواند کنجکاوی کند و فرق بین کارهای بد و مثبت را درک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button