مناسب‌ترین سن بچه‌دار شدن خانم‌ها و آقایان

زمان تقریبی مطالعه 4 دقیقه

 

این روزها سن بچه‌دار شدن رو به افزایش است و اکثر مردان و زنان جوان بچه‌دار شدن را چند سالی به تاخیر می‌اندازند و هر یک از آن‌ها هم دلایل خاص خودشان را دارند، برخی منتظر روبراه شدن اوضاعی اقتصادی هستند و برخی دیگر هم می‌خواهند در سال‌های اول زندگی کمی به خودشان برسند و با خیالی آسوده به بچه‌دار شدن فکر کنند.

در واقع همین تفکرات و موقعیت مالی باعث شده تا سن بچه‌دار شدن خانم ها و آقایان افزایش یابد. منتها چیزی که باعث نگرانی است کاهش قدرت باروری با افزایش سن است و هرقدر که سن بالاتر می‌رود قدرت باروری هم کاهش می‌یابد. از اینرو ما قصد داریم در این مطلب در رابطه با مناسب‌ترین سن بچه‌دار شدن در مردان و سن بچه‌دار شدن زنان مطالب مهم و مختصری را برایتان ارائه دهیم تا بتوانید در زمان مناسب برای تولد اولین فرزند خود اقدام کنید.

مناسب‌ترین سن بچه‌دار شدن (۱)

بهترین سن بچه‌دار شدن برای زنان!

اگر می‌خواهید یک بارداری بدون مشکل و با کمترین عوارض را پشت سر بگذارید، ۲۵ و ۲۶ سالگی بهترین سن بچه‌دار شدن است. در این سن قدرت باروری در مردان و زنان بالاست و تخمک‌های بارور از کیفیت خوبی برخوردار هستند. در این سن جنین به خوبی رشد می‌کند و مادر از فشار خون و دیابت در امان خواهد بود.

در واقع سن بارداری در سلامت مادر و جنین بسیار مهم است و باعث می‌شود دوران بارداری راحت و خوبی را پشت سر بگذارید و جنین شما در کمال سلامت رشد کند. مردان و زنان کمی با هم تفاوت دارند به طور مثال بهترین سن بچه‌دار شدن آقایان ۲۰ تا ۳۰ سالگی است و بیشتر از این سن احتمال اینکه تخمک‌های بارور کم باشند وجود دارد.

این مطلب را نیز ببینید  تغذیه نوزاد از ۷ تا ۹ ماهگی

با اینکه مردان مشکلات کمتری در زمینه باروری دارند با این حال افزایش سن می‌تواند قدرت باروری را کاهش دهد. لازم است بدانید: زنان باید در سن مناسبی برای بارداری اقدام کنند، چرا که تخمک‌های زنان در زمان تولد، تولید شده و تا سن پنجاه سالگی یک تخمک را برای عادت ماهیانه آزاد می‌کند. به همین دلیل هرقدر که سن بارداری افزایش یابد تخمک‌ها کیفیت پایین‌تری خواهند داشت و اگر در سن مناسبی برای بارداری اقدام کنید می‌توانید بارداری راحت و بی دردسری داشته باشید. از اینرو سن بچه‌دار شدن زنان و مردان برای باروری باید مورد توجه باشد تا از ناهنجاری کروموزومی در امان باشید.

مناسب‌ترین سن بچه‌دار شدن (۱)

اگر در سن بالا باردار شوید!

باردار شدن در سن بالا کمی ریسک‌پذیر است، هر قدر که سن بالا باشد احتمال اینکه دیابت و فشار خون در مادر همیشگی شود وجود دارد. منتها برخی از زنانی که از یک رژیم غذایی مناسب برخوردارند و به طور مرتب ورزش می کنند مشکلی در بارداری نخواهند داشت، در واقع وزن یکی دیگر از عوامل دردسرساز در بارداری است و افرادی که در سنین بالا وزن خوبی دارند می‌توانند بارداری خوبی داشته باشند. از اینرو اگر می‌خواهید در سن بالا باردار شوید، به طور منظم ورزش کنید، از اضافه وزن جلوگیری کرده و یک رژیم غذایی مناسب برای خودتان فراهم کنید.

بهترین سن بچه‌دار شدن برای مردان

غالبا آقایان برای باروری هیچ محدودیتی ندارند، منتها افزایش سن از قدرت باروری آن‌ها می‌کاهد. از اینرو بهترین سن برای پدر شدن ۲۰ تا ۳۰ سالگی است. در این زمان کیفیت باروری زیاد بوده و قدرت باروری زیاد است. همچنین مردان باید در رژیم غذایی خود از آنتی‌اکسیدان‌ها استفاده کنند و بیشتر از مواد غذایی حاوی ویتامین C استفاده کنند.

این مطلب را نیز ببینید  جواب ۹ سوال مهم در مورد خواب نوزاد، مامانا بخونن

همچنین لازم است بدانید: قدرت باروری مردان بعد از ۴۰ سالگی به حد قابل توجهی کاهش می‌یابد. در واقع افزایش سن در آقایان باعث کاهش اسپرم‌ها و تنگی عروق بدن می‌شود. به همین دلیل خطر ناباروری در مردان افزایش می‌یابد.

خطر بارداری در سن ۳۵ سالگی

اگر می‌خواهید فرشته کوچکی را به جمع دو نفره خود اضافه کنید باید یک تصمیم مهم بگیرید! اگر می‌خواهید بچه‌دار شوید و بارداری راحت و آسانی داشته باشید و در کنارش سلامتی خودتان و جنین برایتان مهم است بایستی در زمان مناسب برای بچه‌دار شدن اقدام کنید.

بهترین سن برای بارداری زن‌ها سن ۲۵ و ۲۶ سالگی است، چرا که در سن ۳۰ سالگی خانم‌ها دچار یک افت باروری شده و هرقدر که سن بالاتر می‌رود شدت این افت بیشتر می‌شود و تخمک‌ها کیفیت خود را از دست می‌دهند. ۳۰ تا ۳۵ سالگی به عنوان یک مرز درنظر گرفته شده است و بعد از این سن بارداری توام با عوارض خواهد بود و به ندرت باروری اتفاق می‌افتد.

در واقع از سن ۳۵ سالگی به بعد احتمال ناهنجاری‌های کروموزومی به چندین برابر رسیده و عوارض زیادی برای خانم‌ها خواهد داشت. از اینرو هر قدر که سن افزایش می‌یابد، از کیفیت تخمک‌های بارور کاسته می‌شود، سلامتی مادر به خطر افتاده و احتمال مرگ جنین در رحم وجود دارد.

از دیگر عوارض بارداری در سن بالا بیماری دیابت و فشار خون است که ممکن است برای همیشه همراه فرد باشد و هر گونه عوارض و ناهنجاری قلبی و مغزی می‌تواند فرد را تهدید کند.

جان کلام

زمانیکه بخواهید به جمع دو نفره خودتان عضو جدیدی را راه دهید، بایستی تمامی شرایط‌ها را آماده کنید و اولین و مهمترین شرایط، وضعیت سلامتی خودتان است. حتماً ۶ ماه قبل از بارداری با انجام آزمایش‌های مناسب وضعیت سلامتی خودتان را چک کنید و وضعیت کم خونی، هپاتیت و فعالیت غذه تیروئید را چک کنید.

این مطلب را نیز ببینید  خرید دراور کودک پلاستیکی یا چوبی(نو یا دست دوم)

لازم است در این دوران از مولتی ویتامین‌های موثر استفاده کنید و خودتان را از لحاظ جسمی کاملا آماده کنید. زمانیکه مدام ورزش می‌کنید، اضافه وزن ندارید و از سلامتی خوبی برخوردار هستید، می‌توانید بارداری راحت و بی‌دغدغه ای را پشت بگذارید و فرشته دوست‌داشتنی و سالمی را به دنیا آورید. بنابراین در کنار توجه به سن بچه‌دار شدن همه چیز را درنظر بگیرید و هوشمندانه اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button