بیماری سرخک و درمان آن

بیماری سرخک و درمان آن
زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

بیماری سرخک یکی از بیماری های شایع در کودکان است که غالبا تمامی کودکان آن را برای یکبار تجربه می کنند. یک عفونت در سیستم تنفسی کودکان است که راه ابتلا به این بیماری از طریق تنفس است. لازم است بدانید: سرخک در گروه بیماری هایی است که با وجود واکسن، هنوز علت مرگ و میر هزاران کودک زیر ۵ سال است. به همین منظور لازم است با علائم سرخک، نشانه ها و راهکارهای درمان سرخک آشنایی لازم داشته باشید. با ما همراه باشید تا شما را با این علائم و راهکارها آشنا کنیم.

بیماری سرخک چه علائمی دارد؟

زمانیکه کودکتان به  سرخک مبتلا شود، پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ روز خودش را نشان می دهد. از علائم طبیعی سرخک می توان به سرفه خشک، آبریزش بینی، تب خفیف، تورم چشم ها، گلو درد، لکه های رنگی متمایل به قرمز که در قسمت گونه های کودک مشخص می شود و تحریکات پوستی اشاره کرد. زمانیکه کودکتان به بیماری سرخک مبتلا شود، پس از گذشت ۱۵ روز این علائم را به وضوح نشان می دهد. در واقع  سرخک خودش را در چند مرحله نشان می دهد. مرحله اول صرفا نشانه هایی که در بالا ذکر شد را نشان می دهد. سرخک نهفته است و علائم دیگری مشاهده نخواهید کرد. به مرور می توانید علائم بیشتری را ببینید:

تب خفیف

شروع بیماری سرخک با تب است، احساس خواهید کرد کودکتان تب خفیف دارد و یا سرفه خشک می زند. گاهی هم چشم های کودکتان التهاب دارد و گلود درد ناگهانی شما را متعجب می کند. خفیف بودن  سرخک فقط چند روز طول می کشد.

علائم بیماری سرخک
علائم بیماری سرخک

تحریکات پوستی و شدت سرخک

یکی از نشانه های بارز سرخک پیدا شدن لکه های قرمز کوچک بر روی پوست است. این لکه ها روز به روز بزرگتر می شوند و غالبا در کل فضای صورت از این لکه ها را خواهید دید. این لکه ها پس از گذشت چند روز به بخش های دیگر بدن هم منتقل می شوند و در بازوها، ران و پاهای کودکتان هم این لکه ها را خواهید دید. همچنین درجه تب هم بالاتر می رود. لازم است بدانید: سرخک هم مانند بیماری اوریون به مرور چند هفته درمان می شود منتها بایستی نکات مهمی را رعایت کنید.

این مطلب را نیز ببینید  با چه غذاهایی ویتامین های موردنیاز کودک را تامین کنیم؟ تغذیه کودک
تحریکات پوستی و شدت سرخک
تحریکات پوستی و شدت سرخک

آیا سرخک منتقل می شود؟

این بیماری خیلی زود از طریق سیستم تنفسی به فرد دیگری انتقال پیدا می کند. در واقع کودکی که به سرخک مبتلا شده است در طول چند روز اول بیماری، می تواند این بیماری را به فرد دیگری انتقال دهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

یکی از راهکارهایی که به سرعت می توانید سرخک را تشخیص دهید و آن را کنترل کنید، مراجعه به پزشک است.  سعی کنید در زمانیکه احساس کردید کودکتان در حال مبتلا شدن به سرخک است سعی کنید به پزشک مراجعه کنید، اگر روی قسمت هایی از پوست بدن کودکتان لکه های قرمز مشاهده می کنید که با تب و آبریزش بینی همراه است به احتمال قوی کودکتان درحال ابتلا به سرخک است.

درمان سرخک
درمان سرخک

چرا کودکان به سرخک مبتلا می شوند؟

در واقع  سرخک از بیماری هایی است که هر فردی برای یکبار در دوران زندگی خود آن را تجربه می کنند، اینکه صرفا فقط کودکتان به این بیماری مبتلا شوند نیست و اگر شما  سرخک را در دوران کودکی نگرفته باشید این بیماری به سرعت از طریق کودکتان به شما منتقل می شود. سرخک یک بیماری واگیردار است که سرعت انتقال آن بسیار زیاد است. این بیماری تنفسی از طریق سرفه و عطسه به راحتی و به سرعت به فرد دیگری انتقال پیدا می کند و افراد با نفس کشیدن و تنفس هوا به این بیماری مبتلا می شوند. به همین دلیل توصیه می شود در مکان هایی که فرد مبتلا به سرخک حضور دارد، رفت و آمد نداشته باشید تا بیماری روال خودش را طی کند، چرا که ذرات با نشستن بر روی سطوح می توانند تا چندین ساعت فعال باشند و به افراد دیگر سرایت کند.

این مطلب را نیز ببینید  با کودکمان که مدام گریه می کند چه کنیم؟ راهکارهای مقابله با گریه کودک

چه عواملی باعث سرخک می شوند؟

جالب است بدانید: سرخک به دلیل رعایت نکردن و کمبود ویتامین A در بدن ایجاد می شود. اولین و مهمترین دلیل ایجاد بیماری سرخک، واکسینه نشدن است، اگر کودکتان واکسن سرخک را نزند، به احتمال خیلی قوی به سرخک مبتلا می شود. کمبود ویتامین A از دلایل دیگر ایجاد سرخک است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن بسیار ضعیف عمل کند و به سرعت این بیماری بر بدن چیره شود. همچنین لازم است بدانید: سفر به کشورهایی که در حال توسعه هستند بیشترین نقش را در پیدایش سرخک دارد.

آیا سرخک عوارضی دارد؟

سرخک هم مانند هر بیماری دیگری عوارضی دارد که اولین عوارض این بیماری، عفونت گوش است. عفونت میکروبی گوش یکی از عارضه های بیماری سرخک است که می تواند باعث آزار کودک شود. همچنین برونشیت، ذات الریه و آنسفالیت از دیگر عوارض  سرخک است.

چگونه از بیماری سرخک جلوگیری کنیم؟

اگر کودکتان به بیماری سرخک مبتلا شده است، بهترین راهکار اینست که اقدامات لازم را برای جلوگیری از انتقال بیماری به خودتان و دیگر اعضای خانواده انجام دهید.

در طول چند روز اول بیماری با بیمار در ارتباط نباشید!

سعی کنید اتاق کودکتان و تمامی لوازمی که استفاده می کند را در ۸ روز اول جدا کنید. ۸ روز اول بسیار مهم است و باعث می شود بیماری به سرعت به اعضای خانواده انتقال پیدا کند.

 واکسینه کردن کودک

واکسینه کردن خودتان و کودکتان بسیار مهم است و یکی از راههای جلوگیری از سرخک است. سعی کنید کودکتان را در زمان مناسب واکسینه کنید. اگر می خواهید به سفر بروید با پزشک خود مشورت کنید و نسبت به واکسینه کردن کودکتان توجه لازم را داشته باشید.

این مطلب را نیز ببینید  ۷+۲ راز در مورد تربیت کودک

پیشگیری و درمان عفونت ها

برای اینکه بدن کودک در برابر سرخک مقاومت نشان دهد او را واکسینه کنید و از عفونت های جدید جلوگیری کنید. سعی کنید مراقبت های لازم را انجام دهید تا کودکتان از سرخک در امان باشد.

راهکارهای درمان سرخک

در واقع هنوزم که هنوزه درمان قطعی برای  سرخک وجود ندارد. منتها برخی از افراد به دلیل سیستم ایمنی ضعیف به سرعت به این بیماری مبتلا می شوند. منتها اولین راهکار واکسیناسیون است که حتی نوزادانی که در حال ابتلا به این بیماری هستند می توانند با زدن واکسن از پیشرفت سرخک جلوگیری کنند. از دیگر راهکارهای درمانی که برای افراد و زنان باردار توصیه می شود گلوبولین سروم ایمنی است که با تزریق آن از بیماری سرخک جلوگیری کرده و یا شدت آن را کاهش می دهد.

داروهای درمانی برای سرخک

اگر کودکتان تب شدیدی دارد می توانید از داروهای پایین آورنده تب استفاده کنید. همچنین استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت گوش که یکی از عارضه های سرخک است هم مجاز بوده و می توانید با تجویز پزشک از این داروها استفاده کنید.

ویتامین A مصرف کنید!

کودکانی که میزان ویتامین A آنها خیلی  کم است بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. از این رو می توانید از این ویتامین برای کاهش  سرخک استفاده کنید و با استفاده از مکمل ها و برنامه غذایی حاوی ویتامین A کودکتان را از  سرخک در امان نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button