چطور از مکیدن انگشت در کودکان جلوگیری کنیم؟

مکیدن انگشت در کودکان
زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

مکیدن انگشت در کودکان اگر پس از چهار سالگی هم ادامه داشته باشد، نشان می دهد که بایستی برای ترک دادن عادت فرشته دلبندتان کاری کنید و با راهکارهایی مناسب او را از این عادت نهی کنید.

گاهی اوقات افراد احساس می کنند مکیدن انگشت در کودکان امری طبیعی است و در زمان نگرانی کودکشان انگشت خود را به دهان برده و احساس امنیت و آرامش می کنند. منتها روانشناسان معتقدند مکیدن انگشت در کودکان سه سال به بالا به هیچ عنوان معقول نیست و بایستی با راهکارهای مناسبی از آن جلوگیری کنید.

مکیدن انگشت در کودکان

مکیدن انگشت در کودکان و نوزادان باعث آرامش می شود. تعداد کثیری از نوزادان برای به آرامش رسیدن و یا در زمانی که احساس گرسنگی می کنند، با مکیدن انگشت احساس آرامش می کنند.

خیلی از نوزادان هم در زمان خواب برای رسیدن به آرامش انگشت خود را می مکند.

لازم است بدانید: مکیدن انگشت هیچ ضرری ندارد و در زمان مناسب، باعث رشد و تقویت توانایی گفتاری کودک هم می شود. منتها مکیدن انگشت در کودکان بایستی در یک زمانی باشد و تا قبل از ۳ سالگی ترک شود. به همین منظور بایستی با ترفندهایی کاربردی به کودکتان کمک کنید تا مکیدن انگشت را ترک کند.

در ادامه به این ترفندها می پردازیم.:

مکیدن انگشت در کودکان
مکیدن انگشت در کودکان

چرا کودکان مکیدن انگشت را ترک نمی کنند!

در واقع تا قبل از ۲ سالگی مکیدن انگشت در کودکان امری طبیعی و رایج است و هیچ ضرری برای آنها نخواهد داشت. فاصله بین ۲ تا ۴ سالگی زمانی است که کودک با فرا گرفتن مهارت های دیگر، به مرور از مکیدن انگشت فاصله می گیرد و به ندرت این عادت را تکرار می کند.

این مطلب را نیز ببینید  چگونه کودکان خوبی تربیت کنیم؟ راهکارهای تربیت کودکان

یادگیری مهارت ها و تقویت دایره کلمات باعث می شود که کودک به این مهارت ها سرگرم شود و این مهارت ها را با مکیدن انگشت جایگزین کند. منتها اگر کودکان مکیدن انگشت را ترک نمی کنند می تواند باعث مشکلات و عوارضی در روند رشد دندان هایشان شود.

در واقع این مسئله تاثیر زیادی در رشد دهان و آرواره ها داشته، به آرواره بالایی و توده نرم کام فشار آورده و آرواره بالایی را نرم و نازک می کند و باعث تغییر شکل دندان ها می شود. مکیدن انگشت در کودکان در کام بالا حفره ایجاد کرده و باعث می‌شود بیشترین فشار جویدن به دندان‌های عقبی وارد شود.

این موضوع باعث ناهماهنگی در دندان‌ها شده و طی رشد کوچولوی دلبندتان بر ساختار دهان و دندان کودک اثر می‌گذارد. برای اینکه به کودکتان کمک کنید، باید بیشتر با او وقت بگذرانید و کارهایی انجام دهید تا از وابستگی خود به مکیدن انگشت رها شود و برای همیشه این عادت را ترک کند.

راهکارهای مناسب برای جلوگیری از مکیدن انگشت در کودکان

اگر کودکتان دوران پیش دبستانی را می گذراند، در زمانی که انگشتش را در دهان می برد می توانید دست او را بکشید، منتها همیشه راه بهتری هم وجود دارد و می توانید بدون اینکه با مقاومت کودک دلبندتان روبرو شوید، از تکنیک های بهتر و موثرتری استفاده کنید که در ادامه به این موارد می پردازیم.

مکیدن انگشت در کودکان
مکیدن انگشت در کودکان

برای کودکتان محدودیت ایجاد کنید!

یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از مکیدن انگشت در کودکان محدودیت ایجاد کردن است.

به طور مثال مکیدن انگشت کودکتان را در زمان هایی که در اتاق خواب و یا در خانه است محدود کنید. برایش به خوبی توضیح دهید که مکیدن انگشت کار بسیار بدی است و نباید در زمانی که دیگران هستند این عادت را انجام دهد. به همین دلیل او را قانع کنید که مکیدن انگشت را در زمان خواب و چرت زدن و در زمانی که در اتاقش حضور دارد انجام دهد.

این مطلب را نیز ببینید  درمان حسادت کودکان با راهکارهای مناسب

کودکتان را سرزنش نکنید!

برای اینکه فرشته دوستداشتنی خود را از مکیدن انگشت نهی کنید، او را سرزنش نکنید و با جملات تهدید آمیز او را به جنگ و مقاومت دعوت نکنید. سعی کنید در زمانی که انگشت خود را نمی مکد او را تحسین کنید و نشان بدهید که متوجه این کار او هستید و چقدر برایتان ارزشمند است.

به کودکتان کمک کنید و به او اطمینان بدهید!

برای اینکه کودکتان را متقاعد کنید، با او صحبت کنید. به او نشان دهید که در کنارش هستید و به او کمک خواهید کرد.

زمانیکه کودکتان اعتماد به نفس لازم را در خودش داشته باشد می تواند این مسئله را برای خودش حل کند و به مرور این عادت را ترک کند. اعتماد و اطمینان شما در کودک نوعی احساس امنیت ایجاد می کند و می تواند قدرت لازم را به او بدهد. از این رو نقش شما در ترک مکیدن انگشت در کودکان بسیار مثمر ثمر است.

شرایط را درنظر بگیرید!

در برخی از مواقع باید به شرایط کودکتان دقت کنید و مانع از مکیدن انگشت او نشوید. حس امنیت برای کودک بسیار مهم است و در برخی از مواقع که کودک دچار آسیب می شود و یا زخمی شده است و با مکیدن انگشت می خواهد به آرامش برسد. این روش باعث می شود که کودک احساس امنیت داشته باشد و دچار استرس و اضطراب نشود.

مکیدن انگشت در کودکان
مکیدن انگشت در کودکان

 به کودک تذکر کنید!

یکی از راهکارهای جلوگیری از مکیدن انگشت در کودکان، تذکر دادن به کودک در زمان مکیدن انگشت است.

می توانید در چنین زمانی به او تذکر دهید و از او بخواهید حواسش را جمع کند. زمانیکه کودکتان را متقاعد کرده باشید و او به دلیل فراموشی این عادت را تکرار کند، به سرعت عادتش را کنار می گذارد منتها اگر با مقاومت کودکتان روبرو شدید می توانید با او صحبت کنید و یک اسباب بازی به او بدهید تا سرگرم شود.

این مطلب را نیز ببینید  تربیت کودک;با این روش‌ها خیال خودتو راحت کن

استفاده از داروهای تلخ ممنوع!

برخی از خانواده ها برای جلوگیری از مکیدن انگشت در کودکان از داروهای تلخ استفاده می کنند. اینکار بسیار ناخوشایند است و نباید از این داروها و مواد بدمزه استفاده کنید.

کودکتان را قانع کنید!

یکی از بهترین راهها برای جلوگیری از مکیدن انگشت در کودکان اینست که به آنها یادآوری کنیم بزرگ شده اند.

کودکان در برخی از مواقع نسبت به خودشان اعتماد به نفس ندارند و این مسئله باعث می شود با مکیدن انگشت به خودشان آرامش دهند. زمانیکه کودکتان را قانع کنید و به او یادآوری کنید که بزرگ شده است بهتر می تواند با این مسئله کنار بیاید. یادتان باشد او به هر حال اینکار را ترک خواهد کرد بنابراین با راهکارهای مناسب بهترین و موثرترین راه را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button