چطور عصبانیت کودک را کنترل کنیم؟

چطور عصبانیت کودک را کنترل کنیم ؟
زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

عصبانیت کودک یکی از دغدغه های والدین است و مدام به دنبال راه حلهای متنوع و کاربردی هستند تا بتوانند از عصبانیت کودک خود جلوگیری کنند. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که در ابتدای روزهای تولد الگوی خواب و خوراک نامنظمی داشته و مدام گریه می کردند، کودکانی هستند که بیشتر دچار عصبانیت و خشم می شوند.

در واقع این عامل مهمترین عامل خشم کودک است. به صراحت می توان گفت: عصبانیت کودک به عوامل متعددی بستگی دارد، استرس، خستگی و همچنین سن می تواند در کودکان از عوامل عصبانیت و خشم باشد. همچنین تحقیقات نشان می دهد، عصبانیت بیشتر در کودکانی است که نمی دانند چطور احساسات خود را کنترل کنند، آنها چون نمی دانند چطور احساساتشان را کنترل کنند، با لجبازی و خشم برخورد خواهند کرد.

قشقرق به پا می کنند و دیگران را آزار می دهند. این موضوع باعث می شود کودکتان در مدرسه به مشکل برخورد کند، از سمت همسالانش توجهی نداشته باشد و در نتیجه بر روی روابط اجتماعی کودکتان تاثیر منفی خواهد داشت.

از این رو بایستی هر چه زودتر به کودکتان کمک کنید تا خشم و عصبانیت خود را کنترل کند و ما در این مقاله می خواهیم در رابطه با کنترل عصبانیت کودک مطالب مفید و کاربردی را برایتان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

برای کنترل عصبانیت کودک، به کودک یاد دهید احساساتش را شناسایی کند!

در واقع مهمترین علتی که می تواند باعث عصبانیت کودک شود، درک نکردن احساسات است.

کودکی نمی داند فرق بین احساس عصبانی شدن با احساس پرخاشگری چیست، مدام این دو را با هم اشتباه گرفته و هر واکنشی که می خواهد به نوعی عصبانیت او را نشان دهد، با پرخاشگری همراه خواهد بود. عصبانیت یک احساس طبیعی بوده که در همه ما آدم ها وجود دارد، منتها کنترل خشم در کودکان بسیار مهم است. به کودکتان یاد دهید، فرق بین احساساتش را بداند، روی هر احساسی که دارد اسم بگذارد و بتواند بدون هیچ ترس و نگرانی آن را عنوان کند.

این مطلب را نیز ببینید  درمان کمبود آهن کودکان

می توانید با او راحت حرف بزنید، هیچ زمانی او را از عصبانیت نترسانید، بلکه به او بگویید اینکه “عصبانی می شود هیچ ایرادی ندارد اما فحش دادن و پرخاشگری ممنوع است!” باید به او یاد دهید که در زمانیکه دچار احساس خشم شد،  بتواند روی رفتارهایش کنترل داشته باشد.

جالب است بدانید: در برخی از مواقع کودک دچار خجالت زدگی شده است اما چون نمی تواند این احساس را ابراز کند، آن را به حالت پرخاشگرانه ای نشان می دهد، برای حل این مشکل باید بتوانید چندین بار در دفعات مختلف با کودکتان صحبت کند تا او را با احساس های متنوع آشنا کنید تا بتواند درک بهتری از احساس خودش داشته باشد.

عصبانیت کودک
عصبانیت کودک

یک الگوی خوب برای کودکتان باشید!

زمانیکه والدین بر روی رفتارهایشان تمرکز می کنند با انتقال این رفتارها به کودک می توانند نقش مثمر ثمری در کنترل عصبانیت کودک داشته باشند.

در واقع کودکان بیشتر از آن چیزی که فکرش را می کنیم از رفتارهای ما کپی برداری می کنند، به طور مثال اگر کودکتان شما را فردی عصبانی بداند که سر هر موضوعی عصبانیت نشان می دهید، یقینا همین کار شما را به عنوان الگو انجام می دهد.

در حالیکه اگر او شما را در موقعیت های مختلف مشاهده کند و ببیند که آرامش خود را حفظ می کنید و با مسائل جور دیگری برخورد می کنید، اطمینان داشته باشید که تاثیر خوبی در مدیریت احساسات کودکتان خواهید داشت.

یکی از نکته هایی که در این زمینه باید بدانید: اینست که شما قرار نیست تمامی مشکلاتی که در خانه دارید را در معرض دید کودک قرار دهید و او را درگیر این مسائل کنید تا فقط بتواند احساسات خودش را مدیریت کند، در واقع شما بایستی زمانیکه در حال تجربه کردن احساس ناکامی هستید کودکتان را آگاه کنید تا بتواند در مواقعی که چنین احساسی دارد با آن مقابله کند و واکنش درستی از خودش نشان دهد.

این مطلب را نیز ببینید  خرید اینترنتی سرویس خواب نوجوان
کنترل عصبانیت کودک
کنترل عصبانیت کودک

احساسات خود را بیان کنید!

یکی از بهترین روش ها برای اینکه کودک از احساساتش حرف بزند، اینست که شما در منزل و یا بیرون از احساسات خود حرف بزنید، زمانیکه احساس خود را در رابطه با هر موضوعی نشان می دهید کودکتان هم با اطمینان کار شما را تکرار خواهد کرد و به مرور احساساتش را ابراز می کند و آنها را نشان می دهد. اگر جلوی کودکتان عصبانیت خود را نشان داده اید راه حل چیست؟

در چنین زمانیکه شما بر رفتارتان کنترل نداشته اید و احساستان را با خشم و عصبانیت نشان داده اید، بهترین راهکار اینست که عذرخواهی کنید و اعتراف کنید که به جای عصبانیت و پرخاشگری چه باید می کردید!

قانون عصبانیت!

هر یک از خانواده ها قوانین خاصی دارند، به طور مثال در برخی از خانواده ها اگر صدا بالا برود و کودکان درب را به هم بکوبند هیچ اهمیتی ندارد، در حالیکه در برخی دیگر به اینگونه نیست و این رفتارها می تواند از رفتارهای آزار دهنده باشد. برای حل این مشکل بهتر است قوانین خانه خود را مشخص کنید.

می توانید برای عصبانیت خود یک قانون بگذارید و برای اینکه عصبانیت خود را نشان دهید از یک قوانین خاصی پیروی کنید و احساستان را بروز دهید. برای اینکه قانون عصبانیت کامل و بی نقص باشد، در آن فحش، پرخاشگری فیزیکی و پرتاب اشیاء را لحاظ کنید تا کودک بداند در زمان عصبانیت نمی تواند این موارد را استفاده کند.

عصبانیت کودک
عصبانیت کودک

برخورد درست!

ما به عنوان پدر و مادر باید بتوانیم از راههای درست و کاربردی به کودکمان یاد دهیم در زمان عصبانیت چطور آرام شود و چه برخوردی داشته باشد. غالبا پدر و مادرها در زمان عصبانیت کودک، او را از انجام کار و یا برخوردی که دارد باز می دارند، به طور مثال به جای اینکه بگوییم لیوان را پرتاب نکن!

این مطلب را نیز ببینید  در طراحی دکوراسیون جوان چه نکاتی مهم است؟

می توانیم با کودکمان حرف بزنیم و به او بگوییم، “به جای اینکار حرف بزن و دلیل ناراحتیت رو اعلام کن!” در واقع باید به او توضیح دهید که در چنین مواقعی چه کاری انجام دهند.

فاصله گرفتن!

یکی از راهکارهای کنترل عصبانیت، فاصله گرفتن از جایی است که دچار تنش و درگیری شده است، به کودکتان یاد دهید که در زمانیکه درحال تنش و درسر است، قبل از اینکه درگیری پیش بیاید، از آنجا دور شود. به طور مثال به او یاد دهید که در زمان عصبانیت چند نفس عمیق بکشد و دقایقی با خودش خلوت کند تا آرام تر شود.

hUmDFLDIs2lxRqBc5h)X9#2t

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button