تغذیه نوزاد و آنچه باید در ماه اول تا ششم بدانید!

تغذیه نوزاد
زمان تقریبی مطالعه 4 دقیقه

یکی از مهمترین و اصلی ترین دغدغه و نگرانی پدر و مادرها تغذیه نوزاد در ماه اول تا ششم است. در واقع با توجه به تمامی این نگرانی ها باید گفت که هیچ الگوی تغذیه ای وجود ندارد و والدین نمی دانند نوزادشان به چه نوع مواد غذایی نیاز دارد و چگونه و به چه میزان بایستی او را تغذیه کنند. اگر می خواهید بدانید تغذیه نوزاد در ماه اول تا ششم چگونه است با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

شیر مادر از ماه اول تا چهارم

بی شک شیر مادر اولین و مهمترین غذای مورد نیاز فرشته دوستداشتنی شماست که به صورت غریزی به سمتش می رود!  شیر مادر و شیر خشک دو مواد غذایی مهم و اصلی برای تغذیه نوزاد تا چهار ماهگی است که به تنهایی تمامی نیازهای غذایی نوزاد را تامین خواهد کرد و تا شش ماهگی هم می تواند یک غذای اصلی و کامل محسوب شود. شیر مادر بسیار مغذی و مفید بوده و نوزاد را در برابر عفونت ها و بیماری ها مقاوم می کند. در واقع شیر مادر برای نوزاد بهترین غذا به شمار می رود چرا که به راحتی هضم می شود و باعث حساسیت در نوزاد نخواهد شد، به این منظور که نوزاد با خوردن شیر مادر دچار حساسیت و آلرژی نمی شود. شیر مادر نه تنها از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است، بلکه باعث افزایش ضریب هوشی نوزاد می شود. در این زمان به هیچ عنوان نباید از غذاهای جامد برای تغذیه نوزاد استفاده کنید. دلیل آن هم اینست که دستگاه گوارش نوزادتان هنوز به تکامل نرسیده و آمادگی لازم را برای دریافت غذاهای جامد نخواهد داشت.

این مطلب را نیز ببینید  بهتره تخت و کمد نوجوان بگیرم،یا تخت نوزاد-نوجوان؟

تغذیه نوزاد

آنچه باید در زمان شیردهی بدانید!

یکی از اصلی ترین دغدغه مادران اطمینان از شیر خوردن نوزاد است! منتها در اکثر مواقع دچار تردید هستند، در واقع برای فهمیدن این موضوع می توانید از خودتان شروع کنید، زمانیکه شیردهی به اندازه کافی انجام می شود شما دردی را در پستان ها احساس نخواهید کرد، چرا که ماندن شیر در پستان باعث سفت شدن می شود درحالیکه بعد از شیر دادن احساس نرمی بیشتری را لمس خواهید کرد. فرشته کوچکتان در زمانیکه به اندازه کافی شیر خورده است، احساس آرامش بیشتری دارد و گریه نمی کند. از طرفی زمانیکه نوزاد از شیر استفاده می کند به طور متوسط روزانه شش پوشک را کثیف می کند که این هم یکی دیگر از نشانه های تغذیه مناسب و کافی نوزادتان می باشد.

علائم شیر نخوردن نوزاد!

زمانیکه نوزادتان به اندازه کافی شیر نمی خورد و روز به روز وزن کم می کند نشان دهنده اینست که تغذیه نوزاد نامناسب است و به اندازه کافی به او شیر نمی رسد! در این زمان دهان نوزاد خشک است، روزانه شش پوشک کثیف نمی کند، در پستان خود احساس نرمی نخواهید داشت و شیر باقی مانده سینه هایتان را سفت می کند، نوزادتان بی حال می شود و رنگ مدفوع نوزاد تیره است. اگر این موراد را مشاهده کردید نشان دهنده اینست که نوزادتان از شیر کافی برخوردار نیست و بایستی با پزشک مشورت کنید.

تغذیه نوزاد

مواد غذایی مورد نیاز برای تغذیه نوزاد از ماه اول تا ششم

  • شیر مادر
  • شیر خشک
  • پوره میوه: غالبا میوه هایی مانند موز، هلو و سیب را برای نوزاد مناسب می دانند.
  • صبحانه سرشار از آهن
  • کمی ماست
  • پوره گوشت
  • پوره مرغ
  • پوره سبزیجات مانند پوره سیب زمینی شیرین
این مطلب را نیز ببینید  فاکتورهای مهم در خرید سرویس خواب نوزاد پسرانه

میزان تغذیه نوزاد

می توانید از پوره سبزیجات شروع کنید! یک قاشق چایخوری از پوره میوه ها و سبزیجات کافیست! لازم است بدانید: غلات را می توانید برای نرم شدن با ۴ قاشق شیر مادر ترکیب کنید تا حسابی نرم شود و سپس به فرشته کوچکتان بدهید. زمانیکه نوزادتان به این میزان غذا عادت کرد می توانید پس از مدتی از قاشق غذاخوری استفاده کنید و دو مرتبه در طول روز از غذاهای جامد استفاده کنید. اگر می خواهید برای صبحانه فرشته دوستداشتنی خود از غلات استفاده کنید، برای اینکه غلیظ تر شود مقدار شیر ترکیبی را کم کنید تا غلیظ تر شود. گاهی اوقات پیش می آید نوزاد نسبت به خوردن غذای جامد مقاومت می کند، اگر نوزاد شما هم در روز اول به غذای جامد بی میل بود، روز دوم امتحان دهید. سعی کنید برای اینکه نوزادتان کم کم به خوردن غذاهای جامد عادت کند، صبور باشید و چند نوع غذا را با هم به او ندهید، سعی کنید هر روز یک نوع غذا به او بدهید. همچنین لازم است بدانید: حساسیت غذایی هم ممکن است برای نوزاد رخ دهد، از این رو برای هر نوع غذایی که به نوزاد می دهید، سعی کنید سه روز صبر کنید و واکنش نوزادتان را ارزیابی کنید. یادتان باشد شما در این زمان بایستی هم نوزادتان را به خوردن غذای جامد عادت دهید و هم خودتان تجربه کسب کنید، از این رو بایستی هم به نوع غذایی که برای نوزادتان درنظر می گیرید آگاهی کامل داشته باشید و هم به واکنش های نوزاد توجه داشته باشید تا همه چیز کنترل شده باشد و باعث ایجاد مشکل نشود. در رابطه با تغذیه نوزاد بهتر است با پزشک خودتان مشورت کنید و در رابطه با غذاهایی که قرار است برای نوزاد در نظر بگیرید با او هم مشورت کنید.

این مطلب را نیز ببینید  با چه غذاهایی ویتامین های موردنیاز کودک را تامین کنیم؟ تغذیه کودک

تغذیه نوزاد

چه زمانی نوزاد برای خوردن غذای جامد آمادگی دارد؟

بی شک زمان مناسب برای تغذیه نوزاد مهم است و بایستی در زمانی غذای جامد را آغاز کنید که نوزادتان آمادگی داشته باشد. شما بایستی در زمان خوردن غذا به نوزادتان دقت کنید، اگر نوزادتان بتواند صاف روی صندلی مخصوص نوزادان بنشیند و سرش را بالا نگه دارد، اگر نوزادتان می تواند بعد از خوردن غذا و قرار دادن قاشق در دهان، دهان خود را ببندد، اگر از زمان تولد به بعد دوبرابر افزایش وزن داشته باشد و همچنین بتواند غذا را از جلوی دهان به عقب ببرد، در این زمان آمادگی لازم برای خوردن غذاهای جامد دارد.

جان کلام

تغذیه نوزاد در ماه اول تا ششم بسیار حساس و قابل توجه است و یکی از دغدغه های اصلی پدر و مادرهاست، اولین و مهمترین مواد غذایی نوزاد، شیر مادر است که در کنار آن با توجه به آمادگی نوزادتان می توانید از غذاهای جامدی که در این مطلب ذکر شد نیز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button