راهکارهای درمان استرس کودکان

زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

استرس کودکان امری طبیعی است و همه کودکان در چنین دوران شاد  و بی دغدغه ای، استرس و اضطراب را هم تجربه می کنند. هر کودکی با توجه به عوامل مختلفی استرس را تجربه می کند از این رو استرس در کودکان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. عواملی همچون تغییرات جدید، بیماری و مرگ خانواده و یا تطابق به محیط جدید که در آن کودک برای اینکه خودش را با تغییرات جدید سازگار کند دچار استرس می شود. ما نیز قصد داریم در این مطلب در رابطه با “علائم استرس کودکان” و “راهکارهای درمان استرس کودکان” مطالب مفید و قابل توجهی را برایتان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

استرس کودکان

تعداد کثیری از کودکان هستند که در رابطه با استرس و اضطرابی که دارند با والدین خود صحبت نمی کنند، خیلی از مواقع هم عواملی آنها را تحت فشار گذاشته و باعث آزارشان شده است اما قدرت لازم را بیان ابراز احساسات خود ندارند و احساس می کنند والدین نمی توانند به آنها کمک کنند. از این رو استرس آنها را آزار داده و باعث دردسرهایی برای آنها می شود. یکی از مسئولیت های والدین بررسی عواملی است که باعث استرس کودکان شده است و باید بتوانند با راهکارهای مختلف علت استرس کودک خود را بفهمند تا آن را درمان کنند.

نقش والدین در درمان استرس کودکان

برای رفع و درمان استرس کودکان اولین قدم اینست که شما به عنوان پدر یا مادر بایستی علت استرس کودکتان را بفهمید، گاهی اوقات تغییرات منفی باعث ایجاد استرس در کودکان می شود که به راحتی با پیدا کردن آن تغییرات می توانید استرس و اضطراب کودکتان را برطرف کنید بهتر است بدانید: اغلب تغییراتی که در کودکان باعث استرس می شوند برای والدین قابل کنترل کردن هستند و والدین می توانند آنها را مدیریت کنند درحالیکه همین تغییرات برای کودکان بسیار سخت و عذاب آور است و باعث می شود که کودک احساس آرامش خود را از دست بدهد و احساس امنیت نداشته باشد.

این مطلب را نیز ببینید  بهتره تخت و کمد نوجوان بگیرم،یا تخت نوزاد-نوجوان؟
استرس کودکان
استرس کودکان

چه چیزهایی باعث استرس کودکان می شود؟

 • بیماری
 • حجم زیاد فعالیت ها
 • واگذاری مسئولیت های زیاد به کودک
 • حجم زیاد تکالیف درسی
 • نمرات مدرسه
 • سختگیری والدین در رابطه با نمرات
 • درگیری با دوستان و یا زورگیری بچه ها
 • نداشتن اعتماد به نفس کودک نسبت به خود
 • تغییر ناگهانی مدرسه
 • تغییرات فیزیکی در دختران و پسران
 • جدایی والدین و مشکلات داخل خانه
 • مشکلات مالی خانواده ها
 • زندگی در منطقه ای ناامن

تمامی این موارد می تواند در کودکان استرس و اضطراب ایجاد کنند و والدین با آگاهی از این موارد می توانند عوامل استرس زا را مدیریت کنند. از این رو شناخت عوامل استرس زا می تواند بسیار مثمر ثمر باشد و به والدین کمک کند. لازم است بدانید: گاهی اوقات علائم استرس به شکل فیزیکی در کودکان مشخص می شود که به راحتی می توانید با دیدن این نشانه ها به این نتیجه برسید که کودکتان دچار استرس شده است. این عوامل به صورت زیر است:

 • تمایلی به خوردن غذا ندارد!
 • سردرد
 • دل درد
 • اختلال در خواب

این علائم فیزیکی نشان دهنده اینست که کودکتان دچار استرس شده است. علاوه بر این علائم، نشانه های احساسی و رفتاری کودکان هم می تواند استرس کودکان را به خوبی نشان دهد، به طور مثال کودک بدون هیچ دلیل خاصی عصبانی می شود، گریه می کند و با بهانه های مختلف شما را آزار می دهد. بیش از اندازه به شما وابستگی نشان می دهد، از تاریکی وحشت دارد، از غریبه ها دوری می کند و خواب کافی ندارد. مضطرب و نگران است و رفتاری توام با پرخاشگری دارد، کارهایش را به خوبی انجام نمی دهد و در بیشتر مواقع از رفتن به مدرسه خودداری می کند.

این مطلب را نیز ببینید  درمان دل درد کودکان
درمان استرس
درمان استرس

چگونه استرس کودکان را درمان کنیم؟

قطعا استرس کودکان قابل درمان است و از خود والدین شروع می شود. والدین در این رابطه نقش مهمی را ایفا می کنند و بایستی با راهکارهای مناسب این فشار روحی را از کودک خود دور کنند. اما با چه راهکارهایی؟

در رابطه با عوامل استرس زا با کودکتان صحبت کنید!

اگر عاملی که باعث استرس کودکتان شده است را شناسایی کرده اید، بهترین زمان است که در رابطه با آن عامل با کودک خود صحبت کنید. مشکلاتی که برای کودکان ایجاد می شود برای ما بزرگترها به راحتی قابل مدیریت کردن است اما برای کودکان سخت و پیچیده است. به همین دلیل باید در رابطه با مشکل با کودکتان حرف بزنید. به هیچ عنوان کودکتان را مقصر ندانید و پای حرفهایش بنشینید. در چنین زمانی کودک احساس امنیت و آرامش بیشتری خواهد داشت و می تواند در کنار شما به راحتی مشکلات ایجاد شده را حل کند.

شنونده خوبی باشید!

حوصله به خرج دهید و بهترین شنونده دنیا باشید! سعی کنید زمانیکه کودکتان در حال صحبت است، کارهایتان را رها کنید کنارش بنشینید و به حرفهایش به دقت گوش دهید. هیچ چیزی به اندازه گوش دادن به حرف های کودک برایش مهم نیست و می توانید با اینکار او را به صحبت در رابطه با مشکل تحریک کنید. سعی کنید در خلال حرفهایش حوصله به خرج دهید و از او بخواهید که تمام ماجرا را برایتان تعریف کند تا بتوانید قضیه را متوجه شوید.

عوامل استرس زا
عوامل استرس زا

واکنش مناسب در مقابل استرس کودکتان!

احساسات خود را به وضوح نشان دهید. زماینکه کودکتان در حال نشان دادن ناراحتی خود است شما هم ناراحتی خود را نشان دهید و حق را به او بدهید. واکنش مناسب شما می تواند به کودک احساس امنیت دهد و او بهتر می تواند احساسات خودش را ابراز کند. خیلی از کودکان از ابراز احساس می ترسند و دلیلش هم اینست که والدین به سرعت می خواهند به او ثابت کنند که ناراحتی و نگرانی او بی مورد بوده است. درحالیکه باید واکنش مناسبی نشان دهید تا کودکتان احساس آرامش کند و از اینکه می تواند با شما صحبت کند خیالش راحت باشد.

این مطلب را نیز ببینید  چگونگی دکوراسیون اتاق کودک

به کودکتان بیاموزید مشکلاتش را حل کند!

سعی کنید به گونه ای کودک خود را تربیت کنید که با مشکلات مبارزه کند، احساسات خود را بشناسد و بهترین راه حل را برای مشکلاتش پیدا کند. کودکانی که به راحتی می توانند در رابطه با مشکلات خود صحبت کنند به مرور توانایی حل کردن مشکلات را هم خواهند داشت. از این رو در زمانیکه کودکتان دچار استرس شده است به او کمک کنید تا روی کارهایش تمرکز کند و برای پیدا کردن یک راه حل او را تشویق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button