ورزش کودکان و نکاتی که باید بدانید!

ورزش کودکان و نکاتی که باید بداند
زمان تقریبی مطالعه 4 دقیقه

ورزش کودکان برای سلامتی آنها بسیار اهمیت دارد و نه تنها کودکان بلکه بزرگسالان نیز از فواید آن آگاه هستند و برای حفظ سلامتی و تقویت عضلات خود به ورزش می پردازند. کودکان که سرشار از انرژی و بازیگوشی هستند یک لحظه هم آرام نمی نشینند و مدام در حال فعالیت و بازی هستند. منتها بین فعالیت و ورزش کودکان تفاوت هایی وجود دارد که ما در این مطلب می خواهیم در رابطه با ورزش کودکان و نکاتی که بایستی در این زمینه بدانید مطالب مفید و مختصری را برای شما مخاطبان عزیز و محترم ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

آیا کودکتان به اندازه کافی ورزش می کند؟

 ورزش کودکان برای سلامتی و استحکام استخوان ها بسیار مهم است، خیلی از پدر و مادرها تصور می کنند همینکه کودکشان در مدرسه فعالیت می کند و بعد از مدرسه مدام در حال بازی کردن است، نوعی از ورزش است و نیازی به انجام تمرینات ورزشی نیست! درحالیکه این تصور کاملا اشتباه است و ورزش کردن با بازی کردن فرق دارد. این روزها اکثر کودکان به دلیل برنامه های ورزشی محدود مدرسه، به اندازه کافی ورزش نمی کنند و زمانیکه در خانه هستند به دلیل کارها و تکالیف مدارس نمی توانند زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهند.

چقدر زمان برای ورزش کودکان مناسب است!

تحقیقات نشان می دهد ورزش کودکان بایستی روزانه چیزی در حدود ۶۰ دقیقه باشد.  البته به این معنا نیست که کودکتان ۶۰ دقیقه بی وقفه ورزش کند، بلکه می تواند در سه زمان جداگانه به ورزش کردن بپردازد.  اگر کودکتان اشتیاقی به ورزش کردن ندارد می توانید او را تشویق کنید که در هر ساعت بلند شود و فعالیت کوتاهی انجام دهد تا بدن کودک فعالیتی داشته باشد.

این مطلب را نیز ببینید  ۱۲ نکته مهم برای خرید تخت کودک|جواب سوالات شما

فواید ورزش کودکان را دست کم نگیرید!

ورزش کردن برای کودکان بسیار مهم است و نقش مهمی در سلامتی آنها ایفا می کند. ورزش نه تنها بدن کودکان را در برابر بیماری ها حفاظت می کند بلکه از چاقی کودکان هم جلوگیری می کند. چاقی کودکان یکی از دغدغه های بزرگ والدین است و پدر و مادرها با راهکارهای مناسب در تلاشند تا از چاقی و اضافه وزن کودکان جلوگیری کنند. به همین دلیل ورزش کودکان یکی از راهکارهای مناسب و کاربردی برای جلوگیری از اضافه وزن و چاقی در کودکان است. حتما کودکان خود را تشویق کنید روزانه به مدت ۶۰ دقیقه ورزش کنند. برای آنها جایزه بخرید و به نوعی آنها را به اینکار تشویق کنید.

ورزش‌ های هوازی برای کودکان

یکی از ورزش های هوازی که می تواند برای تمام کودکان مناسب باشد، پیاده روی است! می توانید به همراه کودکتان تا مدرسه پیاده روی کنید، این روش تاثیر خوبی داشته و می تواند به یکی از عادت های کودکتان تبدیل شود. ورزش های هوازی سنگین برای کودکان بسیار مناسب است و کودکان برای اینکه قلب سالمی داشته باشند بایستی ۳ نوبت در طول هفته ورزش های هوازی انجام دهند تا نفسشان تندتر از حد طبیعی خود شود. همچنین شنا، رقص و دویدن تند هم از ورزش های هوازی سریع است که در گروه ورزش کودکان می تواند مناسب باشد.

فواید ورزش کودکان
فواید ورزش کودکان

ورزش‌های تقویت عضله برای کودکان

تقویت عضلات برای کودکان و نوجوانان بسیار مهم است و باعث رشد و تقویت آنها می شود. ورزش هایی همچون: شنای سوئدی، صخره نوردی و ژیمناستیک برای تقویت عضلات کودکان بسیار مناسب است و باید هفته ای سه نوبت از این ورزش ها را انجام دهند تا عضلات آنها تقویت شود.

این مطلب را نیز ببینید  خرید تخت نوزاد دومنظوره قیمت+راهنمای نصب

ورزش هایی که به تحمل وزن آنها کمک می کند!

برخی از ورزش ها مانند دویدن و پرش باعث تقویت عضلات و استخوان های کودک می شود. این ورزش ها برای کودکان بسیار مناسب هستند و استخوان های آنها را تقویت می کند. کودکانتان را تشویق کنید هفته ای سه بار از این ورزش ها را انجام دهند.

توانایی کودکتان را ارزیابی کنید!

برخی از کودکان با توجه به وزن و توانایی که دارند، قادرند زمان بیشتری را به ورزش بپردازند، در عوض برخی دیگر نمی توانند تحمل کنند و  دچار خستگی می شوند و در برخی از مواقع به آنها آسیب می رسد.  توانایی کودکتان را ارزیابی کنید، سعی کنید ورزش هایی را برای کودکتان انتخاب کنید که آنها از پس آن بر می آیند. اگر کودکتان دچار آسیب شده است، بایستی میزان تمرین ها را کاهش دهید. چرا که خستگی ناشی از ورزش باعث می شود که کودکتان از ورزش دوری کند. اشتیاقی به ورزش کردن نداشته باشد. می توانید برای اینکه کودکتان به ورزش خاصی علاقه پیدا کند از او بخواهید ورزش های مختلفی را در طول سال امتحان کند. این روش به او کمک می کند تا خودش ورزشی که دوست دارد را انتخاب کند و به این درک برسد که چه نوعی ورزشی را بیشتر دوست دارد. همچنین سعی کنید کودکانتان حداقل هفته ای دو روز استراحت کنند تا به آنها فشار نیاید.

فواید ورزش کودکان
فواید ورزش کودکان

کودکان خود را همراهی کنید!

اگر کودکتان اشتیاقی به ورزش کردن ندارد بهتر است او را همراهی کنید. از ورزش های خانوادگی شروع کنید، ۳ روز از هفته را مشخص کنید و با کودکتان به پیاده روی بروید، سعی کنید از کفش مناسب پیاده روی استفاده کنید. بعد از مدتی علاقه کودکتان را ارزیابی کنید و او را بسنجید که آیا از پیاده روی به این سبک خوشش می آید. زمانیکه علاقه مند شد می توانید مسافت مدرسه تا منزل و منزل تا مدرسه را پیاده روی کنید و اینکار به صورت یک ورزش منظم در جریان خواهد بود و تاثیر خوبی در رشد و سلامتی کودکتان خواهد داشت.

این مطلب را نیز ببینید  چطور کودکانی حرف شنو داشته باشیم؟

چگونه کودکمان را به ورزش کردن تشویق کنیم؟

راههای متعددی برای تشویق کردن کودکتان وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید برای کودکتان یک هدیه بخرید و اوایل ورزش کردن ماهی یکبار به او هدیه دهید تا به طور کلی به اینکار تشویق شود. در زمان ورزش از فوایدی که ورزش برای سلامتی دارد برایش بگویید و از لحاظ ذهنی او را آگاه کنید. کودکان ذهن بازی دارند و زمانیکه بدانند کاری برایشان خوب است سعی می کنند آن کار را انجام دهند. با کودکتان همراهی کنید و او را به ورزش های مختلفی تشویق کنید تا بتواند بهترین ورزشی که دوست دارد را انتخاب کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button