افسردگی کودکان و درمان آن

افسردگی کودکان
زمان تقریبی مطالعه 4 دقیقه

بهتر است بدانید: کودکان نیز دچار افسردگی می شوند و افسردگی با توجه به مسیر بلوغ و رشد کودکان متفاوت است. گاهی اوقات کودکمان دچار نوعی دلخوری کوتاه مدت می شود که این موضوع چندان مهم نیست و امری طبیعی است، منتها اگر این ناراحتی و دلخوری به صورت دائم وجود داشته باشد و باعث اختلال در رفتارهای کودک در مدرسه، رفتارهای اجتماعی و علایق او شود می تواند خطر آفرین باشد و نشان دهنده این باشد که کودک در معرض افسردگی قرار دارد. افسردگی یکی از بیماری های جدی و مهم است و بایستی به سرعت درمان شود. به همین دلیل ما قصد داریم در این مطلب در رابطه با افسردگی کودکان، علائم و درمان افسردگی در کودکان مطالب مفید و مختصری را برایتان ارائه دهیم. اگر احساس می کنید کودکتان دچار نوعی گوشه گیری و افسردگی شده است با ما همراه باشید.

چگونه افسردگی در کودکان را تشخیص دهیم؟

تشخیص افسردگی کودکان کمی سخت و دشوار است و گاهی با تغییراتی که در دوران بلوغ بوجود می آید متفاوت اشتباه گرفته می شود. به همین دلیل گاهی اوقات نشانه هایی که می بینیم را مهم نمی دانیم و خیلی ساده از کنارشان می گذریم. برخی از کودکان با توجه به نوع شخصیتی که دارند افسردگی خود را به دو طریق نشان می دهند، برخی از آنها سر هر چیزی پرخاشگری را به عنوان یک سلاح درنظر می گیرند و از آن استفاده می کنند. با هر چیزی مخالفت می کنند و با شما به حالت پرخاشگرانه ای برخورد خواهند کرد، اما دسته دوم کودکانی هستند که بدخلقی می کنند و به نوعی ناراحتی و دلخوری خود را نشان می دهند. اما چطور به طور دقیق نشانه های افسردگی کودکان را تشخیص دهیم؟

این مطلب را نیز ببینید  درمان حسادت کودکان با راهکارهای مناسب

کج خلقی و خشم!

کودکانی که مدام کج خلقی می کنند و با هر نوع مسائلی با خشم برخورد می کنند به افسردگی مبتلا شده اند. این کودکان نمی خواهند با چیزی سازگاری کنند و پرخاشگری و بدخلقی از نشانه های اصلی آنهاست.

تشخیص افسردگی در کودکان
تشخیص افسردگی در کودکان

گوشه گیری اجتماعی

کودکانی که اشتیاقی به روابط اجتماعی ندارند و دچار نوعی انزوای اجتماعی شده اند، به افسردگی مبتلا شده اند. هیچ دوستی نداشته و نمی خواهند شما را در روابط اجتماعی همراهی کنند.

احساس ناامیدی دائم

اگر کودکتان به طور دائم احساس ناامیدی می کند و هیچ چیزی او را سر ذوق نمی آورد و احساس ناراحتی می کند، باید بدانید که کودکتان دچار افسردگی شده است.

ترسیدن از ترد شدن!

کودکانی که به افسردگی مبتلا هستند نسبت به ترد شدن فوق العاده حساسیت دارند. آنها مدام از اینکه دیگران آنها را قبول نکنند و به آنها توجه نشان ندهند، می ترسند. ترس و هراس آنها به قدری زیاد است که از برخورد با آدم ها می ترسند و سعی می کنند بیشتر گوشه گیری کنند.

اختلال در خواب

یکی از نشانه های افسردگی کودکان اختلال در خواب است! برخی از کودکان دچار کم خوابی می شوند و در طول شب مدام از خواب بیدار می شوند. در مقابل برخی از کودکان هم دچار خواب زیاد می شوند و اکثر ساعات در خواب به سر می برند.

کاهش یا افزایش اشتها

از دیگر علائم افسردگی در کودکان، کاهش و یا افزایش اشتهاست. اگر کودکتان در حال پرخوری کردن است و یا میلی به خوردن غذا ندارد باید این موضوع را بررسی کنید تا اگر دچار افسردگی شده است، برای درمان اقدام نمایید.

این مطلب را نیز ببینید  چرا کودکمان گوشه گیری می کند؟ راهکارهای مقابله با گوشه گیری کودک

گریه

کودکی که سر هر چیزی با صدای بلند گریه می کند و این گریه به صورت دائمی است، به احتمال قوی کودکتان دچار افسردگی شده است.

نداشتن تمرکز

زمانیکه کودک دچار افسردگی می شود، روی مسائل تمرکز ندارد. هر چیزی را زود فراموش می کند و در انجام کارهایش تمرکز ندارد. در مدرسه هم به همین صورت است و ممکن است در درس خواندن و آزمون هایی که دارد دچار مشکل شود.

خستگی بیش از حد

خستگی بیش از حد از نشانه های بارز افسردگی در کودکان است. نداشتن انرژی برای انجام کارها و خستگی بی دلیل می تواند نشان دهنده این باشد که کودکتان دچار افسردگی شده است.

درمان افسردگی کودکان
درمان افسردگی کودکان

احساس بی ارزش بودن!

کودکتان در چنین زمانی احساس گناه می کند و حس می کند فرد بی ارزش و بی فایده ای است. به همین دلیل اشتیاقی برای انجام کارهای شخصی خودش نداشته و مدام در افکارش غرق می شود.

آیا تمام این نشانه ها در کودکان یکسان است؟

خیر، افسردگی در کودکان با توجه به سبک زندگی آنها متفاوت است و این نشانه ها می تواند در هر کودکی به گونه ای متفاوت نشان داده شود. برخی از کودکان با افسردگی به شکلی معقول کنار می آیند ولیکن در برخی از کودکان دچار تغییرات اساسی در عملکرد تحصیلی و فعالیت های اجتماعی می شود.

نشانه های افسردگی کودکان
نشانه های افسردگی کودکان

برای درمان افسردگی کودکان چه کاری انجام دهیم؟

زمانیکه این نشانه ها به مدت چندین هفته تکرار شد، نشان دهنده اینست که کودکتان دچار افسردگی شده است. روند درمان افسردگی کودکان نیز مشابه بزرگسالان است و با مراجعه به پزشک، پزشک روش مشاوره درمانی و دارو درمانی را تجویز می کند. در واقع دارو درمانی در کنار مشاوره درمانی برای درمان افسردگی بسیار موثر است و نتایج مثبتی را در کوتاهترین زمان مشاهده خواهید کرد.

این مطلب را نیز ببینید  درمان سرماخوردگی کودکان با چند روش خانگی ساده

نقش خانواده در درمان افسردگی کودکان

 خانواده نقش مثمر ثمری در درمان افسردگی دارد. نوع رفتار و برخورد والدین با کودکان بسیار مهم است. تحقیقات نشان می دهد افسردگی کودکان بیشتر در خانواده هایی رخ می دهد که سابقه افسردگی در آن خانواده وجود داشته است، از این رو خانواده در شکل گیری شخصیت کودک و درمان افسردگی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

جان کلام

شاید برایتان سوال پیش بیاید که آیا کودکان هم دچار افسردگی می شوند؟ در واقع افسردگی یکی از بیماری های مهم و جدی در کودکان و بزرگسالان است و هیچ فرقی نمی کند که فرد در چه سنی قرار گرفته باشد. کودکان از روحیه بسیار  ضعیف و حساسی برخوردارند و هر نوع ناراحتی و دلخوری که بیش از ۲ الی ۳ هفته طول بکشد می تواند نشان دهنده افسردگی باشد. به همین دلیل زمانیکه نشانه های افسردگی را در کودک خود مشاهده کردید بهتر است هر چه زودتر برای درمان افسردگی اقدام نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button