چطور کودکانی حرف شنو داشته باشیم؟

چطور کودکانی حرف شنو داشته باشیم؟
زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

برای اینکه کودکانی حرف شنو داشته باشیم باید بتوانیم مثمر ثمر برخورد کنیم!

در خیلی از خانواده ها، کودکان اشتیاقی به پیروی کردن از محدودیت ها و قانون های تعیین شده ندارند و مدام با کله شقی و حرف گوش ندادن می خواهند حرفشان را به کرسی بنشانند.

کودکان بسیار کنجکاو هستند و اشتیاق فراوانی برای تجربه کسب کردن دارند.

پدر و مادرها نیز برای حفظ سلامتی، آرامش در خانه و تربیت کودکان، مجبور می شوند محدودیت هایی را به آنها تحمیل کنند. زمانیکه کودک نمی خواهد این محدودیت ها را تحمل کند تبدیل به جنگ بین والدین و کودک می شود که به نفع هیچ یک از آنها نبوده و تاثیری نخواهد داشت.

خصوصا اگر کودکتان کله شق و لجباز باشد که دیگر وامصیبتا!

کشمکش های بیهوده که عواقب ناخوشایندی هم برای هر طرف خواهد داشت.  به همین منظور ما قصد داریم در رابطه با راهکارهای موثر برای اینکه کودکانی حرف شنو داشته باشیم، مطالب مفید و کاربردی را برایتان ارائه دهیم تا با استفاده از آنها کودکانی حرف شنو داشته باشید. با ما همراه باشید.

برای داشتن کودکانی حرف شنو، علت حرف گوش نکردن کودکتان را بررسی کنید!

یکی از روش هایی که کودکان با استفاده از آن به جنگ با والدین دعوت می شوند، بی توجهی به محدودیت هایی است که توسط والدین تعیین شده است.

کودکان به حرفهای والدین گوش نمی دهند و در مقابل درخواست های پدر و مادر لجبازی می کنند. در این زمان پدر و مادرها مدام با سوالاتی روبرو می شوند، گاهی احساس می کنند کودکان به عمد بی توجهی می کنند و به دنبال یک راه حل مناسب و یا برخورد عملی درست هستند.

این مطلب را نیز ببینید  ورزش کودکان و نکاتی که باید بدانید!

یکی از بهترین راهکارها برای داشتن کودکانی حرف شنو، اینست که علت حرف گوش نکردن کودکان را بفهمیم. دلیل اینکه چرا به حرف شما گوش نمی دهند را پیدا کنید!

ابتدا از او بپرسید که آیا حرفتان را فهمیده است؟

آیا حرفتان برایش واضح بوده و از او بخواهید آنچه که گفته اید را تکرار کند. در این زمان شما به این نتیجه می رسید که او حرف شما را شنیده است. به طور مثال ساعت ۹ شب را نشان می دهد و به کودکتان که هنوز پای برنامه تلویزیونی نشسته است می گویید، تلویزیون را خاموش کند و مسواک بزند! صدایی از جانب او نمی شنوید!

شاید احساس کنید صدایتان را نشنیده است، شاید هم شنیده ولی نمی خواهد کاری کند! در چنین زمانی شما جلوی تلویزیون در حالیکه به چشمان کودکتان خیره شده اید، می پرسید، الان چکاری باید انجام بدی؟ کودک پاسخ می دهد، تلویزیون را خاموش کنم، مسواک بزنم!

شما هم تایید می کنید که درسته و او هنوز به شما نگاه می کند! در این زمان می توانید او را تهدید کنید که اگر اینکار را انجام ندهد فردا از تلویزیون خبری نیست!  در این زمان او همان کاری را انجام می دهد که شما خواسته اید! این روش به شما نشان می دهد که کودکتان صدای شما را شنیده است، منتها منتظر یک اقدام از جانب شما بوده تا قاطعیت شما را محک بزند و اگر پیگیری نمی کردید او دقایق بیشتری را پای برنامه تلویزیونی می نشست.

کودکانی حرف شنو
کودکانی حرف شنو

برای داشتن کودکانی حرف شنو، با کودک بحث نکنید!

قبل از اینکه بحث شما با کودکتان بالا بگیرد به روش مودبانه ای بحث را به اتمام برسانید.

این مطلب را نیز ببینید  چطور عصبانیت کودک را کنترل کنیم؟

در واقع بحث سر قوانینی که در خانه می گذارید کاملا ممنوع است چرا که به کودک نشان می دهید می تواند با شما مذاکره کند. مسواک زدن، بازی کامپیوتری و تماشای برنامه تلویزیونی بایستی محدودیت هایی داشته باشد تا کودک بداند هر چیزی را باید به درستی استفاده کند. از این رو سعی کنید با او سر این مسائل بحث نکنید.

برای اینکه کودکتان زمان را بداند، از زمان سنج استفاده کنید!

خیلی از مواقع کودکان وقت کشی می کنند و خودشان را با کارهایی سرگرم می کنند تا کاری که از آنها خواسته اید را انجام ندهند. به طور مثال اگر کودکتان دلش نمی خواهد وسایلش را جم و جور کند و می خواهد با خیالی راحت تلویزیون تماشا کند، می توانید او را محدود کنید و بگویید قبل از تماشای برنامه تلویزیون باید تمام وسایلش را جمع کند.

اگر او پاسخ مثبت داد ولی به بهانه دستشویی، در اتاق دیگری مشغول بازی کامپیوتری است، به این معناست که می خواهد وقت کشی کند. در واقع نمی خواهد کاری که شما خواسته اید را انجام دهد و با بهانه های مختلف انجام آن کار را به عقب می اندازد.

در این زمان می توانید از زمان سنج استفاده کنید، کامپیوتر را خاموش کرده و زمان سنج را روی ده دقیقه تنظیم کنید و به کودکتان بگویید اگر تا ده دقیقه دیگر کاری که خواسته بودید را انجام ندهد بایستی ده دقیقه بیشتر در اتاق بماند. در این زمان کودکتان راهی ندارد جر اینکه وسایلش را جم و جور کند.

کودکانی حرف شنو
کودکانی حرف شنو

برای اینکه کودکانی حرف شنو داشته باشید، از رفتار نادرست نگذرید!

اگر کودکتان غر می زند، در را به هم می کوبد و برایتان زبان درازی می کند، از این رفتارها ساده نگذرید!

این مطلب را نیز ببینید  نکته هایی مهم در رابطه با دندان درد کودکان

باید با نوع رفتاری خود باعث شوید که آنها رفتارشان را درست کنند. برای اینکه کودکانی حرف شنو داشته باشید باید یک الگوی خوب برای آنها باشید. از طرفی برخی از خانواده ها با کتک زدن سعی می کنند در برابر فحش دادن و بی ادبی کردن کودک خود، واکنش مثبتی مشاهده کنند، درحالیکه نتیجه مخالف دارد و کودکان رفتار بی ادبانه ای از خود نشان می دهند. از این رو والدین می توانند بهترین الگو برای اصلاح این رفتارهای ناخوشایند باشند.

برای داشتن کودکانی حرف شنو، خط قرمزها را برای کودک مشخص کنید!

بهتر است قبل از هر چیزی خط قرمزهایی را برای کودکان خود مشخص کنید. زمانیکه کودکتان از این خط قرمزها عبور کرد، محکم بایستید و با او برخورد کنید. قاطعیت شما به کودک نشان می دهد که تکرار این عمل به هیچ عنوان به نفعش نیست و در نتیجه تکرار نخواهد کرد.

گاهی کودکان از خط ‌قرمزهای شما عبور می‌کنند. وقتی کودک حرف درستی می‌زند اما رفتاری نادرست تحویل می‌دهد، محکم بمانید و بر رفتار او تمرکز کنید. زمانیکه کودکتان دچار اشتباه می شود و از شما فرصت می خواهد، به او فرصت ندهید. هرقدر هم که اصرار کرد به او فرصت ندهید تا مدام برای کارهای اشتباهی که انجام می دهد منتظر فرصت گرفتن نباشد.

کودکانی حرف شنو
کودکانی حرف شنو

زمانیکه کودکتان عصبانی است او را به آرامش دعوت کنید!

زمانیکه کودکتان عصبانی است او را سرزنش نکنید، با او حرف نزنید و بحث را ادامه ندهید!  در چنین زمانی آرام شدن کودک از هر چیزی مهمتر است. او را آرام کنید و مابقی حرف ها را یک ساعت بعد ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button