چرا کودکان دچار وسواس می شوند؟ راهکارهای درمان وسواس کودکان

وسواس کودکان
زمان تقریبی مطالعه 4 دقیقه

وسواس کودکان یکی از اختلالات اضطرابی است که نه تنها از دغدغه های پدر و مادران است، بلکه خود کودکان هم از آن رنج می برند. وسواس نه تنها در کودکان بلکه در بسیاری از بزرگسالان هم دیده می شود و بسیار ناتوان کننده است. در واقع زمانیکه والدین با وسواس کودکان روبرو می شوند به دنبال یک راه حل مناسب برای درمان هستند تا این اختلال روی ابعاد دیگر زندگی کودک تاثیر نگذارد.

به صراحت می توان گفت: وسواس کودکان روی زندگی کودکان اثر می گذارد و باعث اختلال و تغییرات چشمگیری در زندگی آنها می شود که بایستی با راهکارهای مناسب وسواس در کودکان را درمان کنید. ما در این مطلب قصد داریم در رابطه با وسواس در کودکان، علائم و نشانه های کودک و همچنین راهکارهای درمان، مطالب مفید و مختصری را برایتان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

وسواس در کودکان چگونه است؟

برخی از والدین نمی دانند دقیقا وسواس در کودکان به چه شکل است. تصور کنید، کودکتان میلی به رفتن به مدرسه ندارد و با بهانه های مختلف رفتن به مدرسه را به تاخیر می اندازد و مدام در حال شستش دست هایش است.

به قدری دست هایش را می شوید که ناتوان می شود یا اگر کسی به اجاق گاز نزدیک شود، کودکتان احساس می کند، غذا آلوده شده است و دیگر غذا نمی خورد، احساس می کند دوستان و همسالانش کثیف هستند و نمی خواهد به آنها نزدیک شود! این نشانه ها به این معناست که کودکتان دچار وسواس شده است و بایستی او را درمان کنید.

این مطلب را نیز ببینید  پیشگیری و درمان اسهال کودکان

تحقیقات نشان می دهد وسوال کودکان در دختران و پسران متفاوت است و پسران بیشتر در سن ۷ تا ۱۲ سالگی و دختران در سن ۸ تا ۱۱ سالگی در معرض وسواس قرار می گیرند. با اینحال این روزها درصد قابل توجهی از کودکان و بزرگسالان دچار وسواس می شوند که در ادامه به علائم و نشانه های وسواس کودکان می پردازیم.

وسواس در کودکان
وسواس در کودکان

شک های وسواسی!

برخی از کودکان دچار شک های وسواسی می شوند. به طور مثال کودکی که در را بسته است، مدام چیزی در ذهنش می گوید که در را نبسته و برمی گردد تا از بسته بودن در اطمینان داشته باشد. اینکه کودک بارها و بارها بسته بودن در را چک کند نشان می دهد که کودکتان دچار شک وسواسی شده است و نسبت به کارهایی که انجام داده است دچار شک و تردید می شود.

وسواس فکری یکی از دلایل وسواس کودکان

کودکانی که دچار وسواس فکری می شوند، مدام جملاتی را تکرار می کنند. به طور مثال برخی از کودکان که دچار وسواس فکری می شوند، یک کلمه را تکرار می کنند و مدام انتظار تایید از سمت والدین خود را دارند.

وسواس فکری کودکان
وسواس فکری کودکان

 نشانهی وسواس کودکان!

اگر کودک شما روزانه بیشتر از یک ساعت دست هایش را می شوید، کودکتان دچار وسواس شده است. وسواس کودکان گاهی اوقات در نظر والدین نمی آید و آنها احساس می کنند، این عادت نشانه بزرگتر شدن کودک و یکی از عادت های زود گذر است اما هرقدر که به جلو می روند می توانند به صورت واضح این رفتارها را مشاهده نمایند.

این مطلب را نیز ببینید  درمان سرماخوردگی کودکان با چند روش خانگی ساده

کودکی که وسواس دارد برخی از کارهایش را به مدت یک ساعت یا بیشتر انجام می دهد که نوعی هشدار دهنده است و بایستی دقت کنید. در واقع وسواس نوعی هجوم افکار مضطرب است که به ذهن کودک وارد می شود و کودک احساس می کند دست هایش کثیف شده  و هرقدر که دست هایش را می شوید، باز هم احساس می کند کثیف و میکروبی است.

چرا ترس عامل وسواس است!

شاید برایتان سوال پیش بیاید که ترس چطور باعث وسواس می شود، در واقع زمانیکه کودکتان از باکتری و میکروب می ترسد، باعث می شود که دست به چیزی نزند و اگر ناخودآگاه دستش را به چیزی بزند سریع برای شستن دست هایش اقدام می کند.

ترس و اضطراب یکی از عوامل وسواس در کودکان است که بایستی ترس کودک را با روش ها و راهکارهای مناسب از بین ببرید، زمانیکه کودک بتواند اطلاعات دقیقی از میکروب داشته باشد و بداند که از چه راههایی دست هایش میکروبی می شود، با دست زدن به دستگیره‌ی در تا ساعت ها دستش را نمی شوید، در نتیجه با کاهش اضطراب و ترس می توانیم وسواس کودک را درمان کنیم.

نشانه وسواس کودکان
نشانه وسواس کودکان

وسواس کودکان چه دلایلی دارد؟

گاهی اوقات وسواس کودکان ژنتیکی هم بوده و اگر به اعضای خانواده دقت کنید، پدر و یا مادر در زمانی، دچار وسواس بوده اند. از این رو والدینی که دچار وسواس هستند می توانند این عارضه را به کودک خود هم انتقال دهند. اختلالات اضطرابی هم باعث وسواس می شود. اما از چه راهکارهایی وسواس کودکان را درمان کنیم؟

این مطلب را نیز ببینید  قیمت انواع سرویس خواب نوجوان|تخت خواب یک نفره

درمان دارویی

درمان دارویی یکی از راهکارهای درمان وسواس کودکان است. در برخی از مواقع که وسواس کودکان مخرب و شدید است، پزشک داروهای ضروری را تجویز می کند. در واقع وسواسی که ناشی از عفونت استرپتوکوکی است بایستی با مصرف آنتی بیوتیک درمان شود و مصرف دارو الزامی است تا عفونت برطرف شود و وسواس هم درمان شود.

درمان شناختی- رفتاری

در درمان شناختی –رفتاری علاوه بر خود کودک، پدر و مادر هم بایستی با رفتارهای مناسب باعث درمان وسواس کودک خود شوند. در این روش تمام اعضای خانواده مدیریت وسواس را می آموزند و کودک یاد می گیرد که چطور در مقابل ترس هایش ایستادگی کند و استرس و اضطراب خود را از بین ببرد.

زمانیکه کودک اضطراب نداشته باشد و مدام به هر چیزی وسواس نشان ندهد می تواند به مرور زمان درمان شود. خانواده در این روش بسیار اهمیت دارد و بایستی با به کارگیری آموزش های لازم برای درمان وسواس کودک خود اقدام نمایند.

تشویق کودک از جانب خانواده

والدین نقش مثمر ثمری در از بین بردن افکار منفی و آزار دهنده خواهند داشت و والدین بایستی در این زمینه کاملا هوشیار باشند. سعی کنید با روش های مناسب، کودکتان را متقاعد کنید که اضطراب و ترس خود را کنترل کنند. باید بتوانید محیطی گرم و صمیمی داشته باشید تا کودکتان آرامش لازم را داشته باشد و بتواند در چندین ماه برای همیشه از شر وسواس خلاص شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button