با چه غذاهایی ویتامین های موردنیاز کودک را تامین کنیم؟ تغذیه کودک

با چه غذاهایی ویتامین های موردنیاز کودک را تامین کنیم؟
زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

تغذیه کودک یکی از مهمترین چیزهایی است که هر والدینی باید به آن توجه کافی داشته باشند و می توان آن را به عنوان اصلی ترین و اولین چیزی دانست که در سلامتی و رشد کودک نقش مثمرثمری دارد. همانطور که می دانید کودکان در سنی قرار دارند که رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن آنها به تغذیه بستگی دارد و هرقدر که پدر و مادر به نکات تغذیه ای بیشتر توجه کنند، کودکانی سالم تر و قوی تر خواهند داشت.

از این رو بایستی غذاهایی را در برنامه غذایی کودک بگنجانید که بتواند ویتامین های مورد نیاز بدن کودک را تامین کند و باعث رشد و سلامتی کودک شود. در واقع کودک برای سالم ماندن به تمامی ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد و بایستی به صورت روزانه این ویتامین ها را دریافت کند. مواد معدنی و ویتامین ها یک نوع از ترکیبات طبیعی هستند که با تبدیل شدن به انرژی باعث سلامتی و تقویت بدن کودکان می شود.

بنابراین برای اینکه کودکانی سالم، خوش خلق و قوی داشته باشید با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

تغذیه کودک

هر یک از ویتامین ها و مواد معدنی برای سلامتی کودکان مهم هستند و بایستی در تغذیه کودک گنجانده شود. ویتامین ها باعث رشد و تقویت سیستم دفاعی بدن شده و در مقابل، مواد معدنی هم باعث تقویت سیستم اسکلت بدن کودکان می شود و هر دو برای سلامتی کودکان نقش مثمر ثمری را ایفا می کنند.

بدن کودکان به صورت روزانه بایستی مقدار کافی از ویتامین ها را دریافت کند، از این رو غذاهایی که برای کودکانتان درنظر می گیرید بایستی این ویتامین ها را تامین کند. تغذیه کودک و تامین ویتامین ها به قدری مهم است که پزشک در اکثر مواقع مکمل های غذایی هم تجویز می کند تا در زمانیکه کودکتان میلی به خوردن غذا ندارد با مصرف مکمل بتواند ویتامین ها را جبران کند.

این مطلب را نیز ببینید  شادی کودک

ویتامین ها برای کودکان مفید بوده و مواد معدنی برای سیستم دفاعی بدن بسیار ضروری است و باعث بهبود اکسیژن رسانی به سلول های بدن کودک می شود. از این رو نیاز است که با دانش و اطلاعات کافی یک برنامه غذایی مفید و ضروری را فراهم کنید و غذاهایی را برای کودکتان درنظر بگیرید که تمامی املاح و مواد معدنی را در خود داشته باشد و این اطمینان را به شما بدهد که کودکتان به اندازه کافی از ویتامین ها و مواد معدنی را دریافت کرده است.

اما این غذاها کدام ها هستند؟

تغذیه کودک
تغذیه کودک

غذاهای حاوی ویتامین B– تغذیه کودک

ویتامین B یکی از مهمترین ویتامین های مورد نیاز برای بدن است که از بدن به خوبی محافظت می کند. این ویتامین ها به نوعی ویتامین های محلول در آب هستند و سنگ بنای سلامتی کودکان است. کمبود این ویتامین بدن را دچار مشکلات فراوانی می کند به همین دلیل اکثر پزشکان برای سلامتی بدن این ویتامین را تجویز می کنند.

ویتامین های گروه B به تقویت سیستم عصبی، رشد گلبول های قرمز، درمان کم خونی، از بین بردن افسردگی و خستگی می پردازد و برای تقویت سیستم دفاعی بدن بسیار لازم است. این ویتامین به بدن کودکان کمک می کند تا انرژی لازم را داشته باشند و با انواع بیماری ها و عفونت ها مبارزه کنند.

از غذاهایی که غنی از ویتامین های گروه B هستند می توان به:   حبوبات، گوشت قرمز، جگر سیاه، قلوه، تخم مرغ، پنیر، شیر، ماهی، سیب زمینی، اسفناج، سبزیجات با برگ سبز، غلات کامل، بادام و مرغ اشاره کرد. سعی کنید برای تامین ویتامین های گروه B از این مواد غذایی در برنامه غذایی خود استفاده کنید و کودکی سالم و قوی داشته باشید.

این مطلب را نیز ببینید  ۱۱ ایده تخصصی برای ژست عکس کودک دختر و پسر
تغذیه کودک
تغذیه کودک

غذاهای حاوی آهن-تغذیه کودک

آهن برای سلامتی بدن کودکان بسیار مهم است و باعث می شود اکسیژن لازم به تمامی سلول های بدن برسد.

کودکان برای رشد و تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن خود به آهن نیاز دارند و بایستی آهن مورد نیاز خود را از طریق غذا و یا مکمل غذایی تامین کنند.

غذاهای حاوی آهن شامل: عدس، لوبیای سفید، جگر گاو، تن ماهی، شکلات تلخ، آب گوجه فرنگی، نخود، سیب زمینی ، بادام هندی، کشمش، اسفناج و گوشت گاو است که به راحتی می توانید از این مواد غذایی برای تامین آهن کودکان استفاده کنید.

غذاهای حاوی کلسیم- تغذیه کودک

همه ما به خوبی می دانیم که کلسیم یکی از بهترین و اصلی ترین مواد معدنی در بدن است که باعث استحکام استخوان ها می شود. کودکان برای رشد و استحکام استخوان هایشان به کلسیم نیاز دارند و تامین این مواد معدنی برای سلامت استخوان و دندان ضروری است.

شیر یکی از مهمترین منبع غذایی است که سرشاز از کلسیم بوده و مصرف آن می تواند به تامین کلسیم کمک کند، منتها مصرف شیر به تنهایی کافی نیست و بایستی در کنار مصرف لبنیات از مواد غذایی حاوی کلسیم نظیر: تخم مرغ، ماست، دوغ، نمک یددار و سبزیجات برگ سبز و بنفش هم استفاده کنید.

تغذیه کودک
تغذیه کودک

غذاهای حاوی فسفر- تغذیه کودک

فسفر برای سلامتی بسیار مهم است و باعث تقویت دندان و استخوان می شود. فسفر نقش اساسی در بهبود کار کلیه داشته و وجود آن برای سلامتی کودکان بسیار مهم است.

فسفر در محصولات لبنی، مرغ، ماهی، گوشت قرمز، مغزها، غلات و نخود به فراوانی یافت می شود و می توانید با خیالی آسوده از این مواد غذایی در برنامه غذایی کودکتان بگنجانید.

این مطلب را نیز ببینید  دانستنی های تغذیه نوزاد با شیر خشک

غذاهای حاوی روی-تغذیه کودک

روی یکی از مهمترین مواد برای رشد نوزادان و کودکان است و باعث رشد آنها می شود. از این رو کودکان و نوزادان بایستی به صورت روزانه  روی را دریافت کنند.

غالبا داشتن یک برنامه غذایی باعث می شود که بدن به اندازه کافی روی را دریافت کند از این رو برای تامین روی، می توانید از غذاهایی همچون: حبوبات، غلات، مغزها و گوشت قرمز استفاده کنید. روی برای افزایش قدرت بدنی کودکان بسیار ضروری است و نباید آن را فراموش کنید.

جان کلام

تغذیه سالم رابطه مستقیمی با سلامتی کودکان دارد و بایستی با فراهم کردن یک برنامه غذایی سالم و مقوی، به رشد و تقویت سیستم بدنی کودک کمک کنیم. کودکان در سنین رشد بیش از هر چیزی به تغذیه ای نیاز دارند که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز باشد، از این رو می توانید با توجه به مطالبی که در این مطلب گفته شد یک برنامه غذایی مفید و سالم برای کودک دلبندتان فراهم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button