عوارض زایمان طبیعی

عوارض زایمان طبیعی
زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

بی شک تصمیم گیری برای انجام زایمان طبیعی و زایمان سزارین برای اکثر زنان باردار پیش آمده است و با توجه به عوارض زایمان طبیعی آدم به واقع می ماند که کدامیک را انتخاب کند! یقینا برای هر فردی سوال پیش می آید که کدام زایمان مناسب تر است و چگونه می شود در این رابطه به یک تصمیم گیری درست رسید، لازم است بدانید: زایمان طبیعی یکی از متداولترین نوع زایمان است که بدن برای آن طراحی شده است، منتها از آنجاییکه روند زایمان در زنان باردار از هم متفاوت است ممکن است سیر بارداری را تغییر داده و نوع زایمان را مشخص کند. به همین منظور ما قصد داریم در رابطه با عوارض زایمان طبیعی و آنچه باید بدانید، مطالب مهم، مفید و قابل توجهی را برای شما همراهان عزیز ارائه دهیم تا با آگاهی هرچه بیشتر بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. با ما همراه باشید.

زایمان طبیعی را انتخاب کنیم یا زایمان سزارین؟

لازم است بدانید: زایمان طبیعی در رتبه اول و زایمان سزارین در رتبه دوم قرار دارد و در اکثر موارد، زنان باردار می توانند زایمان طبیعی را انتخاب کنند. البته لازم به ذکر است که زایمان طبیعی در کنار معایب و عوارضی که دارد، مزیت هایی هم برای مادران خواهد داشت که می توان به درد کمتر، سرعت به دنیا آمدن نوزاد، دوره نقاهت کوتاه، کاهش خطر خونریزی و آلرژی اشاره کرد، با اینحال برخی از زنان هستند که به دلیل انجام زایمان طبیعی دچار مشکلاتی شده اند و به همین دلیل معایب و عوارض این نوع زایمان هم عامل مهم دیگری است که باعث می شود برخی از زنان باردار، سزارین را انتخاب کنند. در واقع سزارین به عنوان آخرین راه انتخاب می شود و غالبا در زمانی است که مادر قادر به انجام زایمان طبیعی نباشد و پزشک برای حفظ سلامتی مادر و جنین، زایمان سزارین را انتخاب می کند. شما هم می توانید با توجه به عوارض زایمان طبیعی و با مشورت پزشک بهترین نوع زایمان را برای به دنیا آوردن فرشته کوچکتان انتخاب کنید.

این مطلب را نیز ببینید  لالایی مادر برای نوزاد
عوارض زایمان طبیعی
عوارض زایمان طبیعی

عوارض زایمان طبیعی

شاید برایتان سوال پیش بیاید که عوارض زایمان طبیعی چیست و چه عواملی ممکن است روی تصمیم گیری شما تاثیر بگذارد، از این رو در ادامه به عوارض زایمان طبیعی می پردازیم.

اپی زیوتومی

یک برش جراحی کوچک بین واژن و مقعد است که برای زایمان طبیعی توسط پزشک انجام می شود تا باعث بیرون آوردن جنین شود. در اکثر مواقع پزشک برای جلوگیری از پارگی های بیشتر و راحت بیرون آمدن جنین، واژن را برش می دهد تا با کمی گشاد شدن آن، باعث بیرون آمدن راحت نوزاد شود. یکی از معایبی که این روش دارد، ترمیم طولانی مدت آن خواهد بود و معمولا ترمیم آن تا سه هفته طول می کشد و خونریزی، درد و عفونت از شایع ترین عوارض اپی زیوتومی می باشد که برای اکثر زنان باردار ناخوشایند است.

عفونت در زایمان طبیعی

ممکن است عفونت در جاییکه اپی زیوتومی انجام شده است رخ دهد. در واقع عفونت در صورتیکه روند زایمان طولانی شود و یا کیسه آب پیش از زمان پیش بینی شده پاره شود رخ می دهد و یکی از عوارض شایع زایمان طبیعی است.

نارسایی رحم

گاهی اوقات در زایمان طبیعی دهانه‌ی رحم دچار آسیب می شود که در اینصورت ممکن است در زایمان های بعدی رحم قادر به نگهداری جنین نباشد. از این رو نارسایی رحم اتفاق می افتد.

عوارض زایمان طبیعی
عوارض زایمان طبیعی

سختی در خروج جنین

یکی از عوارض زایمان طبیعی خروج سخت جنین است که در زنان بارداری که قد کوتاهی دارند ممکن است در زمان خروج، شانه نوزاد به واژن گیر کند که خونریزی واژن بعد از زایمان را به همراه خواهد داشت. همچنین از دیگر عوارض این روش برای جنین آسیب های اعصاب بازویی و شانه است.

این مطلب را نیز ببینید  ۱۰+۱مدل جدید تخت و کمد نوزاد پسر و دختر

آسیب به جنین در زایمان طبیعی

در زمان خروج جنین از واژن از لوازم کمکی استفاده می شود و در صورتیکه زایمان طولانی شود احتمال آسیب رساندن به سر جنین وجود دارد. چرا که سر جنین در طولانی مدت در کانال زایمان بوده و می تواند به ورم کردن سر جنین ختم شود.

خونریزی بعد از زایمان طبیعی

طولانی شدن روند زایمان، عوارض متعددی دارد که خونریزی بعد از زایمان هم یکی از عوارض آن است. زمانیکه سیر زایمان طولانی می شود، سر جنین در رحم گیر کرده و مانع از جمع شدن رحم می شود و در نهایت پارگی رحم رخ می دهد که باعث خونریزی بعد از زایمان می شود.

اختلالات لگنی

از متداولترین عوارض زایمان طبیعی، اختلالات لگنی است! گاهی اوقات زایمان طبیعی به سختی انجام می شود و باعث آسیب رساندن به اعصاب لگنی می شود، از این رو افتادگی مثانه و بی اختیاری در ادرار دو نمونه بارز عوارض زایمان طبیعی است.

عوارض زایمان طبیعی
عوارض زایمان طبیعی

مشکلات ادرار و نزدیکی

تحقیقات نشان داده است زنان بارداری که زایمان طبیعی داشته اند در مقایسه با زنانی که سزارین کرده اند از مشکلات ادرار، اجابت مزاج و درد در زمان نزدیکی رنج می برند.

آسیب رساندن به پا

بی شک قرار گرفتن طولانی مدت پا روی تخت، آسیب های جدی را به پا وارد می کند که در خیلی از مواقع ۶ الی ۷ ماه زمان برای درمان آن لازم است.
شکستگی استخوان جنین
در صورتیکه زایمان سخت باشد و جنین به سختی از کانال خروج کند احتمال اینکه استخوان جنین دچار مشکلات شود وجود دارد، از طرفی ورم و کبودی هم در زمان خروج جنین از کانال وجود خواهد داشت.

این مطلب را نیز ببینید  خرید آنلاین سرویس خواب mdf ترک

افتادگی رحم

افتادگی رحم یکی از شایع ترین عوارض زایمان طبیعی است که اگر درمان نشود موجب دردهای شدید در ناحیه واژن می شود و از علائم آن می توان به بی اختیاری ادرار، ناراحتی در لگن، درد در زمان نزدیکی و کمر درد اشاره کرد که بایستی به سرعت درمان شود تا مشکلات بیشتری را ایجاد نکند.

جان کلام

انتخاب نوع زایمان یکی از اصلی ترین دغدغه زنان در دوران بارداری است و از آنجاییکه زایمان طبیعی عوارض زیادی داشته و سزارین از آمار و ارقام بالاتری برخوردار است، اغلب زنان باردار به سزارین علاقه ی بیشتری نشان می دهند. از این رو شما هم می توانید در رابطه با انتخاب زایمان با پزشک خود مشورت کنید و بهترین نوع زایمان را برای به دنیا آوردن فرشته کوچکی که در رحم شما زندگی می کند انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button