رژیم مناسب برای پیشگیری از چاقی کودکان

رژیم مناسب برای پیشگیری از چاقی کودکان
زمان تقریبی مطالعه 6 دقیقه

پیشگیری از چاقی کودکان برای حفظ سلامتی آنها یکی از موضوعات جدی است که بایستی به آن اهمیت دهید! چاقی در کودکان می تواند آنها را با خطرهای جدی همچون: مشکلات ارتوپدی، دیابت، بیماری های قلبی- عروقی و افسردگی روبرو کند. غالبا کودکانی که اضافه وزن را تحمل می کنند به نسبت دیگر کودکان از اعتماد به نفس کمتری برخوردار هستند و از لحاظ روانی دچار بیماری افسردگی می شوند. به صراحت می توان گفت:  تنها درصد پایینی از چاقی کودکان  را می توان به ژنتیک ربط داد و یکی از مهمترین عوامل چاقی کودکان تغذیه آنهاست. بنابراین یک رژیم مناسب بری پیشگیری از چاقی کودکان می تواند آنها را از اضافه وزن نجات دهد و سلامت فرزندتان را تضمین کند. اما چه نوع رژیم غذایی برای پیشگیری از چاقی کودکان موثر است؟

چگونه از چاقی کودک پیشگیری کنیم؟

زمانیکه کودک شما چاق است و اضافه وزن را تحمل می کند، بایستی با مشورت پزشک، کودک خود را از لحاظ فعالیت بدنی و انواع بیماری ها ارزیابی کنید. غالبا عدم تحرک بدنی در کودکان هم یکی دیگر از عوامل چاقی است که بایستی در کنار یک برنامه غذایی صحیح برای آنها درنظر گرفت. در ادامه راهکارهای پیشگیری از چاقی کودک را برایتان ارائه می دهیم.

پیشگیری از چاقی کودکان
پیشگیری از چاقی کودکان

برنامه غذایی صحیح و مناسب

اولین و مهمترین المان در پیشگیری و کاهش وزن، پیروی کردن از یک برنامه غذایی مناسب و صحیح با توجه به آناتومی بدن است! وزن، جنس و سن از چیزهایی هستند که بایستی در زمان درنظر گرفتن رژیم غذایی به آنها توجه کنید. بی شک برنامه غذایی کودکان بسیار مهم است و از آنجاییکه آنها روز به روز در حال رشد هستند بایستی تمام مواد غذایی مهم و حاوی پروتئین، ویتامین، مواد معدنی، کلسیم و ویتامین D را در برنامه غذایی گنجاند. یکی از راهکارهایی که غالبا پزشک برای کنترل برنامه غذایی کودک تجویز می کند، ثبت عملکرد کودک است! به طور مثال شما بایستی به صورت روزانه کودک خود را ارزیابی کنید و مواردی را ثبت کنید، مواردی همچون: زمان غذا خوردن، مقدار مواد غذایی مصرف شده و نوع مواد غذایی. این کار به پزشک کمک می کند تا در یک مدت مشخص تمامی موارد را ارزیابی کند و با توجه به عادت های کودک شما یک رژیم غذایی مناسب برای درمان چاقی کودکتان تجویز نماید.

این مطلب را نیز ببینید  عکس+قیمت تخت خواب پسرانه(مدل‌های جدید و اسپرت)
برنامه غذایی صحیح برای کودکان
برنامه غذایی صحیح برای کودکان

رفتار تغذیه ای کودک باید اصلاح شود!

رفتار تغذیه ای برای پیشگیری از چاقی کودکان بسیار مناسب است! یکی از این نکات تهیه لقمه های کوچک است. این مسئله در رژیم غذایی بزرگسالان هم مهم است و افرادی که می خواهند به لاغری و تناسب اندام برسند بایستی وعده های غذایی خود را به وعده های کوچکتر در زمان های مختلف تفکیک کنند. کودکان نیز بایستی در زمان مصرف غذا از لقمه های کوچک استفاده کنند و به آنها آموزش دهید که غذای خود را به طور کامل به اتمام برسانند. همچنین یکی دیگر از رفتار تغذیه ای اینست که مصرف غذاهای چرب و چیلی را بسیار محدود کنیم و در عوض مصرف غذاهای حاوی فیبر را در برنامه غذایی کودک خود بگنجانیم.

فعالیت بدنی موثر برای پیشگیری از چاقی کودکان

فعالیت بدنی برای پیشگیری از چاقی کودکان و درمان آن بسیار ضروری است و بایستی روزانه چیزی در حدود ۲۰ دقیقه ورزش را در برنامه روزانه کودک خود قرار دهید. سعی کنید تمامی توصیه های ورزشی را در نظر بگیرید و از تمرینات سبک شروع کنید تا بدن کودکتان آرام آرام آماده شود.

رژیم مناسب برای پیشگیری از چاقی کودکان
رژیم مناسب برای پیشگیری از چاقی کودکان

استفاده بیشتر از میوه ها و سبزیجات

عادت دادن کودک به مصرف میوه و سبزیجات می تواند به مرور زمان بسیار مثمر ثمر باشد. می توانید برای اینکه او را به خوردن میوه و سبزیجات تشویق کنید، میوه ها را در دسترس او قرار دهید و یا در زمان مصرف غذا سبزیجات هم در کنار غذا قرار دهید. اینکار کم کم او را تشویق می کند که از میوه ها و سبزیجات هم استفاده کند.

این مطلب را نیز ببینید  تاثیر بازی در کودکان
پیشگیری از چاقی کودکان
پیشگیری از چاقی کودکان

غذاهای فست فود را محدود کنید!

این روزها بازار غذاهای چرب و چیلی و فست فود حسابی داغ داغ است و خانواده ها در هر فرصتی از این غذاهای پر چرب خریداری می کنند. این غذاها کالری بسیار بالایی دارند و یکی از عوامل چاقی محسوب می شوند. زمانیکه کودکان به این غذاها عادت می کنند، نسبت به خوردن غذاهای سالم خانگی بی میلی نشان می دهند و کم کم به غذاهای حاضری و بیرونی روی می آورند. از این رو سعی کنید یک برنامه غذایی سالم و اصولی در خانه داشته باشید تا کودکتان به خوردن غذاهایی که شما آماده می کنید اشتیاق داشته باشد.

پیشگیری از چاقی کودکان
پیشگیری از چاقی کودکان

بازی های کامپیوتری را محدود کنید!

تحقیقات نشان می دهد بازی های کامپیوتری در طولانی مدت موجب چاقی و اضافه وزن در کودکان می شود. چاقی کودکان در اغلب مواقع مربوط به تغذیه و کم تحرکی آنهاست و همین عامل می تواند آنها را با عوارض زیادی روبرو کند. اغلب کودکان زمانیکه تنها می شوند به سراغ بازی های کامپیوتری می روند، به همین دلیل بایستی برای پیشگیری از چاقی کودکان، این نوع از بازی ها را برای آنها محدود کرد.  می توانید زمان مشخصی برای آنها در نظر بگیرید و حواستان به زمان بازی آنها باشد. همچنین تماشای برنامه های تلویزیون هم عامل دیگر چاقی و اضافه وزن است که بایستی این عادت را در آنها محدود کنید. اینکه کودکتان مدام جلوی تلویزیون بنشیند و برنامه تماشا کند روش مناسبی برای او نخواهد بود.

پیشگیری از چاقی کودکان
پیشگیری از چاقی کودکان

با کودکتان به بیرون بروید!

اگر می خواهید از چاقی کودکتان پیشگیری کنید، پیشنهاد می کنیم با او همگام شوید و او را به بیرون ببرید و با هم پیاده روی کنید. او را تشویق کنید که در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کند و برای لاغر شدن به او کمک کنید. می توانید با هم دوچرخه سواری کنید و روزانه به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

این مطلب را نیز ببینید  نحوه مراقبت از کودک بیمار
پیشگیری از چاقی کودکان
پیشگیری از چاقی کودکان

چاقی چه عوارضی برای کودک دارد؟

چاقی و داشتن اضافه وزن خطرات زیادی برای سلامتی کودکان دارد که می توان به عوارضی همچون: فشار خون بالا، دیابت، بیماری های قلبی – عروقی، کلسترول بالا، مشکلات مفصلی، کاهش اعتماد به نفس و افسردگی اشاره کرد. کودکی که چاق است از اعتماد به نفس کمی برخوردار است و در اغلب مواقع چنین کودکانی دچار افسردگی می شوند. همچه چیز به سبک زندگی ما بستگی دارد و با داشتن یک سبک اصولی می توانیم بدنی سالم تر و بدون اضافه وزن داشته باشیم. بنابراین با در نظر گرفتن یک روش تغذیه مناسب و فعالیت بدنی می توانید از چاقی کودکان جلوگیری کنید.

جان کلام

در خیلی از مواقع خودمان در چاقی کودکمان نقش داریم و بایستی با فراهم کردن یک عادات غذایی مناسب و تهیه غذاهای کم چرب و سالم از چاقی کودکمان جلوگیری کنیم. باید بدانیم که در زمانی که کودک گرسنه نیست به اجبار او را به خوردن غذا تشویق نکنیم، بعد از خوردن غذا دسر و شیرینی به او ندهیم و برای اینکه کودکمان به وزن مطلوبی برسد برایش یک پاداش خوب درنظر بگیریم و با هم از یک برنامه غذایی درست استفاده کنیم تا این عادت به صورت یک عادت همگانی در منزل ما برقرار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button