دانستنی های تغذیه نوزاد با شیر خشک

زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

بی شک شیر مادر برای تغذیه نوزاد بهترین گزینه است و هیچ چیزی حتی شیر خشک هم نمی تواند جای آن را بگیرد! فرشته کوچکتان به دنیا آمده است! هیچ چیزی جز آغوش گرم مادرانه و یک تغذیه مناسب نمی تواند برای این فرشته زمینی مهم باشد، این روزها استفاده از شیر خشک هم رایج شده است و مادرانی که به هر دلیلی نمی توانند از شیر خود به فرشته‌ی دوستداشتنی بدهند از شیر خشک استفاده می کنند. در چنین شرایطی استفاده از شیر خشک برای تغذیه نوزاد بالامانع است، اما چه نوع شیر خشکی برای تغذیه نوزادمان مناسب است؟ به همین منظور ما قصد داریم در رابطه با دانستنی های تغذیه نوزاد با شیر خشک مطالب مفید و مختصری را برای شما مادران عزیز ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

تغذیه نوزاد
تغذیه نوزاد

دانستنی های تغذیه نوزاد با شیر خشک

شیر مادر یکی از بهترین و قوی ترین منبع غذایی برای تغذیه نوزاد است، شیر مادر حاوی تمام مواد مغذی و ویتامین هایی است که برای رشد نوزاد لازم بوده و بدن فرشته کوچکتان را در برابر بیماری ها مقاوم می کند. منتها گاهی اوقات به دلایلی همچون: جراحی سینه، مرگ مادر و غیره امکان استفاده از شیر مادر وجود ندارد و بایستی از شیر خشک استفاده کرد.

چگونه شیر خشک مناسب را پیدا کنیم؟

لازم است بدانید: برای انتخاب شیر خشکی که مناسب نوزاد شما باشد بایستی پزشک وضعیت نوزادتان را بررسی کند  و متخصص، شیر خشک مناسب را به شما معرفی کند. به طور مثال ممکن است نوزادتان به لاکتوزی که در شیر وجود دارد آلرژی داشته باشد و میل به خوردن آن نشان ندهد، در چنین مواقعی شیر خشک بدون لاکتوز تجویز خواهد شد. غالبا شیر خشک هایی که در بازار وجود دارند متنوع هستند و مصرف برخی از آنها در هر زمانی بلامانع است، درحالیکه برخی دیگر را فقط بایستی در یک دوره خاص به نوزاد خود بدهید، به طور مثال از شش ماهگی به بعد! بنابراین قبل از خرید خشک حتما از وضعیت نوزاد خود باخبر شوید.

این مطلب را نیز ببینید  رنگ بندی سیسمونی نوزاد بر اساس رنگ ۲۰۱۹

چه نوع شیر خشک هایی را می توانیم از همان ابتدای تولد استفاده کنیم؟

شیر خشک SIMILAC

این نوع از شیر خشک برای نوزادانی که به نارسایی کلیه و بیماری فشار خون مبتلا هستند یک گزینه ایده آل است. جالب است بدانید: سدیم این نوع شیر خشک کمتر از سدیم موجود در شیر مادر است و به همین دلیل مصرف طولانی مدت آن جایز نیست.

تغذیه نوزاد با شیر خشک
تغذیه نوزاد با شیر خشک

شیر خشک MULTI

این نوع شیر خشک برای نوزادانی که دچار حساسیت می شوند یک گزینه ایده آل است. در واقع برخی از نوزادان با خوردن شیر خشک هایی که لاکتوز دارند دچار اسهال می شوند که این نوع شیر خشک برای آنها از هر چیزی مناسب تر است. گلوتن و سوکروز نداشته و از بهترین نوع اسید چرب ضروری تولید شده است.

شیرخشک NURSOY

اگر نوزادتان به ذرت حساسیت دارد می توانید از این نوع شیر خشک استفاده کنید. این نوع شیر هیچگونه ترکیبات ذرتی نداشته و برای این نوزادان بهترین گزینه است.

تغذیه نوزاد با شیر خشک
تغذیه نوزاد با شیر خشک

چه شیرهایی را خریداری نکنیم؟

  • شیر گوسفند
  • شیری که تبخیر شده است
  • شیر غلیظ شده
  • شیر بز

 

مقدار مناسب شیر خشک

بی شک کودکان در زمانی که گرسنه هستند برای خوردن شیر تقلا می کنند و کودکانی که شیر خشک خوار هستند از وزن بیشتری نسبت به مابقی کودکان برخوردار هستند به همین دلیل مقدار مناسب شیر خشک برای کودکان با توجه به عوامل متعددی متفاوت است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

شیر خشک کودکان
شیر خشک کودکان

مقدار شیر خشک بر اساس وزن

به طور مثال کودکی که ۴ ماهه است به دلیل اینکه هیچ غذای جامدی مصرف نمی کند با توجه به وزنش در هر ۲۴ ساعت چیزی در حدود ۱۵۰ سی سی به او شیر خشک بدهید یا اگر کودکتان ۳ کیلوگرم وزن دارد بایستی ۴۵۰ سی سی از شیر خشک را برای او آماده کنید. از این رو می توانید بر اساس وزن کودک خود مقدار شیر خشک را تعیین کنید.

این مطلب را نیز ببینید  راهکارهای برخورد با کودک بدغذا
شیر خشک کودکان
شیر خشک کودکان

مقدار شیر خشک بر اساس شدت گرسنگی

زمانیکه فرشته کوچکتان گرسنه است با علامت هایی می خواهد شما را باخبر کند، به طور مثال دستش را در دهانش می برد، زمانیکه گونه هایش را نوازش می دهید، صورتش را به طرف دست شما می چرخاند و در نهایت گریه می کند. گریه آخرین نشانه گرسنگی است. بنابراین می توانید برای او شیر خشک آماده کنید اگر شیر را به سرعت می خورد و باز هم به اطراف نگاه می کند به این معناست که شیر بیشتری می خواهد. بنابراین کم کم با توجه به شدت گرسنگی می توانید از میزان شیر خشکی که باید تهیه کنید باخبر شوید.

میزان شیرخشک مصرفی کودکان
میزان شیرخشک مصرفی کودکان

میزان شیر خشک بر اساس سن

سن نیز عامل دیگری برای در نظر گرفتن مقدار مناسب شیر خشک است. بی شک روز به روز نوزاد شما بزرگتر می شود و حجم معده او هم بیشتر می شود و بایستی به مرور میزان شیر خشک را زیاد کنید. منتها در یک سنی بایستی میزان شیر خشک را افزایش ندهید تا کودک دچار اضافه وزن و چاقی نشود.

میزان شیرخشک بر اساس سن کودکان
میزان شیرخشک بر اساس سن کودکان

شیر خشک چه خطراتی برای نوزاد دارد؟

هیچ غذایی مناسب تر از شیر مادر برای نوزاد نیست، با اینحال شیر خشک به عنوان یک مکمل غذایی مورد استفاده قرار می گیرد که در زمان مصرف آن خطراتی هم برای نوزاد وجود دارد. به عنوان مثال برای آماده کردن شیر خشک می توانید مقدار آن را از روی قوطی بخوانید. اگر بخواهید به دلیل صرفه جویی مقدار پودر را کمتر استفاده کنید، نوزاد با کمبود تغذیه روبرو می شود. همچنین اگر بیش از مقدار تجویز شده استفاده کنید نوزاد دچار عوارضی همچون: بیماری های گوارشی، اسهال و استفراغ خواهد شد. از دیگر خطراتی که مصرف شیر خشک برای کودکان به همراه دارد چاقی است و آن هم به دلیل ترکیبات موجود در شیر خشک است که بهتر است در غیر از مواقع ضروری از شیر خشک استفاده نشود. یکی دیگر از معایب و خطراتی که شیر خشک خواران ممکن است به آن مبتلا شوند، آسم، اگزما و مرگ ناگهانی است. همچنین لازم است بدانید: تاریخ انقضاء هر شیر خشک ۲ سال است، بنابراین در زمان خرید به تاریخ دقت کنید و از خرید شیر خشک هایی که تاریخ آنها گذشته است اجتناب نمایید.

این مطلب را نیز ببینید  درمان کمبود آهن کودکان

 

جان کلام

هیچ چیزی برای فرشته تازه متولد شده مهمتر از آغوش گرم و شیر مادر نیست و طبق سنت و فرهنگ هیچ جای دنیا نوزاد را از شیر مادر محروم نمی کنند، منتها گاهی اوقات به دلیل کافی نبودن شیر مادر، حساسیت غذایی نوزاد، کافی نبودن منابع غذایی شیر مادر و مریض شدن مادر امکان استفاده از شیر مادر وجود ندارد و بایستی با توجه به وضعیت نوزاد از یک شیر خشک مناسب استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button