خستگی دوران بارداری و درمان آن

زمان تقریبی مطالعه 4 دقیقه

خستگی دوران بارداری یکی از شایع‌ترین عارضه در دوران بارداری بوده که اغلب مادران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در واقع این عارضه صرفاً برای برخی از زنان باردار اتفاق می‌افتد درحالیکه خیلی از وقت ها هم هیچ نوع خستگی وجود ندارد، با این حال احساس خواب آلودگی و بیحالی در بارداری یکی از عوارض سخت برای زنان باردار است. اگر شما هم از انجام کارهای روزانه خود عقب افتاده‌اید و فقط دلتان می‌خواهد ساعت‌ها در گوشه‌ای بخوابید، با ما تا پایان این مطلب همراه باشید، ما می‌خواهیم کلیدی‌ترین نکات را در قالب تکنیک‌های درمان کلافگی حاملگی برایتان ارائه دهیم تا بتوانید انرژی خودتان را در طول روز حفظ کنید و خلق و خوی بهتری داشته باشید.

 

خستگی دوران بارداری

خستگی دوران بارداری برای تعداد کثیری از زنان باردار پیش می‌آید و احساس کلافگی و خواب‌آلودگی می‌تواند جانتان را به لب برساند، البته نگهداری فرشته کوچکی که در رحم شما زندگی می‌کند آنقدرها هم ساده نیست و کارتان به حدی زیاد است که احساس خستگی و بیحالی در بارداری امری طبیعی خوهد بود.

دوران بارداری یکی از بحرانی‌ترین دوران زندگی شماست که به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش سطح پروژسترون خستگی شما هم بیشتر شده و نمی‌توانید با میل و اشتیاق به کارهایتان برسید. اکثر زنان باردار در چنین شرایطی به شدت احساس کمبود خواب می‌کنند و اگر به آنها کاری نداشته باشید، تا ساعت‌ها با خیالی آسوده می‌خوابند. از این رو بیحالی در بارداری بسیار شایع و طبیعی است و می‌توانید در هر زمانی که احساس خستگی مفرط داشتید، همه چیز را کنار بگذارید و به استراحت بپردازید.

این مطلب را نیز ببینید  علم روانشناسی کودک

خستگی دوران بارداری از چه زمانی شروع می‌شود؟

گاهی اوقات به محض بارداری و قبل از اینکه وزن شما اضافه شود ممکن است احساس خستگی کنید. منتها سه ماهه اول حاملگی که بدن شما در حال آماده شدن برای بارداری است خستگی مفرطی را تجربه می‌کنید، در سه ماهه دوم به صراحت می‌توان گفت: انرژی کافی را خواهید داشت و خبری از خواب آلودگی و خستگی نیست و احساس بهتری خواهید داشت. کمتر می‌خوابید و برای انجام کارهایتان از انرژی لازم برخوردار هستید.

همچنین سه ماهه سوم نیز احتمال اینکه انرژی خود را از دست دهید قوی است، چرا که فرشته‌ای که در درون شما زندگی می‌کند در حال آماده شدن برای تولد است و احساس کلافگی و خستگی را به شما انتقال می‌دهد. در واقع سه ماهه سوم، وزن شما بیشتر شده و از طرفی بدن وزن بیشتری را تحمل می‌کند و گرفتگی عضلات و بی‌خوابی از عوارضی است که با آن روبرو خواهید شد. منتها راه‌های متعددی برای درمان کلافلگی حاملگی وجود دارد که می‌توانید در زمان خستگی دوران بارداری آن‌ها را به کار گیرید. در ادامه به این روش‌های درمانی می‌پردازیم.

خواب کافی داشته باشید!

بدن شما در حال نگهداری از جنینی است که در رحم شما زندگی می‌کند و باید هم مراقب سلامتی خودتان باشید و هم او. در دوران بارداری بدن به استراحت و توجه بیشتری نیاز دارد تا بتواند انرژی لازم برای رشد جنین را داشته باشد. ممکن است قبل از بارداری تا نیمه‌های شب بیدار می‌ماندید در حالیکه در این دوران بایستی این عادت را کنار بگذارید و شب‌ها زودتر به رختخواب بروید! هرقدر که شب‌ها زودتر بخوابید انرژی بیشتری خواهید داشت، حتما در طول روز چرت کوتاهی بزنید و به خودتان استراحت دهید. اگر هم فرد شاغلی هستید می‌توانید در اتاقی دیگر کمی چرت بزنید و یا همانجا پشت میز کارتان چشم هایتان را ببندید و کمی خستگی در کنید. بنابراین خواب کافی در دوران بارداری برای سلامت شما و جنین ضروری است و می‌تواند انرژی شما را حفظ کند و خلق و خوی بهتری داشته باشید.

این مطلب را نیز ببینید  دکوراسیون اتاق نوزاد در سطح جهانی

خوردن غذاهای سالم در بارداری!

پیروی از یک رژیم غذایی مناسب می تواند در جلوگیری از خستگی بارداری مثمر ثمر باشد. غذاهای چرب و چیلی خستگی شما را بیشتر می‌کند، از این رو سعی کنید از غذاهای سالم استفاده کنید. غذاهایی که حاوی پروتئین هستند از بهترین مواد غذایی دوران بارداری به شمار می‌آیند و می‌تواند انرژی شما را حفظ کند. همچنین نوشیدن مایعات هم تاثیر خوبی بر حفظ میزان انرژی شما در طول روز دارد. بهترین و سالم ترین نوشیدنی برای شما همان آب است. سعی کنید روزانه به مقدار کافی آب بنوشید. اینگونه تمام مواد معدنی و ویتامین ها را به بدن خود رسانده و از انرژی و نشاط خوبی برخوردار خواهید بود.

ورزش کنید!

خیلی از وقت‌ها احساس می‌کنیم ورزش در دوران بارداری مناسب نیست، درحالیکه ورزش کردن گردش خون بدن را تقویت کرده و باعث حفظ انرژی شما در طول بارداری می‌شود. نیازی به انجام ورزش‌های سخت و طاقت‌فرسا نیست، همینکه ۱۵ دقیقه در طول روز پیاده‌روی کنید و هوای تازه بخورید شادی قابل توجه‌ای را به شما می‌بخشد و انرژی لازم در طول روز را خواهید داشت.

میان وعده را فراموش نکنید!

میان وعده برای درمان خستگی دوران بارداری بسیار موثر است. می‌توانید در طول روز از میان وعده‌های مقوی استفاده کنید. حتی می‌توانید غذای اصلی خود را به چندین بخش تقسیم کنید و در طول روز وعده‌های بیشتری را میل کنید. در این صورت بدن شما احساس گرسنگی نمی‌کند و با جذب ویتامین‌ها و مواد مغذی انرژی لازم را خواهد داشت.

به خودتان توجه کنید!

دوران بارداری بسیار حساس است و بیشتر از آنکه سخت باشد، به مراقبت و توجه نیاز دارد تا بتوانید روحیه خودتان را حفظ کنید و با خستگی دوران بارداری و کلافگی کنار بیایید، از این رو به خودتان توجه کنید و از انجام کارهای غیر ضروری و نشست و برخاست‌های زیاد اجتناب کنید. اگر شاغل هستید می‌توانید از مرخصی استعلاجی کمک بگیرید و یا بخشی از ساعات را در خانه استراحت کنید. سعی کنید در کارهای خانه از همسرتان کمک بگیرید و بیشتر استراحت کنید.

این مطلب را نیز ببینید  جالبترین دکوراسیون اتاق خواب پسرانه ۲۰۱۹

جان کلام

خستگی دوران بارداری خصوصاً در سه ماهه اول و آخر بارداری بسیار شایع بوده و یکی از دغدغه‌های زنان باردار است، منتها با مراقبت از خود و داشتن یک رژیم غذایی سالم، ورزش و استراحت کافی می‌توانید در تمام روز احساس شادی و نشاط کنید و انرژی لازم را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button