تغذیه نوزاد از ۷ تا ۹ ماهگی

تغذیه نوزاد
زمان تقریبی مطالعه 4 دقیقه

تغذیه نوزاد بسیار مهم بوده و آغاز سن هفت ماهگی بهترین زمان برای شروع غذاهای تکمیلی است. در این دوران می‌توانید از غذاهای نیمه جامد استفاده کنید. در واقع در سن هفت ماهگی نوزاد به رشد نسبی رسیده و دستگاه گوارش توانایی دریافت مواد غذایی جامد را خواهد داشت.

در این زمان کودکتان می‌تواند بنشیند و از شیرخوار بودن برای مصرف غذاهای کمکی آماده شود. والدین تا قبل از یکسالگی نوزاد نگرانی‌های زیادی در رابطه با مصرف غذای کمکی دارند و نمی‌دانند چگونه و به چه میزان از این غذاها استفاده کنند. اگر شما هم فرشته کوچکتان پا به هفت ماهگی خود گذاشته است و می‌خواهید در رابطه با تغذیه نوزاد بیشتر بدانید، با ما تا پایان این مطلب همراه باشید!

تغذیه نوزاد

چه زمانی برای شروع غذای کمکی مناسب است؟

لازم است بدانید: برخی از اجزای بدن نوزاد تا قبل از هفت ماهگی هنوز به تکامل نرسیده است و دستگاه گوارش نوزاد یکی از این اجزای مهم و ضروری است، به همین دلیل اگر قبل از هفت ماهگی در تغذیه نوزاد از غذای کمکی استفاده کنید، باعث اسهال می‌شود.

یکی دیگر از معایب استفاده از غذای کمکی قبل از سن هفت ماهگی اینست که حجم معده فرشته کوچکتان به دلیل گنجایش اندک با خوردن غذای کمکی پر می‌شود و نمی‌تواند از شیر مادر هم تغذیه کند و با استفاده از غذای کمکی میلی به خوردن شیر شما ندارد، از اینرو تغذیه نوزاد در حد کافی نخواهد بود و رشد خوبی نخواهد داشت. به همین دلیل نوزاد بایستی تا قبل از هفت ماهگی از شیر مادر استفاده کند تا به خوبی رشد کرده و تقویت شود.

این مطلب را نیز ببینید  عکس+قیمت تخت خواب پسرانه(مدل‌های جدید و اسپرت)

در سن هفت ماهگی دستگاه گوارش به اندازه‌ای از رشد رسیده است که بتواند غذای کمکی را دریافت کند و دچار آلرژی و حساسیت نشود، چرا که اگر بخواهید از غذای کمکی قبل از این سن استفاده کنید احتمال اینکه باعث بروز حساسیت و آلرژی شود زیاد است! بنابراین بهترین زمان برای شروع غذای کمکی در تغذیه نوزاد، سن هفت ماهگی است.

تغذیه نوزاد

عوارض استفاده از غذای کمکی در تغذیه نوزاد

به همانقدری که زمان لازم برای شروع غذای کمکی مهم است، به تاخیر انداختن آن هم عوارض خودش را به همراه خواهد داشت. در واقع تغذیه نوزاد از سن هفت ماهگی به بعد به تنهایی با شیر مادر تامین نمی‌شود و استفاده از غذای کمکی سبب می‌شود کودک بتواند با طعم غذاها آشنا شود و به آنها تمایل داشته باشد، تعداد کثیری از نوزادان هستند که به دلیل استفاده طولانی مدت از شیر مادر، تمایلی به مصرف غذاهای کمکی نداشته و باعث اختلال در رشد آنها می‌شود.

در واقع عدم استفاده از غذای کمکی برای رشد کودک مضر است و رشد را با کندی روبرو می‌کند. از این رو از سن هفت ماهگی بایستی کودکتان را برای خوردن غذاهای کمکی آماده کنید. برنج و فرنی بهترین غذای کمکی برای رشد کودک است که می‌توانید در طول روز از آن‌ها به اندازه کم استفاده کنید. همچنین لازم است بدانید: استفاده از غذای کمکی باعث می‌شود نوزاد با عمل جویدن هم آشنایی پیدا کند و تمایل بیشتری به آن نشان دهد. از این رو با غذاهای مناسب، نوزادتان را برای مصرف غذاهای کمکی تشویق کنید.

این مطلب را نیز ببینید  به کودک سرماخورده چه بدهیم؟ تکنیک‌های درمان سرماخوردگی کودک

مواد غذایی مناسب برای استفاده از غذای کمکی

برنج و فرنی بهترین و مناسب ترین غذای کمکی برای نوزاد است. هضم کردن برنج و فرنی برای نوزاد راحت است و پیشنهاد می‌شود از همین دو غذای کمکی استفاده کنید. مقدار غذای کمکی هم بایستی از کم شروع شود. به طور مثال می‌توانید از غلات و فرنی در حد یک قاشق مربا خوری تا سه مرتبه در طول روز استفاده کنید.

استفاده از غلات و حریره بادام در تغذیه نوزاد

می‌توانید فرنی و برنج را به مدت یک ماه ادامه دهید و با توجه به میل کودک، از حریره بادام هم استفاده کنید. یکی از مهمترین نکته در زمان استفاده از غذای کمکی مقدار آنهاست، شما بایستی از میزان کم استفاده کنید به طور مثال برای مصرف غلات و یا حریره بادام باید از روزی یکبار شروع کنید و کم کم میزان آن را افزایش دهید. شیربرنج هم یکی از غذاهای خوشمزه و باب میل اکثر نوزادان است که می‌توانید از آن استفاده کنید. در خیلی از مواقع هم تا یکسالگی کودک می‌توانید از این غذاهای کمکی به عنوان یک وعده غذایی کمکی بهره‌مند شوید.

استفاده از سبزیجات در تغذیه نوزاد

سبزیجات را هم می‌توانید در تغذیه نوزاد به کار ببرید! لوبیا سبز، کدو سبز، سیب زمینی، هویج و جعفری برای غذای کمکی نوزاد یک گزینه مناسب است. در این زمان شما می‌توانید در کنار استفاده از فرنی و برنج، برای نوزاد خود سوپ سبزیجات بپزید و با ترکیب برنج و سبزیجات یک غذای کمکی مقوی برای فرشته کوچکتان بپزید. سوپ یکی از غذاهای کمکی مقوی بوده که با به کار بردن هر یک از موارد بالا می‌توانید به رشد کودکتان کمک کنید. همچنین یادتان باشد که تمامی موارد را در یک سوپ به کار نبرید، به طور مثال می‌توانید هر چند روز یکبار، نوع جدیدی از سبزی را به سوپ اضافه کنید. اینکار باعث می شود کودک یک مزه جدید را احساس کند و برایش خوشایند باشد.

این مطلب را نیز ببینید  چگونه شیر مادر را افزایش دهید!

استفاده از گوشت و مرغ در تغذیه نوزاد

سعی کنید از گوشت و مرغ در سوپ استفاده کنید و گوشت را به خوبی در قطعات کوچک داخل سوپ ریخته تا به خوبی پخته شود. غذاهایی که برای نوزاد آماده می‌کنید بایستی رقیق باشند و سپس به غلظت آنها اضافه شود.

آنچه باید بدانید!

برای پختن سوپ بایستی از سبزیجاتی استفاده کنید که برای کودک در سن هفت تا نه ماهگی مناسب باشد. اسفناج یکی از سبزیجاتی است که مصرف آن مجاز نبوده و نباید از آن برای پختن سوپ نوزاد استفاده کنید. همچنین زمانیکه نوزاد نسبت به خوردن غذای کمکی بی میل است به هیچ عنوان پافشاری نکنید و چند روز بعد دوباره امتحان کنید. سعی کنید هربار غذای جدیدی به او بدهید تا به خوبی با مزه و طعم غذاها آشنا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button