تاثیر بازی در کودکان

تاثیر بازی در کودکان
زمان تقریبی مطالعه 3 دقیقه

تاثیر بازی در کودکان بسیار زیاد دارد و به عنوان یکی از بهترین عوامل رشد و پرورش کودکان شناخته شده است. در واقع یکی از مشغولیت هایی که کودکان همیشه با آن مواجه هستند، بازی کردن است. تاثیر بازی در کودکان به قدری اهمیت دارد که می تواند موجب پرورش جسمی، فکری و عاطفی کودک شود و نقش مثبت و مثمر ثمری در رشد او داشته باشد. کودک در زمانیکه بازی می کند می تواند تجربه کسب کند. تجربه ای که بر اساس حواس پنجگانه او شکل می گیرد و کودک از طریق بازی با چیزهای جدید و مفیدی برخورد می کند که در تربیت او نقش پررنگی خواهد داشت.

تاثیر بازی در کودکان غالبا در رشد ذهنی، عاطفی و اجتماعی است، چرا که کودکتان می تواند با بازی کردن با جهان خارج بهتر ارتباط برقرار کند و حواس پنجگانه را به خوبی درک کند. در واقع بازی تنها ابزاریست که می تواند به او کمک کند تا همه چیز را با چشم ببیند، لمس کند و با توجه به درکی که دارد یک واکنش درست انجام دهد. ما نیز با توجه به اهمیت تاثیر بازی در کودکان قصد داریم در این مطلب در رابطه با تاثیرات مثبت بازی بر هوش و رشد ذهنی و اجتماعی کودکان مطالب مفید و مختصری را برای شما مخاطبان عزیز و محترم ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

تاثیر بازی در کودکان
تاثیر بازی در کودکان

تاثیر بازی در کودکان

گاهی اوقات مدام نگران بازی های کودکمان هستیم و در خیلی از مواقع با سرگرم کردن آنها با برنامه های تلویزیونی به نوعی می خواهیم آنها را از بازی کردن منصرف کنیم. منتها بازی کردن برای رشد ذهنی و بدنی کودک بسیار اهمیت دارد و بایستی با در نظر گرفتن بازی های مناسب آنها را به اینکار تشویق کنیم. همانطور که یکی از سرگرمی ها ما آدم ها صحبت کردن است و با انجام اینکار احساس دلپذیری داریم، بازی هم برای کودکان بسیار شیرین و دلچسب است و نباید آن را کاری بیهوده بدانیم و یا نگران بازی کردن کودکمان شویم.

این مطلب را نیز ببینید  درمان کمبود آهن کودکان
تاثیر بازی در کودکان
تاثیر بازی در کودکان

مزیت های بازی برای کودکان

بازی یک روش کاملا طبیعی برای کودک است که در زمان بازی می تواند با چیزهای جدیدی روبرو شود، حالات دقیق تری از خودش را بشناسد و به نوعی با احساس شادی و اضطراب آشنا شود. همچنین  بازی کردن می تواند به کودک نظم و انضباط بیاموزد و به نوعی مهارت زندگی و مشکلاتی که در سر راه کودک قرار می گیرد را به او نشان دهد تا ناکامی و استرس های خود را ابراز کند. جالب است بدانید: تاثیر بازی در کودک به گونه ای است که حس برتری جویی او را ارضا کرده و برون نگری کودک را افزایش می دهد. همچنین کودک در جریان بازی از انرژی و توان خود به صورت مفیدی استفاده می کند و اعضای مختلف بدن با هم هماهنگ می شوند. از دیگر مزیت های بازی در کودکان اینست که با توانمندی هایی که دارد بیشتر آشنا می شود و می تواند از آنها در مواقع مناسب استفاده کند. بازی نه تنها باعث رشد هوشی، ذهنی و بدنی کودک می شود، بلکه در یادگیری زبان هم نقش بسزایی دارد و به تقویت رفتارهای هوشمندانه کودک کمک می کند.

جان کلام

روانشناسان و پژوهشگران معتقدند بازی یکی از نیازهای اولیه و مهم کودکان است که در کنار انتخاب بازی های مناسب و سازنده تر می تواند به رشد و پرورش کودک بسیار کمک کند. در واقع کودکمان با بازی کردن می تواند با دنیای اطراف خودش بیشتر آشنا شود، توانایی های خودش را بشناسد و خودش را بهتر کشف کند. بنابراین با انتخاب بازی های متنوع و مناسب به رشد و سازندگی کودکتان کمک کنید و نگران بازی آنها نباشید.

این مطلب را نیز ببینید  آنچه باید در رابطه با سلامت کودک بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button