راهکارهای برخورد با کودک بدغذا

راهکارهای برخورد با کودک بدغذا
زمان تقریبی مطالعه 4 دقیقه

برخورد با کودک بدغذا یکی از اصلی ترین دغدغه های هر پدر و مادری است! کودک بد غذا با بهانه های مختلف از خوردن غذایی که برای او فراهم کرده اید خودداری می کند و بیشتر به غذاهای آماده علاقه مند است. همانطور که می دانید تغذیه یکی از مهمترین آیتم ها برای هر کودک است که باعث رشد و تکامل او می شود. تعداد کثیری از والدین هستند که با کودک بد غذا روبرو بوده و نمی دانند با چه راهکارهایی با این کودکان برخورد کنند. به همین دلیل ما قصد داریم در این مطلب در رابطه با راهکارهای برخورد با کودک بدغذا راهکارهای مفید و کاربردی را برایتان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

کودک بدغذا

در واقع کودک بدغذا به کودکی گفته می شود که به خوردن اکثر غذاها تمایلی ندارد. پدر و مادر نیز با فراهم کردن غذاهای متنوع سعی می کنند غذاهای باب دل کودک را فراهم کنند اما کودک از خوردن غذا خودداری می کند. جالب است بدانید: اغلب این کودکان از غذاهای سالم و مفیدی که والدین فراهم می کنند دوری کرده و بیشتر به غذاهای آماده و فست فود علاقه مند هستند و برخی از والدین برای اینکه از مشکلات سوء هاضمه کودک جلوگیری کنند چنین غذاهایی را برای کودک خریداری می کنند. از این رو کودک به این غذاها عادت کرده و یکی از عوامل بیماری در کودک خواهد شد.

نقش تغذیه برای رشد کودک

بی شک تغذیه برای رشد کودک بسیار اهمیت دارد و باعث رشد و به تکامل رسیدن کودک می شود. از این رو بایستی  برای اینکه کودک در سالهای اولیه تمامی مواد مغذی و ویتامین ها را دریافت کند یک برنامه غذایی مفید و سالم را فراهم کنید تا کودک به آنها عادت کند و به رشد برسد. هریک از مواد مغذی و ویتامین ها و املاح معدنی برای سلامتی و تندرستی کودک ضروری است و بایستی دقت کنیم چه نوع غذایی را برای کودک خود فراهم می کنیم. بی شک والدین نقش مهمی را در این رابطه ایفا خواهند کرد و بایستی با درنظر گرفتن رژیم غذایی خوشمزه و مفید کودکتان را به خوردن غذا تشویق کنید.

این مطلب را نیز ببینید  افسردگی کودکان و درمان آن
با کودک بد غذا چه کنیم؟
با کودک بد غذا چه کنیم؟

راهکارهای برخورد با کودک بدغذا

برخورد با کودک بدغذا باید حساب شده باشد! برخی از والدین نسبت به این موضوع بی تفاوت هستند و با مشاهده بهانه های کودک بدغذا، از غذای آماده و فست و فود برای کودک خود خریداری می کنند. این غذاهای آماده عوارض زیادی برای کودک شما خواهد داشت، اولین و مهمترین عوارض غذاهای آماده و فست فود، چاقی در کودک است! همانطور که می دانید چاقی کودکان یکی از دغدغه های والدین است که مشکلات و بیماری های زیادی را به همراه خواهد داشت. از این رو بایستی با راهکارهایی درست با کودک بدغذای خود برخورد کنید.

اطلاعات کودک خود را افزایش دهید!

به صراحت می توان گفت: اکثر والدین به کودک خود اطلاعات کافی نمی دهند! اگر شما هم کودک بدغذایی دارید و نمی دانید چگونه نظر او را نسبت به خوردن غذاهای مفید و سالم عوض کنید، به او اطلاعات کافی بدهید! کودکی که نسبت به انواع غذا اطلاعات کافی دارد و از فواید آن باخبر است سعی می کند ذهنیت خود را نسبت به خوردن غذا عوض کند. سعی کنید با اطلاعات جالب کودک بدغذای خود را آگاه کنید تا با اشتیاق غذای خود را مصرف کند.

کودک بد غذا
کودک بد غذا

کودک را تشویق به خوردن غذا کنید!

تشویق کودک به خوردن غذا بسیار اهمیت دارد. می توانید با راهکارهایی که در کودکتان تاثیر مثبت می گذارد او را تشویق کنید، می توانید غذای کودک را به شکل خاص تزئین کنید تا او به خوردن غذا تحریک شود، می توانید از ظروف جذاب و جالب مخصوص کودک استفاده کنید تا کودک به خوردن غذا تشویق شود.

این مطلب را نیز ببینید  چند عامل برای اینکه کودک خوشبینی تربیت کنیم!

نوشیدنی های صنعتی و نوشابه های گازدار را محدود کنید!

برخی از والدین برای اینکه کودک به خوردن غذا اشتیاق نشان دهد و غذای خود را بخورد از نوشابه های گازدار در کنار غذا استفاده می کنند و کودک هم بیشتر خودش را با خوردن نوشابه مشغول می کند. این روش به هیچ عنوان تاثیر مطلوبی نخواهد داشت و کودک به خوردن نوشابه های گازدار عادت می کند. بنابراین سعی کنید برای تشویق کودکتان به خوردن غذا از این نوشیدنی ها استفاده نکنید.

خودتان هم از همان غذا مصرف کنید!

برخی از کودکان از اینکه به تنهایی غذا بخورند بی میل هستند و یکی از بهانه های آنها نیز همین است! برای اینکه کودکتان از غذایی که آماده کرده اید بخورد، شما هم در کنارش بنشینید و از همان غذا میل کنید تا کودکتان هم به خوردن غذا اشتیاق نشان دهد. ممکن است زمان غذا خوردن کودکتان با شما یکی نباشد منتها می توانید کمی زمان را تنظیم کنید تا بتوانید با کودکتان غذا بخورید.

تماشای تلویزیون در زمان خوردن غذا

یکی دیگر از راهکارهای برخورد با کودک بدغذا اینست که در زمانیکه غذای او را آماده کرده اید، فیلم مورد علاقه اش را هم فراهم کنید تا در زمان تماشای فیلم غذای خود را بخورد. این روش می تواند از بی میلی کودکتان جلوگیری کند و شما را از بهانه های مختلف کودکتان خلاص کند.

واکنش مناسب داشته باشید!

زمانیکه کودکتان به خوردن غذای شما تمایلی نشان نمی دهد در واقع می خواهد شما را برای خرید غذاهای آماده و فست فود تحریک کند، در چنین زمانی شما باید واکنش مناسب نشان دهید و به سرعت تسلیم نشوید و از غذاهای آماده برای کودک خود خریداری نکنید. زمانیکه کودکتان اطمینان داشته باشد شما زیر بار نمی روید، راهی ندارد جز اینکه از غذای شما مصرف کند. از این رو واکنش درست شما می تواند نقش مهمی در برخورد با کودک بدغذا داشته باشد.

این مطلب را نیز ببینید  درمان یبوست کودکان

جان کلام

این روزها تعداد کثیری از والدین از کودک بدغذای خود شکایت دارند و نمی دانند با چه راهکارهایی کودک دلبندشان را به خوردن غذای سالم و خانگی تشویق کنند و کودکان نیز با بهانه های مختلف در بیشتر مواقع والدین را برای فراهم کردن غذاهای آماده و فست فود مجبور می کنند. منتها خوردن غذاهای فست فود و چرب و چیلی نه تنها برای سلامتی کودکان مضر است، بلکه  باعث چاقی در کودکان می شود و به مرور زمان تبدیل به یک عادت می شود. از این رو والدین بایستی با راهکارهای مفید کودک خود را به خوردن غذاهای سالم و مفید تشویق کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button