با کودکمان که مدام گریه می کند چه کنیم؟ راهکارهای مقابله با گریه کودک

راهکارهای مقابله با گریه کودک
زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

گریه کودک می تواند دلایل خاص خودش را داشته باشد، منتها کودکانی که سر هر چیزی اشکشان دم مشکشان است و بدون هیچ دلیل معقولی گریه می کنند، می تواند نشان دهنده نوعی مشکل رفتاری باشد که بایستی با یک رفتار درست و راهکار مناسب با گریه کودک مقابله کرد.

بی شک هرقدر که کودک بزرگتر می شود روی احساسات خودش کنترل دارد و می داند که چه احساسی دارد، به همین دلیل سر هر چیزی گریه نمی کند، اما کودکانی که که با گریه مدام، جانتان را به لب می رساند چطور؟ چه دلایلی وجود دارد و با چه راهکارهایی می توانیم این مشکل را حل کنیم؟ با ما همراه باشید.

گریه کودک

تحقیقات نشان می دهد که گریه کودک رفتاری کاملا طبیعی و سالم است و به نوعی احساس کودک را نشان می دهد. در واقع گریه نوعی واکنش است که موجب تخلیه احساسی می شود و کودک به آرامش بیشتری می رسد.

دلایل گریه کودک و راهکارهای مقابله با گریه کودک

گریه کودک دلایل متعددی دارد، برخی از کودکان به دلیل جلب توجه و حمایت والدین، مدام گریه می کنند و با این روش می خواهند حس همدلی آنها را بر انگیزند. این اتفاق بیشتر در خانواده هایی رخ می دهد که فرزند دومی هم وجود دارد و توجه والدین بیشتر به سمت فرزند دوم است. در واقع حساسیت های کودکان یکی از دلایل گریه مدام است که بایستی با رفتار مناسب والدین حل شود.

گریه کودک رابطه مستقیمی با سن کودک داشته و کودکانی که در سنین کم و دبستان هستند با توجه به درک و شناخت احساساتشان می توانند دچار حملات گریه شوند. البته این موضوع حتی در نوجوانان هم به دلیل تغییرات هورمونی سن بلوغ هم اتفاق می افتد که بدون هیچ دلیلی اشکشان دم مشکشان است.

این مطلب را نیز ببینید  تاثیر بازی در کودکان

یکی دیگر از دلایل گریه کودک که می تواند یک زنگ خطر هم برای والدین باشد، افسردگی و اضطراب کودک است، پژوهش هایی که در روانشناسی بالینی کودک انجام شده است نشان می دهد که تقریبا نیمی از کودکانی که بدون دلیل خاص و قابل توجهی مدام گریه می کنند، دچار افسردگی شده اند. کودکانی که احساس یاس و ناامیدی می کنند و یا دچار احساس بی کفایتی شده و  حس بی ارزش بودن می کنند با گریه مدام به نوعی احساس خود را به والدین نشان می دهند.

گریه کودک
گریه کودک

چگونه با گریه کودک مقابله کنیم؟

شاید برای شما هم سوال باشد که با کودکی که مدام گریه می کند چه رفتاری داشته باشیم؟ آیا او را از گریه کردن نهی کنیم و یا با او حرف بزنیم و به نوعی آرامش کنیم.

در واقع باید با کودکتان حرف بزنید و به او بیاموزید که چطور با احساساتش مقابله کند، زمانیکه کودک بتواند به نوعی با احساسی که دارد غلبه کند بی دلیل زیر گریه نمی زند و می تواند با تخلیه احساساتش از عوارض روحی و جسمی در امان باشد. بیشترین نقش در تربیت کودک را والدین دارند و آنها هستند که می توانند به کودک کمک کنند تا با کنترل احساساتشان از هجوم گریه در امان باشند و با گریه غافلگیرتان نکنند.

گاهی اوقات والدین کودک را از گریه کردن نهی می کنند که اینکار شیوه مناسبی نیست و کودک را دچار آسیب های روحی می کند، همانطور که در بالا ذکر شد، گریه رفتاری کاملا سالم و طبیعی است، منتها بایستی دلیل منطقی و معقولی داشته باشد. اما چطور با گریه کودک مقابله کنید، در ادامه به این تکنیک ها پرداخته می شود.

این مطلب را نیز ببینید  مدل و عکس سرویس خواب پسر جدید

در مقابل گریه کودک رفتار درست نشان دهید!

نحوه برخورد ما بزرگترها در مقابل گریه کودکمان بسیار مهم است، زمانیکه به کودکمان نشان دهیم گریه رفتاری طبیعی است و برای نشان دادن احساس غم و ناامیدی به کار می رود به نوعی به او می آموزیم که چطور احساساتش را ابراز کند و با آنها مقابله کند.

اینکه کودک در زمانیکه احساس ناراحتی و یا غم دارد گریه می کند می تواند برای تخلیه احساسی رفتاری ایده ال باشد و او را به آرامش برساند. منتها اینکه مدام گریه کند، بایستی با آن غلبه کند. یکی از راهکارهای مناسب اینست که به کودک نشان دهید گریه بخشی از طبیعت ما آدم هاست و کاملا طبیعی است.

چگونه با گریه کودک مقابله کنیم
چگونه با گریه کودک مقابله کنیم

کنترل احساسات را به کودکتان بیاموزید!

در زمانیکه همه چیز امن است و آرام، با کودکتان صحبت کنید و به او بیاموزید که چطور احساسش را کنترل کند. شاید با خودتان فکر کنید که تجربه های شخصی شما بتواند کمک کننده باشد، منتها بهتر است به جای استفاده از تجربه های شخصی، از شخصیت های داستانی استفاده کنید. استفاده از شخصیت هایی که در کتاب هستند و یا در فیلم می تواند در یادگیری کودک تاثیر بیشتری داشته باشد وبه نتایج خوبی دست پیدا کنید.

 به کودکتان یاد دهید که این احساس زودگذر است!

گاهی کودکان چنان نگران و افسرده هستند که احساس می کنند حالت گریه و آه همیشگی است. بنابراین باید مدام به آنها یادآوری کنید که این احساس زود گذر است و به سرعت فروکش می کند و جای نگرانی نیست. شاید در همان لحظه کودکتان حرفتان را درک نکند منتها به تدریج و با غلبه بر احساسش به این درک خواهد رسید، از این رو سعی کنید این نکته را به کودک گوشزد کنید.

این مطلب را نیز ببینید  رژیم مناسب برای پیشگیری از چاقی کودکان

باج دادن ممنوع!

استفاده از باج دادن به کودک به نوعی او را تشویق به انجام اینکار می کند، اگر می خواهید کودکتان از گریه کردن های بی مورد دست بردارد، به او باج ندهید. باج دادن باعث می شود با هر بهانه ای اشکشان دم مشکشان باشد. بنابراین گاهی اوقات لازم است در مقابل گریه کودک مقابله کنید.

دلایل گریه کودک
دلایل گریه کودک

راههای مقابله با گریه را به کودک خود بیاموزید!

به کودک خود یاد دهید در زمانی که گریه می کند، برای مقابله با این رفتار، چند نفس عمیق بکشد و اگر کودکتان مدام گریه میکند و در مدرسه هم نمی تواند جلوی گریه خودش را بگیرد، به او یاد دهید که با اجازه معلم به بیرون از کلاس رفته و خودش را آرام کند.

راه حل پیدا کنید!

یکی از راهکارهای مناسب اینست که از کودکتان بخواهید برای پیدا کردن دلیل گریه به شما کمک کند و موقعیت ها و عواملی که باعث گریه کودک می شود را شناسایی کرده و به کودک یاد دهید که چطور این موقعیت ها را کنترل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button