آنچه باید در رابطه با سلامت کودک بدانید!

زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

بی شک رشد، شادابی و سلامت کودک از آرزوهای هر پدر و مادری است. در واقع کودک در سالهای اولیه زندگی خود از لحاظ بدنی و ذهنی بسیار حساس است و برنامه غذایی او نیز حساسیت خاص خودش را دارد به گونه ای که اگر اختلالی در تغذیه کودکان پیش بیاید دچار آسیب های جدی در آنها خواهد شد. بنابراین می توان نتیجه گرفت یکی از مهمترین عوامل رشد کودک، تغذیه است و در کودکانی که از تغذیه غلط پیروی می کنند می توان عوارضی همچون: ناتوانی، رنجور بودن و بیماری را به وضوح مشاهده کرد. از این رو ما می خواهیم در این مطلب هر آنچه که باید در رابطه با سلامت کودک بدانید را برایتان ارائه دهیم تا بتوانید کودکانی شاداب، سالم و با انرژی داشته باشید.

سلامت کودک با پیروی کردن از یک برنامه غذایی صحیح

اهمیت یک برنامه غذایی مفید و سالم را دست کم نگیرید! اگر می خواهید کودکان و نوجوانان شما سالم و با انرژی باشند بایستی یک برنامه غذایی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی را فراهم کنید. تغذیه سالم یکی از مهمترین عوامل رشد کودک است که رابطه مستقیمی با سلامت کودک داشته و در یادگیری، تقویت حافظه کودک و مقاومت در برابر بیماری ها نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. بنابراین مواد غذایی را در نظر بگیرید که حاوی پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن باشد. همچنین یکی از مهمترین مواد معدنی در بدن کلسیم و ویتامین D است، این دو ویتامین برای استحکام استخوان کودک و رشد کودک بسیار ضروری است و بایستی در برنامه غذایی از مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D استفاده نمایید.

این مطلب را نیز ببینید  نکاتی مهم در رابطه با خواب کودک و درمان بیخوابی کودک
سلامت کودک
سلامت کودک

انرژی کودک

شادابی و انرژی کودک برای هر پدر و مادری مهم است. برای تامین انرژی کودک بایستی از مواد غذایی انرژی زا استفاده کنید. در واقع رشد سلول های کودک به انرژی کافی نیاز دارد و شما می توانید با در نظر گرفتن مواد غذایی همچون: گندم، برنج، نان و روغن های گیاهی، انرژی لازم را برای بدن کوکتان فراهم کنید.

انرژی کودک
انرژی کودک

محدودیت در مصرف شکلات

مصرف بیش از حد شکلات های فانتزی و خوشمزه را برای کودک خود محدود کنید. نه تنها شکلات بلکه نوشابه های گازدار و نوشیدنی های الکلی هم برای سلامت کودک مضر هستند و بایستی این موارد را تا جاییکه امکان دارد محدود کنید. منتها کودکان و نوجوانان به این تنقلات و نوشیدنی ها بسیار علاقه مند هستند به همین دلیل برقراری یک تعادل در مصرف شکلات و نوشیدنی ها می تواند برای حفظ سلامت کودک مفید باشد.

معاینات دوره ای را فراموش نکنید!

انجام معاینات دوره ای توسط پزشک به صورت منظم یکی از عوامل مهم در سلامت کودک است. چکاب شدن کودکان به صورت دوره ای در سلامت آنها بسیار اهمیت دارد. برای اینکه از سلامت کودکتان اطمینان داشته باشید به طور منظم معاینات دوره ای را انجام دهید.

معاینات دوره ای کودک
معاینات دوره ای کودک

مصرف غذاهای فرآوری شده را محدود کنید!

استفاده از غذاهای فرآوری شده مثل انواع چیپس و پفک یکی از مهمترین عوامل بیماری کودکان و بزرگسالان است. برای سلامتی کودکان این مواد غذایی را از آنها دور کنید. این مواد غذایی به نوعی طراحی شده اند که با ظاهری جذاب و با نمک و خوشمزه کودکان را فریب می دهند و باعث می شوند که به خوردن آنها عادت کنند. شما به عنوان پدر و مادر بایستی این مواد غذایی را برای آنها محدود کنید و مواد غذایی با ارزش تری را به آنها معرفی نمایید. اینگونه کودکان بهتر می توانند عادت غذایی خود را تغییر دهند.

این مطلب را نیز ببینید  درمان کمبود آهن کودکان
غذاهای فرآوری شده و بیماری کودک
غذاهای فرآوری شده و بیماری کودک

مراقب خواب کودکان باشید!

یکی از مهمترین و اصلی ترین عوامل سلامتی و شادابی کودکان، خواب کافی است. این روزها کودکان با سرگرم شدن به بازی های کامپیوتری بیشتر زمان شب را بیدار می مانند و این خود یکی از عوامل کاهش عملکرد فیزیکی و ذهنی آنهاست. داشتن ۸ ساعت خواب کافی باعث می شود از سیستم ایمنی قوی و خوبی برخوردار باشند و بدن آنها در برابر انواع بیماری ها مقاومت کند. سعی کنید عادت زود خوابیدن را به صورت یک قانون کلی در منزل خود اجرا کنید و تمام اعضای خانواده راس ساعت مشخصی برای خواب آماده شوند تا کودکان نیز با خیالی آسوده از این قانون پیروی کنند. همچنین بی خوابی یکی از مهمترین عوامل چاقی در کودکان است و تحقیقات نشان می دهد کودکانی که خواب کافی ندارند در آینده دچار چاقی و اضافه وزن می شوند. بنابراین یک عادت درست و صحیح را برای خواب کافی به اجرا درآورید.

سلامت کودک
سلامت کودک

در برنامه غذایی از ویتامین D غافل نشوید!

کودکان روز به روز در حال رشد هستند و با توجه به اینکه در مرحله تکامل استخوانی قرار دارند بایستی از مواد غذایی که حاوی کلسیم و ویتامین D است بیشتر استفاده کنند. در گذشته کودکان با توجه به اینکه در فضاهای باز زندگی می کردند نور خورشید را به طور طبیعی دریافت می کردند. منتها امروزه به دلیل فضاهای سرپوشیده و خانه های آپارتمانی فقط تعداد کمی از افراد می توانند نور طبیعی را دریافت کنند. با اینحال حتما روزانه کودک خود را به مدت ۲۰ دقیقه در معرض نور آفتاب قرار دهید تا به خوبی این ویتامین را جذب کند. اگر هم این امکان را ندارید، می توانید قرص ویتامین D را مصرف کنید. ویتامین D برای سلامتی بدن و استحکام استخوان ها مزیت های فراوانی دارد و یکی از ویتامین های ضروری برای بدن محسوب می شود که کمبود آن کودک را دچار مشکلات زیادی خواهد کرد. بنابراین حتما در برنامه غذایی خود از غذاهایی که حاوی این ویتامین هستند استفاده کنید و مصرف مکمل ویتامین D را در اولویت قرار دهید.

این مطلب را نیز ببینید  جالبترین دکوراسیون اتاق خواب پسرانه ۲۰۱۹
برنامه غذایی برای کودکان
برنامه غذایی برای کودکان

مصرف شکر را به حداقل برسانید!

اگر در صبحانه کودک، شکر یکی از المان های اصلی است، توصیه می شود آن را حذف کنید. شکر نه تنها باعث چاقی در کودکان می شود، بلکه انواع بیماری های قلبی- عروقی، سرطان و دیابت نوع ۲ را هم به همراه خواهد داشت.

جان کلام

هر یک از خانواده ها سبک های فرزند پروری متفاوتی دارند که بایستی با توجه به در نظر گرفتن یک برنامه غذایی مناسب و صحیح و معاینات پزشکی منظم، سلامت کودک خود را تضمین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button